• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Prąd w akwarium

#1
Mam problem. Kupiłem ostatnio dwie grzałki eheima 300W do mojego akwarium. Dziś wkładając rękę na której mialem trochę zerwanej skory po obcinaniu paznokci poczułem pieszczenie prądem. po odłączaniu i podłączaniu każdego sprzętu który znajduje się w akwarium wyszło na to że grzałki mi puszczają do wody prąd. Ma ktoś pomysł jak temu zaradzić? Czy szkodzi to rybom? na ten moment nie mam jak odłączyć tych grzałek bo nic w zapasie nie mam, a moje stare 50W będą po prostu za słabe na to akwa.
Pozdrawiam Kacper.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
S a niby zatapialne ale ja ten górny kapturek trzymałem nad wodą. Teraz używam przepływowej 500Watt.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
U mnie z podłączeniem takiej przepływowej będzie problem bo musiałbym cała hydraulikę od sumpa przerabiać a na ten moment nie mam czasu ani zastępczego sprzętu filtracyjnego który mógłby ogarnąć 1000 litrów.
Pozdrawiam Kacper.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Odkopie trochę temat.
Dziś podczas wymiany wody w tanganice napotkałem ten sam problem.
Probówka elektryczna pokazuję napięcie, odłączyłem grzałkę i probówka trochę przygasła ale w dalszym ciągu coś "oddawało" napięcie do wody. W jednym momencie w przeciągu 2/3 tygodni prawie w tym samym czasie padła grzałka i głowica Aquael turbo.

Zastanawiam się czym mogło być to spowodowane. Miał ktoś podobne przypadki?
Dobrze że człowiek już nauczony mieć sprzęt w rezerwie i mam co włożyć do akwarium.

Ma ktoś jakieś doświadczenia jak takie śladowe ilości napięcia wpływają na ryby w szerszej perspektywie czasu?

Wysłane z mojego moto g(60) przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Spróbuj odłączać po kolei wszystkie sprzęty i zobacz kiedy napięcia nie będzie w ogóle. Chociaż probówka jest średnio miarodajna, więc jak masz multimetr to będzie lepsza opcja - pomiar napięcia zmiennego jedna sonda do wody, druga do bolca w gniazdku (ew. do niepomalowanej części grzejnika np.).
W instalacji elektrycznej jest różnicowka? Stare czy nowe budownictwo?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Ja też miałem kiedyś kompozytową grzałkę z aquaela 50w. Waliła prądem przy wkładaniu ręki do akwarium. Jakiś czas tak to funkcjonowało, ale w końcu ją wywaliłem. Nie zauważyłem przez ten czas jakiegoś wpływu na mieszkańców akwarium.
660L - CA
525L - SA
375L - CA
240L - AUS
200L - CA
185L - CA
77L - TAN
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(24-09-2023, 13:21 PM)kuba4410 napisał(a): Spróbuj odłączać po kolei wszystkie sprzęty i zobacz kiedy napięcia nie będzie w ogóle. Chociaż probówka jest średnio miarodajna, więc jak masz multimetr to będzie lepsza opcja - pomiar napięcia zmiennego jedna sonda do wody, druga do bolca w gniazdku (ew. do niepomalowanej części grzejnika np.).
W instalacji elektrycznej jest różnicowka? Stare czy nowe budownictwo?
Przebija i grzałka i filtr to już sprawdziłem, po wyłączeniu obu napięcie w akwarium zanika całkowicie. Pomiar bym zrobił multimetrem ale mam go aktualnie poza domem więc to odpada.
Instalacja tu za bardzo nie ma nic do tego ale w całym domu robiona od nowa kilka lat temu.

Wysłane z mojego moto g(60) przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
No to chyba problem rozwiązany - grzałka i filtr do wymiany Wink

Jeśli chodzi o wpływ na ryby to jeśli woda w akwarium jest odizolowana od uziemienia to nie powinno się nic dziać - przepływ prądu pojawia się przy różnicy potencjałów (napięć), czyli np. pomiędzy napięciem z uszkodzonego urządzenia, a uziemieniem. W tym przypadku jeśli brak jest tego uziemienia, prąd nie popłynie żaden.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Tak długo jak grzałka ma przebicie, ale pracuje dalej poprawnie nie ma prawa zaszkodzić rybom- one nie czują że je cokolwiek razi. Problem taki, ze jak grzałka ma przebicie to zaczyna przeciekać i psuje się w moment termostat, przez co można ugotować obsadę
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Wiadomo grzałka od razu poszła do kosza tu nawet się nie zastanawialem, filtr zamieniłem na inny a tego zostawię sobie do podmian wody.

Dzięki za wyjaśnienie

Wysłane z mojego moto g(60) przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości