• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Niespodziewane 70L - [obsada? propozycje?]

#21
Hmmm... A jeśli Tanganika.. To co proponujecie?

Zakładam, że taki baniaczek wystarczy tylko na muszlowce... i pewnie tylko na jeden gatunek..no nie? (chociaż nie ukrywam, że byłbym zadowolony z dwóch)
Neolamprologus multifasciatus odpada!

+ widziałem na wielu filmach rośliny w tanganice.. także bardzo proszę to uwzględnić (jeśli biotopowo pasuje)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Jak nie multifasciatus to similis Big Grin
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
Tak jak Ci napisałem wcześniej, to akwarium tylko na parę/harem muszlowców(w zależności od gatunku). Zostaje Ci miejsce na ewentualny przychówek.

Na jakąś bardziej złożoną obsadę tanganicka akwarium masz zbyt małe.

O roślinach masz fajny artykuł Rufusa na stronie KMT>>> https://klub-tanganika.pl/index.php/2020...ka-2020-r/
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
eeehehehe  Heart  To chyba dwa najbardziej popularne gatunki...  [Obrazek: rotfl.gif] Trolololoooo
Dużo opcji mi chodzi po głowie... te które opisaliście we wcześniejszych propozycjach też biorę pod uwagę, natomiast chciałbym jeszcze zobaczyć jakieś propozycje z Tanganiki Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
podbijając powyższą wiadomość... co myślicie o czymś z tych gatunków?  [Obrazek: mysl.gif]
・Neolamprologus Caudopunctstus Kapmpa F1
・Lamprologus ocellatus GOLD WF
・Lamprologus speciosus F1
・Lamprologus meleagris F1

 
Jakieś opinie? Doświadczenia? Polecacie? Odradzacie?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
(21-10-2021, 21:16 PM)Morph napisał(a): podbijając powyższą wiadomość... co myślicie o czymś z tych gatunków?  [Obrazek: mysl.gif]
・Neolamprologus Caudopunctstus Kapmpa F1
・Lamprologus ocellatus GOLD WF
・Lamprologus speciosus F1
・Lamprologus meleagris F1

 
Jakieś opinie? Doświadczenia? Polecacie? Odradzacie?
Po moich kilkuletnich doświadczeniach z tanganiką w tym ze wspomnianymi caudopunctatus i ocellatus w jednym zbiorniku, to ja bym zaryzykował te 2 gatunki docelowo po parze.
Warunek to właściwa aranżacja, tzn po jednej stronie troszkę skałek najlepiej minimum do połowy wysokości zbiornika i kilka większych muszli - tam najlepiej się poczuje caudopunctatus, który jest specyficznym muszlowcem. Na tych skałkach można dać anubiasy, ten gatunek to lubi.
Druga połowa to "plaża" dla ocellatusów - tutaj typowo mnóstwo muszli.
Miałem powyższy układ w akwarium 60x35x40h i sprawdzał się doskonale właśnie dzięki nietypowym preferencjom caudopunctatusów.


Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka
[attachment=42007]
Pozdrawiam,Kamil.

[650L] Labirynty Azji południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
(21-10-2021, 21:45 PM)Limak86 napisał(a): Miałem powyższy układ w akwarium 60x35x40h i sprawdzał się doskonale

Czy masz może gdzieś jakieś zdjęcia zbiornika? Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Caudo - charakterne ryby, miałem parkę, która zajęła dobry metr zbiornika i broniła terenu z dużą zaciętością.
Obacnie mam układ 1+2, samiec (inny samiec) odbywa tarło na przemian z dwiema samicami na tym samym terytorium.
Nie zajmują już 100cm, wystarcza im 60 (parce wystarcza, samica nie pilnująca maluchów pływa luzem).
Trzymam/łem je ze słabszymi muszlowcami typu calliurus, vittatus, alto shell, ale obecnie w zbiorniku są też dwie kolonie, w które caudo się raczej nie pchają oraz brevisy i paracyprichromis nigripinnis.
Obecie tylko jeden samiec Alto shell potrafił przeciwstawić się parce cauda (ale to szalona sztuka, która wpływa w środek kolonii multi i similis Wink ).
Caudo potrzeba jednej muszli, może być Ryssota. Reszta muszli wokół zostanie zakopana. Po pojawieniu się maluchów często są transportowane do dołka pod kamieniem ale nie zawsze.
Kamienie nie są dla nich niezbędne, z racji małego akwarium dałbym tylko 1-2 sztuki w kształcie umożliwiającym wykopanie jamki pod jednym z nich.

Ocellatus - z ocellatusem nie mam dobrych doświadczeń, mój samiec był/jest niezwykle agresywny, stawia się znacznie większym rybom, u poprzedniego właściciela zakopał żywcem wszystkie samice w muszlach.
Nie połączyłbym go nawet z caudo.
Specious - dostałem samiczkę bez płetwy ogonowej, udało się ją uratować. Sytuacja u poprzedniego właściciela podobna jak z ocellatusem, dominujący samiec wybił wszystkie inne.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
(21-10-2021, 23:04 PM)Morph napisał(a):
(21-10-2021, 21:45 PM)Limak86 napisał(a): Miałem powyższy układ w akwarium 60x35x40h i sprawdzał się doskonale

Czy masz może gdzieś jakieś zdjęcia zbiornika? Big Grin

Chwilę poszperałem ale znalazłem zdjęcia Smile
U mnie akurat skały były centralnie, ale to już kwestia gustu Smile

Nawiązując do postu Kolegi powyżej, jak widać w tanganice nic nie jest pewne. U mnie caudo były stosunkowo łagodne i ograniczały się do niewielkiego terytorium którego broniły ale też niezbyt zaciekle.
Z kolei ocellatus faktycznie bywa dość agresywny ale wewnątrzgatunkowo w stosunku do konkurentów.


Załączone pliki Miniatury
   
Pozdrawiam,Kamil.

[650L] Labirynty Azji południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
Zaczarowało mnie to 'jeziorko'... Chyba pójdziemy w tą stronę. Big Grin 
Jakieś roślinki z Tanganiki polecacie? Są dostępne w handlu?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości