• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Sump do L120xL70xH55 / L120xL65xH65

#1
Cześć,

Obecnie mam 120x50x50, w którym pracują dwa filtry eheim serii 3 :

1. 2173 (1050l/h na papierze z grzałką 210W, zmierzone 500l/h)
2. 2075 (1250l/h na papierze, zmierzone 600l/h)

W najbliższym czasie będę zmieniał zbiornik na większy, długość 120cm niestety zostaje, zbiornik będzie miał wymiary L120xL70xH55 lub L120xL65xH65.

Obecnie wygląda tak jak w załączniku, mam zamiar przerzucić wnętrze do większego zbiornika i zostawić bez zmian. Akwarium ma być otwarte. Jako obsada raczej stado neonów + minorków/bystrzyków + kiryski + może para apisto, pstrążenice odpadają ze względu na brak przykrycia. Skalarów nie ma i nie będzie.

W obecnym akwarium przerobiłem następujące systemy filtracji : kubełki, kaseciak, narurowiec, panel filtracyjny i wróciłem do kubełków ze względu na brak obecności sprzętu w akwarium. Narurowiec to porażka, najbardziej byłem zadowolony z kaseciaka.

Zastanawiam się nad sumpem do nowego akwarium. Czy do tego litrażu (400-500l) jest sens budować sumpa czy raczej nie ma to większego sensu ?

Wymóg nr 1 to cisza, jest to pomieszczenie sypialne.

W kaseciaku miałem DCP5000 i jest ona kompletnie bezgłośna, gdybym zastosował ją w sumpie pozostaje kwestia dźwięków generowanych przez przelewanie się wody, ponieważ te 5000l/h wystarczy na taki zbiornik z zapasem.

Stąd moje pytania :

1. czy da się wyregulować sump tak, żeby był przelew bezgłośny ? (z tego co czytałem regulując zaworem na spływie poziom wody w kominie tak, żeby delikatnie przelewało się przez rewizję można spowodować, że spływ będzie całkowicie bezgłośny)
2. jak radzicie sobie ze zbieraniem nieczystości z dna przy tym typie filtracji (z tego co czytałem ludzie włączają falowniki na kilka godzin, żeby omiatały dno) ?

podrawiam
Michał


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Bezgłośny sump? Można zrobic bardzo cichy ale cokolwiek co powoduje nawet lekki plusk nie będzie bezgłośne.
Największym problemem jest wyciszenie wody spadającej do filtra w części mechanicznej. Komin to prosta budowa bez zaworów super potrafi funkcjonować. Filtracja mechaniczna działa z obiegówki, dobrze ustawiona w tak niedużym zbiorniku da spokojnie radę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(29-08-2021, 19:50 PM)tuptuś napisał(a): Bezgłośny sump? Można zrobic bardzo cichy ale cokolwiek co powoduje nawet lekki plusk nie będzie bezgłośne.
Największym problemem jest wyciszenie wody spadającej do filtra w części mechanicznej. Komin to prosta budowa bez zaworów super potrafi funkcjonować. Filtracja mechaniczna działa z obiegówki, dobrze ustawiona w tak niedużym zbiorniku da spokojnie radę.
Wyloty z kubełków mam pod woda, więc nic mi nie chlapie.

Zakładając, że komin będzie w prawym tylnym rogu jak powinien być ustawiony wylot, żeby wszystko zbierało do niego ?

Wzdłuż tylnej ściany ? Z tego co wiem wylot nie może być zbyt mocno zanurzony, żeby nie wróciła się nim woda do sumpa i nie przelała go ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Zaraz, zaraz ogólnie to sumpa nie da się przelać nie dolewając nadmiaru wody do akwa. Pomijam jak będzie za mały. Przecież jak za dużo spłynie kominem to poziom wody opadnie poniżej jego poziomu i całość straci ogólnie rzecz ujmując "ciągłość". To samo jak pompa stanie, spłynie ta nadwyżka lustra wody do sumpa i koniec.

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(30-08-2021, 10:24 AM)el_polako napisał(a): Zaraz, zaraz ogólnie to sumpa nie da się przelać nie dolewając nadmiaru wody do akwa. Pomijam jak będzie za mały. Przecież jak za dużo spłynie kominem to poziom wody opadnie poniżej jego poziomu i całość straci ogólnie rzecz ujmując "ciągłość". To samo jak pompa stanie, spłynie ta nadwyżka lustra wody do sumpa i koniec.

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka

Chyba chodziło mu o to, że jak pompa stanie to woda z akwa zleci rura odlotowa zpowrotem do sumpa az do poziomu zanużenia wylotu. Ale czy to możliwe to nie wiem?

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(30-08-2021, 12:14 PM)Goran napisał(a):
(30-08-2021, 10:24 AM)el_polako napisał(a): Zaraz, zaraz ogólnie to sumpa nie da się przelać nie dolewając nadmiaru wody do akwa. Pomijam jak będzie za mały. Przecież jak za dużo spłynie kominem to poziom wody opadnie poniżej jego poziomu i całość straci ogólnie rzecz ujmując "ciągłość". To samo jak pompa stanie, spłynie ta nadwyżka lustra wody do sumpa i koniec.

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka

Chyba chodziło mu o to, że jak pompa stanie to woda z akwa zleci rura odlotowa zpowrotem do sumpa az do poziomu zanużenia wylotu. Ale czy to możliwe to nie wiem?

Właśnie dlatego rozmiar sumpa dobiera się do baniaka - żeby nadmiar zrzuconej wody został w środku a nie poszedł na podłogę górą. Smile
mąka krupczatka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Jeśli wylot z pompy będzie znacznie poniżej lustra wody to jest ryzyko, że woda cofnie się do sumpa w momencie zatrzymania / awarii pompy. Woda będzie splywac do momentu aż wylot nie zassie powietrza.

Dlatego, z tego co czytałem, wylot powinien być mniej więcej na wysokości komina, żeby uniknąć takich sytuacji, ewentualnie wierci się otwor w wylocie lekko poniżej lustra wody, żeby w porę zaciągnął powietrze.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Z ciekawości zapytam....ilu z was korzysta z sumpa? Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Właśnie nie korzystam, dlatego pytam, Twoim zdaniem nie ma mowy, żeby woda się wróciła przez wylot ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Oczywiście że istnieje taka możliwość.
Jeśli rura powrotna z pompy jest delikatnie poniżej lustra wody to w momencie jej wyłączenia niemal natychmiast zasysa wodę i problemu nie ma. Sam mam tak zrobiony powrót i działa to już wile lat.
Natomiast jeśli rura jest zanurzona głębiej np 10-15cm poniżej lustra wody lub sięga dna bo taki był kaprys inwestora tudzież zamysł aranżacji nie powalał na rurę w toni to wtedy zgodnie z zasadą naczyń połączonych woda zejdzie ze zbiornika do momentu zapowietrzenia się rury powrotnej. Tutaj ma zastosowanie wspomniany wcześniej patent na dziurkę Wink
trzeba jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu otworu z glonów, osadów i ślimaków bo można się zdziwić.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości