• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Zakładanie 96l Suche akwarium

#1
Cześć, mam akwarium 60x40x40, miałem robić morskie ale narazie temat odpuszczę więc pomyślałem o powrocie do pielęgnic Wink Wiem, że to trochę małe akwarium ale niestety nie mam warunków lokalowych na większe :/

Aranżacja:
Na dno poleci piach kwarcowy drobny, do tego korzenie i z roślin same mało wymagające, głównie cryptocoryny, żabienice, mchy i może nurzaniec Smile Może jeszcze coś szeroko kostnego żeby zrobić strefy zacienione

Filtracja:
Filtrację oprę o sump, może jeszcze wleci do środka jakiś wewnętrzny tylko dla ruchu wody
Teraz pytanie do was, jakiej mocy pompę obiegową użyć do takiego akwa?
Do środka wrzucę siporax i sporo mchu

Obsada:
Napewno chcę parę Pielęgnic błękitnych, myśle że kupię grupkę młodych a jak się dobierze para resztę oddam, niestety ale powierzchnia dna jest równa jak to w 112l więc wydaje mi się że jedna para to maks
Do tego kiryski pewnie pandy
Zbrojnik l173 Hypacistrus sp (zawsze mi się podobały)
I teraz pytanie główne, czy będzie miejsce na jakieś rozpraszacze w toni czy akary skutecznie to uniemożliwią przy tarle? Jakieś propozycje?

Żywienie:
Postanowiłem zrobić eksperyment, jedni mogą stwierdzić że tak nie można ja twierdze że tak jest w naturze i to normalne. Myśle zrobić drugie akwarium z żyworódkami, wiecie może które będą najwydajniejsze i jednocześnie małe?
Do tego krewetki RC je najprawdopodobniej będę trzymał w sumpie
Eksperyment polega na tym, że na wolności rosną większe, ciekawi mnie czy to kwestia odżywiania i jego częstotliwości czy może właśnie zawartości protein itd. Dlatego będę karmił wyłącznie żywym

Osprzęt:
Myślę że oświetlenie na power led około 20w wystarczy w zupełności, lampę zrobię sam, nieskomplikowana myśle że użyje diod 1W 8x 6500k 6x 8500k i 6x full spectrum dla roślin.
Grzałka myśle, że wystarczy 100W z termostatem
Komin przelewowy zrobię sam z rur PCV, nie chce wiercić w szkle
Filtracja tak jak wspomniałem sump z siporaxem i mchem i może ewentualnie coś do ruchu wody większego w akwa

Co myślicie o moim pomyśle?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Co Do pompy tu jest duży problem bo najmniejsza jest 1200 sterowalne ty potrzebujesz około 500l/h
Może na 1 czy 2 biegu dali by rady
Co do komina na rurkach Wolę się nie wypowiadać
Co do sumpa , jestem zakochany w tych filtracjach ale do 100l bym go nie robił
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Co do tych akar to bym się zastanowił... Po co je męczyć w tak małym zbiorniku?  Jest wiele innych fajnych ryb które w takim baniaku się odnajdą
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(17-09-2021, 10:37 AM)Grzechu97 napisał(a): Co do tych akar to bym się zastanowił... Po co je męczyć w tak małym zbiorniku?  Jest wiele innych fajnych ryb które w takim baniaku się odnajdą


Dlatego tylko jedna para i akwarium będzie urządzone pod nie, co do innych słucham propozycji. Wg. Mnie nie ma innych równie ciekawych które by się nadawały do tego litrażu po dobraniu pary. W przypadku pielęgnic ważne jest dno a tutaj jest większe niż w standardowych akwariach długości 60cm i jest równe wielkości standardowej 112.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Jeśli akara błękitna, to EB, na nominalną odmianę i 112l może być za małe. Odmiana EB jest dużo łagodniejsza. Aczkolwiek uważam, że 60 cm przy tak dużej rybie to już podchodzi pod sadyzm. Zerknij sobie na filmy z dorosłymi osobnikami. To nie są torpedowatego kształtu, kilkucentymetrowe Apisto, tylko masywna ryba na spokojnie przekraczająca 10 cm długości. Nawet niektórych Apisto bym w takim akwarium nie trzymał.

Na dziko ryby żywią się też różnego rodzaju osadami, detrytusem, czy glonami, które pobierają przy skubaniu podwodnych powierzchni kamieni, powalonego drzewa, czy przy grzebaniu w podłożu. W akwa często są pozbawione tych elementów, więc ryby wszystkożerne trzeba karmić również pokarmem roślinnym.

Kiryski przy błękitnych mogą nie dać rady w takim akwa.

Filtracja mocno na wyrost, ale rozumiem, że to ze względu na morski była przygotowana. Przy takich pompach nic więcej do cyrkulacji raczej nie będzie potrzebne. Wewnętrzny to kwestia filtracji mechanicznej, ale przy tej wielkości akwarium ładowanie do niego większej ilości rurek i pomp odejmie rybom mnóstwo miejsca.

Jeśli chcesz zostać przy pozostałej części obsady, to polecałbym do kirysków Apisto, w toń wtedy mniejsze kąsacze, przy czym nie każdemu wystarczy 60 cm długości (one też muszą się "wypływać").
Przy dobieraniu ryb patrz, żeby im się parametry wody nie rozjechały, tj. minimalnie pH, twardości, temperatura oraz dieta muszą się zgrywać.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(17-09-2021, 11:37 AM)mimo12 napisał(a): Jeśli akara błękitna, to EB, na nominalną odmianę i 112l może być za małe. Aczkolwiek uważam, że 60 cm przy tak dużej rybie to już podchodzi pod sadyzm. Zerknij sobie na filmy z dorosłymi osobnikami. To nie są torpedowatego kształtu, kilkucentymetrowe Apisto, tylko masywna ryba na spokojnie przekraczająca 10 cm długości. Nawet niektórych Apisto bym w takim akwarium nie trzymał.

Na dziko ryby żywią się też różnego rodzaju osadami, detrytusem, czy glonami, które pobierają przy skubaniu podwodnych powierzchni kamieni, powalonego drzewa, czy przy grzebaniu w podłożu. W akwa często są pozbawione tych elementów, więc ryby wszystkożerne trzeba karmić również pokarmem roślinnym.

Kiryski przy błękitnych mogą nie dać rady w takim akwa.

Filtracja mocno na wyrost, ale rozumiem, że to ze względu na morski była przygotowana. Przy takich pompach nic więcej do cyrkulacji raczej nie będzie potrzebne. Wewnętrzny to kwestia filtracji mechanicznej, ale przy tej wielkości akwarium ładowanie do niego większej ilości rurek i pomp odejmie rybom mnóstwo miejsca.

Jeśli chcesz zostać przy pozostałej części obsady, to polecałbym do kirysków Apisto, w toń wtedy mniejsze kąsacze, przy czym nie każdemu wystarczy 60 cm długości (one też muszą się "wypływać").
Przy dobieraniu ryb patrz, żeby im się parametry wody nie rozjechały, tj. minimalnie pH, twardości, temperatura oraz dieta muszą się zgrywać.


Z parametrami wiem, co do A. Pulcher masz racje, chyba faktycznie przesadziłem :/ jakiś pomysł? Coś równie ciekawego do tego litrażu?
Jeśli chodzi o wszystkożerność to skorzystają przy karmieniu zbójników warzywami. EB niestety jest pozbawiona tego czegoś, z tego co czytałem nie jest już taka „ciekawa” a chciałbym coś temperamentnego Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Skoro podobają Ci się akary, to może Nannacara anomala? Samica jest wybitnie charakterna. Szczególnie trzeba uważać na samca po tarle.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
A co do filtracji to może zamiast sumpa (który wg mnie, w relacji koszt efekt może w takim małym akwarium wyjść licho) zastosować kubełek. Ja w akwarium 60x40x50, ale też kiedyś kiedyś w identycznym jak twoje z powodzeniem używałem kubełka eheim 2211, szczególnie efektywny jest z wypełniony 100% ceramiką jako napęd do hamburga.

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(17-09-2021, 20:49 PM)el_polako napisał(a): A co do filtracji to może zamiast sumpa (który wg mnie, w relacji koszt efekt może w takim małym akwarium wyjść licho) zastosować kubełek. Ja w akwarium 60x40x50, ale też kiedyś kiedyś w identycznym jak twoje z powodzeniem używałem kubełka eheim 2211, szczególnie efektywny jest z wypełniony 100% ceramiką jako napęd do hamburga.

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka


Przewaga sumpa jest taka, że można go użyć jako zbiornika technicznego. Po za tym ukrywasz w nim grzałkę, świetnie natlenia wodę i ma bardzo dużo miejsca na złoża, nie wspominając o możliwości automatycznej dolewki w razie wyjazdów Big Grin Miałem już w akwariach wewnętrzne, kaskady i kubły, teraz wracam po prostu po kilku latach przerwy i niestety nie mogę postawić większego akwa, z chęcią bym postawił lekko 300l Wink a tak jak wspominałem miałem zakładać małą rafę więc sump już mam i zawsze też chciałem postawić akwa na sumpie Smile

(17-09-2021, 19:52 PM)mimo12 napisał(a): Skoro podobają Ci się akary, to może Nannacara anomala? Samica jest wybitnie charakterna. Szczególnie trzeba uważać na samca po tarle.


Z Akar najbardziej mi się podoba właśnie błękitna i pomarańczopłetwa. Zaciekawiły mnie ostatnio też Oscary ale na nie stanowczo zbyt mały zbiornik. Pary Oscarów bym nawet w 300l nie trzymał ;P Po prostu ciekawią mnie drapieżne pielęgnice ostatnio, bo takich nigdy nie miałem. Przez krótki okres czasu miałem pielęgnice severum red spoted bodajże, ale stwierdziłem, że jednak za duże są do 240l więc odsprzedałem je gościowi co miał baniak 600l z paletami. Zaczynam się powoli zastanawiać nad EB ale mam obawy że to jest mocno „wykastrowana” wersja :/ Chodzi mi po głowie jeszcze pielęgnica Meeka, też miałem je krótko swego czasu, kupiłem trochę podchowałem i zmieniły się plany co do akwarium więc oddałem je w dobre ręce.
Chodziły mi po głowie też skalary, je miałem najdłużej. Ale są wg mnie zwyczajnie nudne Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Ani skalary, ani Meeki w tym akwarium nie powinny się znaleźć.
Nannacara proponuję ze względu na to, że ich rozmiar pozwala na trzymanie ich w takim akwarium, a wyglądem choć trochę przypominają większe akary. Możnaby też próbować z Laetacara, ale moim zdaniem mogą mieć ciut za ciasno, jak podrosną.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości