• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pielęgniczka Macmasteri - pytania o obsadę i wystrój

#1
Witam na forum,

chciałbym po kilku latach przerwy wrócić do akwarystyki. W domu stoi puste akwarium o wymiarach 80x40x35. Chciałbym w nim umieścić harem pielęgniczki, stadko kirysków i małe stadko bystrzyków. Zdecydowałem się na taki zestaw docelowo:

1) Pielęgniczka MacMacteri 1+2/3 szt.
2) Kirysek orange 6 szt.
3) Bystrzyk ozdobny white fin 10-12 szt.

Czy taki zestaw pasowałby do siebie? Gatunki do ewentualnej korekty, ale chcę. żeby to było w takim układzie - harem pielęgniczek - stadko czegoś na dno - stadko mniejszych ryb na środek. Mam też pytanie odnośnie podłoża, jakie będzie najlepsze dla takich ryb? Dla kirysków i pielęgniczek najlepsze będzie podłoże z piasku, ale znowu dla bystrzyków podłoże ze zwykłego piasku będzie za jasne. Czytałem trochę o wszystkich 3 gatunkach i właściwie wszystkie z nich niekoniecznie potrzebują rośliny, dlatego myślałem o  ciemnym akwarium ze słabym oświetleniem, piaskiem, korzeniach i liściach - coś a'la black water - ale nie do końca.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Nie jestem pewien, czy w akwarium tej wielkości utrzymasz na dłuższą metę dwie samice macmasteri, ale spróbować możesz. Bystrzyki będą ciut za duże, proponowałbym jakieś drobnoustki, bo to idealne ryby towarzyszące dla większości apisto. Kiryski ok.

Podłoże - jak najbardziej możesz dać biały piasek, oczywiście przed użyciem lepiej sprawdzić czy nie zatwardza wody. Skoro planujesz dać liście i "chrust" to nie będzie to problemem nawet jeśli wybierzesz jakieś bystrzyki.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Średnio mi się podobają drobnoustki, a i bystrzyki mają ciekawsze zachowania w grupie. A gdyby zmniejszyć ilość bystrzyków do 8 szt? Wówczas byłoby:
Pielęgniczka Macmasteri 1+1szt.
Bystrzyk ornatus white fin 8szt.
Kirysek orange 6 szt.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Ja też myślałem że bystrzyki są ciekawsze, ale można się zdziwić. No ale akwarium ma się podobać tobie - poczekaj, może ktoś miał połączenie z którymś gatunkiem apisto i się wypowie.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Może prystelki zamiast ornatusów? Mniejsze rosną.
[-] Post mimo12 otrzymał 1 polubień od:
  • piotrK
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Prystelki właściwie ciekawa opcja. Przy odpowiednich warunkach fajnie się wybarwią. Wtedy taka grupa 10-12 byłaby odpowiednia?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Tak, przy akwarium tej wielkości taka grupa będzie ok.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości