• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Akarka paskowana samiec, osowiały, szybko oddycha, przebywa przy dnie. Ap. Erythrura

#1
Szanowni,
poczytałem trochę o chorobach na forum lecz nie potrafię się wyznać. Poniżej przedstawiam problem, jeżeli coś podobnego jest na forum przepraszam i prośba o wskazanie wątku, jeśli nie, prośba o pomoc.

Akwa na ziemi ogrodowej. Postawione 4m-ce temu. Wymiary: 225*144*h50cm. Dwa filtry wew. aquaszut 750 do ruszania tafli, dwie grzałki eheim 300 i 400w, światło 10m pasek LED (15000lm 6.5k) + 6 naswietlaczy LED 20wat (1700lm/szt) 4k. Światło ogólnie słabe, dodatkowo sporo lilii, które zacieniaja dno.
Korzeń, sporo flory +-60% pow. dna (eklektyzm gatunkowy) z zakamarkami + kilka grot z kamieni. Brak liści dębu / buku etc.

Obsada:
(Od 3 m-cy)
kirys Julii - 9szt,
Otosek przyujściowy - 5 szt
Zbrojnik niebieski - 5 szt
Zwinnik filigera - 30 szt
Neon innesa - 50 szt
Drobnoustek obrzeżony - 20 szt
A. Agassiza - 2 szt (samice 4cm)

(Nowi mieszkańcy - zakup 9 dni temu)
Ak. Paskowana - 2szt
Ak. Wiśniowa - 2 szt
Ap. Erythrura - 2 szt.*
(Zabrze)

7 dni temu zakup
Ap. Agassiza - dokupiony samiec (2 samice od kilku m-cy obecne, samiec poprzedni nie przetrwał)
Ap. Kakadu - 2 szt*
Ap. Borelli - 2 szt.*
P Ramireza - 2 szt.*
(Sosnowiec)
* zakup spontaniczny - ryby spoza wymyślonego biotopu (rejon miejscowości Leticia w Peru).

Parametry wody (kran z Goczałkowic). Dwie podmiany po starcie 100%. Nastepnie bez podmian do dziś. Bez odmulania. Zabarw brązowy. Temp 26 st.
Test paskowy tetra.
NO3 - 0
NO2 - 0,05
GH - 3
KH - 5
PH - 7,6
CL - O

Pokarm: mrożonki różnych producentów kupione w dwóch sklepach; dafnia, cyklop, solowiec, wodzień, kryl, czarny komar, czerwony plankton - karmię codziennie w losowej konfiguracji. + co kilka dni ogórek / cukinia dla glonojadów + spirulina w tabletkach.

Ryby wpuszczone bez kwarantanny.
Po wpuszczeniu wszystkich ryb,
samiec akary paskowanej gonił przez dzień- dwa samca agassiza + gonitwa za swoją samicą. Sytuacja się odwróciła po kilku dniach agassiza zaczął gonić paskowaną i nie tylko. Pozostałe bez konfliktów.
Wczoraj samiec a. Paskowanej zadokował na kamieniu wśród glonów. Dziś na dnie. Szybko oddycha. "Stoi" w miejscu. Dwa dni wcześniej podobnie zachowywał się samiec a.erythura. pomyślałem, że może przekarmienie (karmię dość obficie, bezpośrednio z blistrów, które w całości rozmrażam w pojemniku z wodą - czyli całość leci z blistra do akwa - robię tak po lekturze D. Wallstad, czy dobrze, nie wiem). Kolory paskowanej soczyste. Odchodów nie zaobserwowałem. Wydaje mi się, że są zaczerwienienia przy płetwach piersiowych u a.paskowanej, u erythury - jakby wyblakly kolory.
Czy na tej podstawie jest ktoś w stanie postawić wstępną diagnozę i zasugerować co zrobić by ulżyć rybom?
Dziękuję
Pozdrawiam
Bartek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Baniak słuszny, ale mógł się nie ustabilizować, jak zafundowałeś mu 2 podmianki 100%.
Apisto mnóstwo gatunków niedobranych parametrami względem siebie nawzajem, dodatkowo kilku gatunkom obecnymi parametrami wody możesz zaszkodzić.

Kwarantanna się przyda przy takim projekcie. Ciężko później odkażać i restartować akwarium...

Jeśli zakup w Sosnowcu w Świecie Akwarysty, to Ci współczuję...

Ancistrusów do tego typu zbiorników nie polecam. Jak zaczną się mnożyć, to nie odłowisz młodych... Zamysł akwarium-LT pójdzie do kosza.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Typowe problemy z czeskimi apisto. Teraz wyłowić trupy, na przyszłość brać pielegniczki z pewnego źródła.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
@mimo12 możesz rozwinąć temat sklepu z Sosnowca? Mają dość duży wybór ryb i miałem po nowym roku się wybrać zobaczyć sklep?

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Sprowadzają masówę i nie wiedzą czym handlują, ostatnio sprzedawali jako A. elizabethae zabiedzone atahualpa Wink. Strata czasu na takie sklepy czy inne ribki, lepiej wydać więcej na porządną rybę niż potem leczyć całe akwarium.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
[-] Post Papja otrzymał 1 polubień od:
  • tombo77
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Czyli kolejny sklep do omijania wielkim łukiem.. dzięki za informacje co i jak

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Masz tylko 2 wewnętrzne głowice AquaSzut z gąbkami, czy czegoś nie doczytałem? Na takie akwarium potrzeba konkretnej filtracji.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(14-12-2021, 17:49 PM)Mattt napisał(a): Masz tylko 2 wewnętrzne głowice AquaSzut z gąbkami, czy czegoś nie doczytałem? Na takie akwarium potrzeba konkretnej filtracji.

Tak, tylko te dwa. W low-techu filtrem mają być rośliny. Przygotowałem sobie pomieszczenie i odpływy pod sumpa, ale zrezygnowałem na rzecz low-techa właśnie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(13-12-2021, 23:48 PM)mimo12 napisał(a): Baniak słuszny, ale mógł się nie ustabilizować, jak zafundowałeś mu 2 podmianki 100%.

Podmiany były w drugim i trzecim dniu odpalenia akwa. Być może masz rację i jeszcze się nie ustabilizował. 
 
(13-12-2021, 23:48 PM)mimo12 napisał(a): Apisto mnóstwo gatunków niedobranych parametrami względem siebie nawzajem, dodatkowo kilku gatunkom obecnymi parametrami wody możesz zaszkodzić.

Tak, nie jest optymalnie. Spontaniczny zakup trochę zburzył koncepcję. Jak na razie tylko te dwa przypadki – bez poprawy dziś. Z tego co się orientowałem wszystkie mieszczą się w przedziela PH (było 6,5 dąży do 7,5). A temp 26 st., którą utrzymuję, dla niektórych są to wartości optymalne w górę, dla niektórych w dół. Poczekam, wyciągnę medianę z parametrów i być może trzeba będzie wymienić obsadę… Czas pokaże. Podrążę jeszcze kwestię parametrów. 
 
(13-12-2021, 23:48 PM)mimo12 napisał(a): Kwarantanna się przyda przy takim projekcie. Ciężko później odkażać i restartować akwarium...

Tak… 
 
(13-12-2021, 23:48 PM)mimo12 napisał(a): Jeśli zakup w Sosnowcu w Świecie Akwarysty, to Ci współczuję...

Tak, tam. Z wcześniej kupionych u nich 2-3 m-ce temu ryb, padła mi od razu para apisto. agassiza (tu pewnie zbiornik nie był jeszcze stabilny) + OK dwa tyg. temu jeden z 6 otosków. Glonojady w komplecie do dziś. Z ostatniego zakupu sprzed tygodnia, jak na razie wszystkie pielęgniczki stamtąd OK.
 
(13-12-2021, 23:48 PM)mimo12 napisał(a): Ancistrusów do tego typu zbiorników nie polecam. Jak zaczną się mnożyć, to nie odłowisz młodych... Zamysł akwarium-LT pójdzie do kosza.

Przyznaję, że nie pomyślałem, że cokolwiek mi się rozmnoży, a ostatnim gatunkiem, który przyszedł by mi do głowy, byłby właśnie glonojad. Nie zależy mi na tym, wręcz byłoby to chyba, jak piszesz, kłopotliwe dla mnie. Założyłem, że zwinniki zajmą się ikrą i potencjalnym nowym narybkiem. Choć, jeśli się coś faktycznie urodzi, jest prawdopodobieństwo, że w tych gęstwinach jakiejś części uda się przetrwać…
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Z ciekawości. Po co były te 100% podmiany?
Nawet w LT się przydadzą podmianki niewielkie raz za czas, w szczególności, że chcesz utrzymywać Apisto, więc inhibitory wzrostu mogą nabruździć, jeśli się wody nie będzie podmieniać.

Optimum, a zakres, w którym sobie ryby radzą, to 2 różne rzeczy. Dany gatunek ma konkretne preferencje, mimo że podaje się zakres np. 20-28 stopni, to lepiej rybie będzie w warunkach mniej skrajnych. To samo tyczy się pH. No i coś zatwardza wodę, skoro poszło o jednostkę w górę. U mnie w LT dążyło zawsze do obojętnego.
Poczytaj jeszcze o wymaganiach ryb.

Nie polecam tego sklepu. Zawsze jak tam byłem, to w każdym, dosłownie w każdym akwarium były ryby chore, bądź pokrzywione. Znajomy rozmawiał z właścicielem, to usłyszał, że właściciela nie interesuje, co to za konkretne ryby i warunki dla nich, chce je tylko sprzedać.

Doczytaj o zbrojnikach Ancistrus sp., np. na planetcatfish. Samiec pilnuje ikry i początkowo młodych. Wypływają z kryjówki wielkości minimum 10 mm, a często ciut większe. To kawał narybku, bystrzyki tego nie wyjedzą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości