• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Ciemne rybki w janym akwarium :)

#1
Witam.
Co sądzicie o jasnym akwarium dla pielęgniczek?
Wiadomo, że nie wszystkie żyją w BW i o tych ni myślę, bo sprawa jest oczywista. Natomiast myślę o tych pochodzących z typowych "czarnych wód". Czy woda "jasna" z oświetleniem rzędu 0,13 W/L oraz pływającą po powierzchni pistią będzie problemem z hodowlą? Czy garbniki i inne substancje m. in. barwiące wodę, są niezbędne dla dobrego samopoczucia rybek? Oczywiście woda będzie miała parametry osmozowe z ewentualnym podparciem w postaci odpowiednich soli.

Jak, chyba każdemu hodowcy, zależałoby mi na rozmnażaniu rybek, więc odpowiedni, słuszny klimat jest wymagany. Mam nadzieję, że zbytnia jasność w akwarium nie przeszkodzi im w barasz..waniu Smile

Pytam, bo chciałbym (raczej moja lepsza połówka) akwarium w salonie. Służyłoby jako lampka (chociaż przy słabszych świetlówkach to pewnie trzeba będzie je doświetlać "żyrandolem" Smile ) i fajnie jakby wyglądało na jasne. Byłyby korzenie, nieliczne roślinki, doniczki ceramiczne.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Jeżeli zapewnisz im cały czas miękką i kwaśną wodę to nie powinno być problemu z ich hodowlą, dlatego odpuść sobie dodawanie soli.

Jednak im jaśniejszy baniak tym ryby mogą być bardziej zestresowane i nie będą prezentowały w pełni swojego ubarwienia. Mogą również mniej chętnie się prezentować i przez większość dnia być schowane.

Ile litrów ma mieć akwarium?
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Na upartego to nawet BW może służyć jako lampka, wystarczy zawiesić oświetlenie nieco wyżej, wtedy pokój będzie "doświetlony", a rośliny na powierzchni powinny częściowo zniwelować efekt rozjaśniania wody z garbnikami przez światło. Do tego odpowiedni wystrój i Apisto powinny czuć się dobrze. Dawno temu na forum MFK widziałem kostkę chyba 50x50x50 z A. baenschi, z czarnymi wodami, oświetloną naświetlaczem (więc było dość jasno) a ryby wyglądały świetnie. Wszystko zależy co chcesz uzyskać.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Właśnie od razu o inkach pomyślałem, bo to jedne z tych Apisto, co zazwyczaj świetnie się prezentują, czy to w czarnych czy czystych wodach.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Dzięki Smile
Co do akwarium, to tak jak wspomniałem w innym temacie, aktualnie mam na stryszku kilka akwariów o wymiarach dna 40 x 40 i wysokości 30 cm. Myślę od zaczęcia w takim (zakup filtra, grzałki i innej drobnicy oraz szafki z bltem co najmniej 80 x 40 cm), a później może zakup akwarium 80 x 40 x 40 cm (z opti white, ale to większy wydatek) z myślą o akwarium roślinnym (w dalszej przyszłości Smile ).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
40x40 dnem mocno się ograniczasz. Od razu zacząłbym od baniaka 80x40, nie marnował go na zieleniak, tylko zrobił baniak pod A. baenschi. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Ruki dobrze mówi. Sprzedaj te szklanki i kup miskęSmile liczę, że jak posmakujesz trzymania pielegnic to zapomnisz o roślinniakuSmile

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Markus383 już kiedyś Apisto miał, jeśli się nie mylę Wink Tym bardziej lepiej pójść w ładny zbiornik z pielęgniczkami z dodatkiem zieleniny. To będzie ozdoba pokoju i wszyscy będą zadowoleni Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Da się zrobić akwarium z roślinami i apisto tak, żeby apisto nie czuły się źle. Inki w roślinnym, o ile to będzie miękka i kwaśna woda bez solarium sobie bardzo dobrze radzą.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(14-10-2021, 19:09 PM)Papja napisał(a): Da się zrobić akwarium z roślinami i apisto tak, żeby apisto nie czuły się źle. Inki w roślinnym, o ile to będzie miękka i kwaśna woda bez solarium sobie bardzo dobrze radzą.

Może za mało kombinuje z roślinami, ale w mojej miękkiej i tylko lekko kwaśnej wodzie rosliny raczej wegetuja niż pięknie rosną Smile z 5 sadzonek kryni przez rok czasu może ze 3 puściły po jednym listkuSmile
Ale wracając do tematu wątku moje wcześniejsze 112 l było dość jasne i zarosnięte i P. teaniatus żyły sobie spokojnie .

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości