• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Gatunek eliminujący narybek zbrojnika

#1
Mam w akwarium neony czerwone, Corydoras duplicareus i właśnie zwykłe zbrojniki Ancistrus sp. I z tymi ostatnimi mam problem, bo mnożą się na potęgę, ciężko je wyłowić a dodatkowo jest problem z ich oddawaniem. Znacie jakis gatunek z Ameryki Pd., który byłby bezpieczny dla mojej obsady ale w miarę skutecznie eliminował ikrę lub narybek zbrojników? Dodam, że akwarium ma 375 l.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
(02-10-2021, 21:53 PM)Kamil_M napisał(a): Mam w akwarium neony czerwone, Corydoras duplicareus i właśnie zwykłe zbrojniki Ancistrus sp. I z tymi ostatnimi mam problem, bo mnożą się na potęgę, ciężko je wyłowić a dodatkowo jest problem z ich oddawaniem. Znacie jakis gatunek z Ameryki Pd., który byłby bezpieczny dla mojej obsady ale w miarę skutecznie eliminował ikrę lub narybek zbrojników? Dodam, że akwarium ma 375 l.


Nic raczej się tam nie wciśnie żeby zjeść ikrę i jeszcze wykurzyć samego zbrojnika. Prędzej już narybek by zjadało. Może Andinoacara pulcher lub Heros efasciatus by dała radę z tym. Wg mnie łatwiej było by sprzedać samca lub samice zbrojnika, lepiej samca i w jego miejsce dać samice, samce są w obec siebie terytorialne jeśli się nie mylę Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dokładnie. Jeśli już, to coś zjadające narybek. Wyjedzenie ikry graniczy z cudem nawet dla jakichś pielęgnic, czy sumów. Mam sprawdzone... Natomiast młode po opuszczeniu gniazda są już do wzięcia dla ryb o większych pyskach. Może do obecnej obsady jakieś nie za duże akary, żeby nie zjadły też neonów?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(03-10-2021, 18:19 PM)mimo12 napisał(a): Dokładnie. Jeśli już, to coś zjadające narybek. Wyjedzenie ikry graniczy z cudem nawet dla jakichś pielęgnic, czy sumów. Mam sprawdzone... Natomiast młode po opuszczeniu gniazda są już do wzięcia dla ryb o większych pyskach. Może do obecnej obsady jakieś nie za duże akary, żeby nie zjadły też neonów?


Myślisz, że pulchery zjedzą czerwone? A może skalary? Też lubią polować na żywą drobnicę. Ja jak kiedyś miałem to wyjadały mi z kotnika siatkowego małe zbrojniki i gupiki przez oczka Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Myślę, że pulchery mogą się pokusić na neony, tak samo wyrośnięte skalary, ale przy nich wydaje mi się, że mniejsza szansa na to. No i skalary pewnie zostawią w spokoju zbrojki. Raczej coś w stylu Laetacara, aczkolwiek nie jestem pewny, czy wyjedzą cały miot zbrojków. Dobrym rozwiązaniem jest wspomniane wyżej, żeby zbrojki były w układzie jednej płci. Niekoniecznie samice, samce też wejdą w ilości większej niż 1.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Gdzie najczęściej zbrojniki składają ikrę? Może warto dać im grotę a później z niej usuwać ikrę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(04-10-2021, 07:44 AM)schmeichel napisał(a): Gdzie najczęściej zbrojniki składają ikrę? Może warto dać im grotę a później z niej usuwać ikrę.


Miałem te sklepowe kundelki (sorki jeśli masz WF) ciężko jest wygonić samca, nawet bez wody twardo siedzi w środku Wink Mam jeszcze jeden pomysł, może dla niektórych drastyczny ale i tak chcesz przerobić na karmę młode, więc po prostu włóż samca z ikra do wiadra z jakimś małym filtrem czy czymkolwiek żeby wodę podtrzymać. Jak tylko zaczną pływać małe to po prostu je zamroź i będziesz miał do karmienia ryb w baniaku. Wtedy takie pielęgniczki skorzystają z całości miotu a Ty nie będziesz się martwił, że coś zje neony Wink Mimo wszystko uważam że najlepiej zrobić jedno płciową obsadę zbrojników lub w ogóle z nich zrezygnować Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Dzięki za porady, może dołożę tam jakieś niewielkie pielęgnice, które będą na nie polować. Co do eliminacji dorosłych zbrojników, to nie ma szans, musiałbym rozbierać wszystkie dekoracje. Niestety jest też kilka podrostków, które pewnie też już się mogą rozmnażać. Teraz jak tylko pojawiają się młode, to staram się wyciągać je wężykiem, ewentualnie łapać w pułapkę w postaci małej butelki z kawałkiem tabletki dla zbrojników w środku. Działa, ale to żmudna robota.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(03-10-2021, 23:55 PM)mimo12 napisał(a): Myślę, że pulchery mogą się pokusić na neony, tak samo wyrośnięte skalary, ale przy nich wydaje mi się, że mniejsza szansa na to. No i skalary pewnie zostawią w spokoju zbrojki. Raczej coś w stylu Laetacara, aczkolwiek nie jestem pewny, czy wyjedzą cały miot zbrojków. Dobrym rozwiązaniem jest wspomniane wyżej, żeby zbrojki były w układzie jednej płci. Niekoniecznie samice, samce też wejdą w ilości większej niż 1.

U mnie ongiś Laetacara dorsigera bez problemu kontrolowała przyrost naturalny zbrojników.
Pozdrawiam Smile
Tomek B.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Sturisomy co do jednej wyjadą - Hemigrammus bleheri lub Hemigrammus rhodostomus.
Robi to 0/1
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości