• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Przygotowanie wody do malucha z ramirezami

#1
Question 
Cześć. Jestem nowa na forum. Jak dotąd miałam do czynienia z pielegniczkami Borelli i Nanacara anomala (Akarka paskowana). Dwa niepowodzenia niestety. Okazało się, że krajowe mam zanieczyszczoną (woda z własnej studni). Po instalacji w domu filtra RO przystępuje do przygotowania akwarium od zera. Akwarium ma 54 l, docelową obsada to bystrzyki Amandy, kirysy (Pigmeje chyba) i pielęgniczki ramireza. Wiem, że ramirezki są bardzo wrażliwe, dlatego proszę o pomoc.

Obecnie zbieram wodę RO. Wlewam do niej mineralizator Hydro Mineral. Woda wychodzi dość miękka ( Gh w przedziale 4-70, KH 6-107), pH 4 (badane papierkiem lakmusowym). Jak odpowiednio przygotować tę wodę, aby ryby miały odpowiednie warunki? Zakładam, że zarówno pH i twardość są za niskie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Hej,

Myślę że spokojnie możesz odpuścić mineralizator. Lej samą RO. I kontroluj jakby pH leciało za bardzo w dół - wtedy trochę buforu dodać. Przy pomiarach pH paski są nie do końca wymierne - polecam jakiś prosty test kropelkowy. 

W kwestii obsady to tak sobie myślę, choć nie to to było pytanie, ale żeby amandy zamienić na axelrodia riesei (podobne z wyglądu, temperaturowo do Ramirez pasujące chyba bardziej, choć amandy też niby 28 stopni podają). Kiryski też będą mieć za gorąco u ramirezek.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Cześć Smile Nie znam się (tak na chemii wody jak i na SA) a więc się wypowiem:

Najpierw w kwestii obsady. Co do zgodności temperatur to wydaje mi się że nie powinno byćwiększym problemem znalezieniem złotego środka.
Większym problemem moim zdaniem jest pchanie tyłu ryb do tak małego baniaka i to jeszcze przez początkującą. Pigmeje moim zdaniem w ogóle odpadają bo to są specyficzne kiryski które naprawdę sporo -jak na przedstawicieli swojego rodzaju- pływają w toni, która ma być zajęta już przez Amandy. Kiryski te są wybitnie stadne a zresztą w tak małym akwa z pielęgnicami każdy gatunek stadny powinien byc trzymany w jak największej grupie dla zmniejszenia stresu. I ja wiem że taki mikroziemek to jest wuj nie pielegnica, ale w baniaku 60x30 nie da się nie być tuż koło ikry/larw. Moim zdaniem w takich baniakach ewentualnie jeden gatunek bardzo małej stadnej ryby do toni choć ja bym nie dawał żadnego.

Co do parametrów: W tak małym baniaku szczególnie prowadzonym przez osobę początkującą mineralizator/ mieszanie z kranówka to moim zdaniem wcale nie jest zły pomysł bo to dodaje stabilności pH.
Napisałaś "Gh w przedziale 4-70, KH 6-107". Rozumiem że Gh 4 i KH6 a te 70 i 107 to jest w jakieś innej skali podane?

Twardości nawet wporzo a pH musisz zmierzyć testem kropelkowym bo papierek lakmusowy nie służy do mierzenia pH.

Jak wspomniałem na początku nie znam się więc z niecierpliwością czekam na to jak do mojego posta odniosą się osoby znające się na temacie Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości