• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Poszukiwany spec od oświetlenia

#1
Czesc, odkad wyrzuciłem sporą część rosliń i przyciąłem nurzańca zrobiło się strasznie jasno w akwarium. W 150x50x60 mam 2x Power GLASS LED 36w aquastel (wrzucę specyfikację na zdj) wydaje mi się ze świece trochę za długo. Między 9 a 11 godzina, światło rosnie od 0% do 100%. A między 20 a 22 od 100% do 0%. Mam wrażenie, ze o 21:30 jest najodpowiedniejsza jasność/jakość światła . Tylko za cholere nie wiem, jak sprawdzić ile o tej godzinie jest procent, zeby ustawić tyle między 11 a 20 godzina
Obawiam się, ze te krasnorosty i brunatnice to właśnie przyczyna zbyt długiego swiecenia Smile Mam 7500lumenow, czy jak ustawie 30-40% tej mocy to nie będzie za mało? Ile godzin będzie odpowiednia? Od roslin powoli odchodzę (hydroponika w drodze) także światło chce ustawić pod ryby i przeciwko glonom. Pzdr.    
200x70x60 Geophagus Mirabilis x7 l333 white x6
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Nikt nie odpowiada to podpowiem jakbym sam się do tego zabrał, a mianowicie eksperymentalnie, bo aż takim specem nie jestem. Na początek trochę teorii z pierwszego lepszego poradnika odnośnie światła dla roślin akwariowych.

Cytuję: - przy hodowli roślin łatwych w uprawie stosuje się od 15 do 25 lumenów na litr wody, - w przypadku roślin o przeciętnych wymaganiach, oświetlenie powinno mieć od 25 do 50 lumenów, - jeżeli posiadamy rośliny wymagające mocnego doświetlenia, powinniśmy zastosować oświetlenie o jasności powyżej 50 lumenów na litr wody.

Tyle pierwszy wynik z google. Ty masz w akwa niecałe 17 lumenów/ litr świecąc z całą mocą. Proponuję na początek połowę tego co masz. Następnie po jakichś dwóch tygodniach oceń czy jest lepiej czy gorzej, jak to wpływa na glony i ryby.

Co do długości święcenia to masz 13h łącznie, spróbuj 9 na początek, jak glony zanikną to przedłuż czas do 10, z czasem może nawet 12.

Jak już pisałem ja bym się tak do tego zabrał. Jeżeli ktoś ma inny pomysł to zapraszam do dyskusji. Uważam że to jest jedna z tych kwestii że nie ma co zbytnio szukać na forum mądrości, a trzeba samemu próbować co jest lepsze.

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dzieki Wielkie Smile tak tez zrobię
200x70x60 Geophagus Mirabilis x7 l333 white x6
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości