• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Choroba drobniczek

#11
Wydaje mi się, że już wiem co dolegało moim drobniczkom. Prawdopodobnie to Kulorzęsek- epistylis. Po wspominanych wyżej lekach zastosowałem jeszcze Cmf oraz podniosłem temperaturę do 25-26 stopni. Wczesniej akwarium działało bez grzalki i w momencie wystąpienia choroby temp wynosiła ok 21-22 stopni. Wczoraj podałem druga i ostatnią dawkę leku i na rybach nie widać już żadnych oznak choroby. Moim zdaniem choroba powstała i rozwijała się wskutek zmiany zbiornika (stresu) I temperatury. Chciałbym utrzymywać je w zbiorniku bez grzałki w temperaturze 18- (zima)- 25 (lato). Kiedy mogę usunąć grzałkę tj. obniżać stopniowo temperaturę do docelowej i jak to zrobić? Nie chciałbym znowu w zbiorniku żadnego kulorzęska itp. W naturze są one w stanie wytrzymać okresowe spadki temp. nawet do 6 stopni więc w moich warunkach też spokojnie powinny dać radę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Kulorzęsek a epistylis to dwie różne choroby, mimo że powodowane przez orzęski. Różne, bo zupełnie inny jest przebieg choroby czy cykl rozwojowy. Epistylis namnażają się na rybach, ale żerują na bakteriach i innych mikroorganizmach.

Teraz ważne, by ryby wyszły na prostą, minimum 2-3 miesiące utrzymywania cieplejszej wody, możesz też dodawać soli(niejodowanej). A potem kwarantanna wszelakich nowych nabytków. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
[-] Post Ruki otrzymał 1 polubień od:
  • wet-aqua
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Dzięki za sprostowanie, tak też zrobię. Do końca zimy będę stosował grzałkę, lato z temperaturą zrobi swoje a kolejna jesień i zima to, jeżeli się uda, akwarium będzie funkcjonowało beż grzałki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości