• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: 250 Ameryka Południowa

#1
Witajcie,
Chciałem Wam pokazać akwarium w którym jeszcze ryb nie ma i jeśli macie jakieś uwagi (to mój pierwszy baniak) to chętnie wysłucham. Zamiar jest taki by był to biotop dorzecza Amazonki, coś może nie wyjdzie jak bym chciał i kawałka odwzorowanej Rio Negro nie będzie ale mieszkańcy powinni być wkrótce zadowoleni. Wczoraj uruchomiłem filtr, dziś grzałka choć 21 stopni jest. Pierwsze pojawią się może 31.12. lub kilka dni później. A oto specyfikacja:
 
- akwarium 100x50x50
- filtr Ikola 350, nie bez problemu zaczął działać. Wypluł trochę wody, długo dziwnie brzmiał ale po kilku próbach załapał. Nie sprawdzałem wydajności ale przy zamkniętych drzwiach szafki w ogóle go nie słychać. Stoi jeszcze w pojemniku na kawałku podkładki pod akwa. Na dole ceramika potem zeolit
- prefiltr Eheim
- oświetlenie Fluval Aquasky 27W, tak wiem tam są błyskawice ale moje ryby będą normalne i tego nie zaznają. Zależało mi na w miarę płynnym przejściu podczas wschodu i zachodu
- pokrywa, będzie poliwęglan w dekielkiem juwal
- podłoże, żwirek 1,2-1,8 mm i trochę plaży z piaskiem 0,5-1 mm, zastanawiam się nad dodaniem jeszcze trochę piasku przy drugim kokosie. Z rurki pcv na kropeklę zrobiłem wydzielenie żwiru i piasku aby za bardzo się nie mieszały
- rośliny, echjnodorus horizontalis, echinodorus quadricostatus, echonodorus rose. Wczoraj kupiłem pływające wgłębka i kapu kapu? Niby się nie przyjmą więc są trochę na próbę. Jeszcze się zastanawiam nad czymś na tło.
- oczywiście korzenie, ten na środku ma być pewną granicą dla pielęgniczek/akar czy boliwijki. On jest teraz przyciśnięty kamieniem ale ryby będą mogły pod nim przepłynąć. Jeden z koszeni przykleiłem do wieczka które pod wpływem żwiru trzyma go przy dnie, pozostałem też są obciążone kamieniami. Wcześniej były moczone i gotowane (dwa garnki poszły na śmietnik Smile
   
Co będzie jeszcze. Trochę liści i wywar z szyszek olchy za kilka dni, brakuje mi jeszcze gałęzi. I oczywiście ryby, kilka otosków i małych kirysów, ok 15-18 neonów czerwonych. Z racji trudno dostępnej jak widzę kakadu może zakupię macmasteri w układzie 1+2, jeszcze się zastanawiam nad pielęgniczką boliwijską a właściwie ziemiojadem a grupką małych akar z maroni. Pomyślę w styczniu jak będę dokonywał zakupu.
 
 
Jeśli macie jakieś uwagi to śmiało. Jak będą rybki wstawię jeszcze zdjęcia


Załączone pliki Miniatury
           
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Potencjał jest. Smile
Ten prefiltr trochę szpeci ale coś za coś. Tak naprawdę, to przy moim rozwiązaniu też w końcu musiałem założyć gąbkę na zasys jak się narybek pojawił.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Wiem, ale to na razie robocze ustawienie i będę się starał w miarę możliwości go zasłonić. Jak podłączę grzałke (Eheim thermocontrol 150W), będzie pokrywa to jakoś chyba zasłonię przesunięciem korzenia, na niego jakiś mech, gałąź.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Akwarium na razie wygląda tak. Woda barwi od szyszek i liści które są wrzucane po kilka sztuk co kilka dni. Szyszki parzę a liście zamrażam przed wrzuceniem. I oczywiście korzenie. Będzie trochę jeszcze gałęzi ale dopiero w maju, szyszek i łiści mam jeszcze dużo do wrzucenia. 
Obsada: 4 akary z maronii, 3 pielęgniczki macmasteri, 5 otosków, 16 neonów czerwonych, 3 kiryski wenezuelskie. Ryby były wpuszczane po prawie 3 tygodniach od zalania co ok 3 dni kolejna grupka. 
Najbardziej moją uwagę skupiają akary. Bez okazałych barw ale swoim zachowaniem dają sporo radości. Największa (3 razy większa od najmniejszej akary) modeluje dno przesuwając liście.
Największa macmasterii jest tez najbardziej agresywna (ma jakieś 3,5 cm więc na identyfikacje płci chyba za wcześnie), i często przegania największą akarę ale tylko jeśli akara nie ma nic istotnego do załatwienia. Jeśli jest mocno zainteresowana to pięlęgniczka nie ma szans. Kirysy mają oznaki fascynacji rekinami bo potrafią pływać bardzo szybko tuż pod taflą wody, wygląda to na zabawę. Problem ma trochę z neonami, są bardzo żarłoczne i kilka ma oznaki otyłości. Przynajmniej tak myślę, że to powód. Ryby dostają pokarmy z naturefoods: supreme artemia s, premium kristal xs i premium protein basic xs, poza tym "pomarańczowy pokarm dla paletek" i od święta żywą artemię.

Czekam na podkładkę pod rurkę wypływu by ją podnieść i dolać trochę więcej wody. Muszę też wgłębkę przywiżać bardziej z prawej strony bo za blisko wylotu wody się utrzymuje. Akwarium będzie szło w kierunku BW, nie wiem co na to rośliny które wsadziłem. Na razie się rozrastają ale pływające również. Mam też kilka ślimaków (niechciany dodatek do roślin), ale na razie niech sobie żyją, roślin nie jedzą.


https://photos.app.goo.gl/JhidjMvtHyKeNM3M8
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Akwarium prezentuje się coraz lepiej, tym bardziej zachęcam do dodania zdjęć jako załączniki.

Rośliny powinny dać sobie radę o ile nie zrobisz z BW atramentu Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Mała aktualizacja:

Po sześciu tygodniach "doczekałem się" małych pielęgniczek. Niestety trzymane najbardziej jak się da w ekspozycji nie przeżyły kilku dni. Dziś zauważyłem znowu bojową postawę tej samej samiczki tylko już trzyma narybek w kokosie. Druga siedzi pod korzeniem, bardzo dobrze ukryta. Obie jakby adorują samcowi gdy ten nadpływa. 
Zauważylem zmiany w zachowaniu i liczebności otosków. W pierwszych tygodniach były bardzo aktywne i ciągle żerowały na szybie i korzeniach, potem przeniosły się na piasek i jeszcze miały apetyt. Teraz przyssane do szyby spędzają tak kolejne dni bez ruchu, zmieniają tylko miejsce po tej samej ciągle stronie akwarium. Nie wiem o co chodzi. Chyba zostały mi dwa z pięciu.

Mam pytanie, kiedy powinienem zajrzeć do kubełka? Prefiltr czyszczę co 1,5 tygodnia


[Obrazek: Lo3xZwRyEIB4zLuuVOHbKPH7XnLU2EQU5miR-4Fl...cIN80=s128]
[Obrazek: d3YX8QqqS9RqIYiBatjDpDfDcVyZyneDu4d1Asst...qZbinw=s85] 
[Obrazek: l-T1-NaT6CgnVQKwaa-YMOkGzf8MhxL4oU-dYGmC...jq41xw=s85]
[Obrazek: 2A3eG2LdhxSuVAyn-h5rFWC7Z4t3RA05it32zmPG...lS2Rw=s128]
[Obrazek: Cksz1r3FSikhwL-ty-PHLjMvI6-ysS5UOyy29-JJ...dra3aI=s85]
[Obrazek: EtA2WWY3JRzsxf4pn2F0daFw9f29eMlq8QKG90Ky...g3VEg=s128]
[Obrazek: jjv8tPjQ8aBO9I79hlwxk6-zbrN8FUeqCgqg5JuG...mql5w=s128]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Jako że masz prefiltr i regularnie go czyścisz, to kubełek możesz otwierać w sumie dopiero jak zacznie w widoczny sposób spadać przepływ, czyli pewnie nie częściej jak raz na pół roku.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Zdjęcia wyszły tak sobie więc załączyłem video z aktualnego stanu. Przy okazji nagrały się potyczki godowe pielęgniczek

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(17-03-2022, 20:07 PM)Hicham napisał(a): Zdjęcia wyszły tak sobie więc załączyłem video z aktualnego stanu. Przy okazji nagrały się potyczki godowe pielęgniczek (hasło akara). Dzięki za radę o kubełku

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(17-03-2022, 20:07 PM)Hicham napisał(a): Zdjęcia wyszły tak sobie więc załączyłem video z aktualnego stanu. Przy okazji nagrały się potyczki godowe pielęgniczek

Nie widzimy Twojego video

   
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości