• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Projekt 840l

#1
Siemano, do konca stycznia planuje postawić 200x70x60, mam w planach zostawić osprzęt z 450l.. Pytanie czy jbl 1902 da rade czy lepiej wymienić na fx6? Niby różnica tylko 400l/h..
200x70x60 Geophagus Mirabilis x7 l333 white x6
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
1901 miałem i to porażka przy fx6 - połowa przepływu.
Do litraża który chcesz stawiać - sumpa szybciej bym myślał. Fx nie da ci tego co sump.

Jeśli zdecydujesz się na fx-a - potrzebna ci będzie głowica dodatkowo, która wyłapie drobiny. FX nie da rady z nimi. Niestety.
Z głowic - Ataman vs Aquael największe rozmiary.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Różnica w przepływie to 1600l/h a nie 400. Co ważniejsze pojemność o 1/3 większą- 15l vs 20l. Także te filtry chodzą w zupełnie innej wadze. Ja mam od bodajże ponad 5 lat model poprzedni JBL-a- e1901. Poza wymianą uszczelek nic nie było także to jest fajny filtr. Czy może on stanowić cała filtrację w 800 l zbiorniku? No może-kazdy może, wszystko zależy od obsady, roślin, wkładów filtracyjnych tego jak często chcemy robić podmianki itp, ale raczej nie jest to filtr do pracy solo w tej wielkości zbiornikach. Czy warto zamienić go na fx6? To musisz sobie sam policzyć. Ja bym nie kupił takiego drogiego kubła. Tego JBL dziś też bym nie kupił. Kupiłem go te 5 czy 6 lat temu po śmierci poprzedniego JBLa cristal Profi 500 z którego byłem zadowolony. To były czasy kiedy te piękne śnieżno-białe Sun-Suny HW budziły lęk i nieufność. Od tego czasu nasłuchałem się o nich sporo dobrego. Coraz więcej ludzi je kupuję chodzą im one fajnie (wiadomo są też felery). Kupiliśmy takiego 3 lata temu jakoś i chodzi. Różnica w cenie między HW a JBLem, Fluwalem, tfu.. Tetrą i tfu... Aquaelem itp jest kolosalna
Także dziś mając kupować kubeł kupiłbym tylko nowe HW albo jakąś używkę okazją.

Reasumując zostawiłbym tego JBL-a, dodałbym Hamburga i drugi tani kubeł. Można też kombinować bez drugiego kubła inwestując w wiecej lepsiejszej ceramiki. To już musisz sobie policzyć co i jak Tobie się będzie bardziej opłacać. Jeśli masz mieć gdzie wykorzystać tego JBL-a to może lepiej pomyśleć o sumpie. Tyle na ten moment mogę powiedzieć.

Edit (23:56) ten drugi kubeł lub kupowanie drogiej ceramiki to oczywiście w razie potrzeby zacząłbym od JBLa + Hamburg
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Do takiego litrażu to tylko sumpa bym dawał. Większa pojemność filtracyjna, większa swoboda działania, a wyjdzie Cię taniej. Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Macioch@ różnica wynosi 600l/h z tego co podaje producent.
Życie - JBL - przepływ ok 1000l/h
Fx 6 - ok 2300l/h
Na czystych wkładach, przy zapchaniu brudem mniej -
Realnie mierzone w rzeczywistości.
3500 l/h - to przepływ samej pompy, fluval jako chyba jedyny podaje takie parametry

Przy tej wielkości zbiornika - tylko sump.
Z rozsądku.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Troche jestem w szoku ze ten jbl realnie daje nie 1900 tylko 1000... Oczywiście w akwa będzie również pompa 2500l/h, hydroponika i falownik.. Ale chciałbym pralke pod retro. Czy przy tej filtracji dalej jest warto iść jeszcze w sumpa czy szukax okazji na fx? Dziękuję za zainteresowanie
200x70x60 Geophagus Mirabilis x7 l333 white x6
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
A jaką dużą hydroponikę planujesz?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Jako kubeł mechaniczny wziąłbym starego eheima Classic na jakieś ekonomicznej pompie i będzie Pan zadowolony Smile

Przy dobrych wiatrach wyjdzie połowa taniej niż fx6
Fx 4/6 to dobre ale drogie mieszadła do wody bo ani mechanicznie nie filtruje dobrze ani biologicznie
No chyba ze zrobić upgrade za pondguru lub captian chocoloate cake ( yt ) to wtedy mechanicznie Ok ale szybko przy przybrudzonych wkładach pojawi się problem łapania lewego powietrza przy wężach by FX Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Hydroponika przenoszę te z 450l... 150x20x20 czy jakoś tak. Zapadła decyzja - będzie sump. Dziękuję za pomoc.
200x70x60 Geophagus Mirabilis x7 l333 white x6
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez: patryk1724
#10
Ogólnie mam strasznie taniego szklarza. 12mm float 200x70x60 tlo czarne z kominem, wnoszenie 1700zl mnie wyszlo
200x70x60 Geophagus Mirabilis x7 l333 white x6
[-] Post legion94 otrzymał 1 polubień od:
  • LukaszW85
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości