• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pomoc w rozpoznaniu glonów i sposób radzenia sobie z nimi

#1
Witajcie, akwarium 112l postawione ponad pół roku temu, wszystko szło pięknie jedyne problemy które wcześniej wystąpiły to sinice. Aktualnie pojawiły się nitki podejrzewam że jest to spirogyra. Mecze się od ponad 1.5 miesiąca. Od usuwania wykałaczką i dokładne czyszczenia po aktualnie wycięcie roślin wyczyszczenie praktycznie do 0 roślin wycinek ich możliwie jak najmocniej lanie algen stop algen i podmiany wody co 3 dni. Stosunek azotu do fosforu zachowany idealnie 2:1  mam wrażenie że cały ten syf pojawił się po zakupie nowej rośliny w akwarystycznym dodam że parę dni później pojawiły mi się również ślimaki... Proszę o pomoc jak sobie z tym poradzić. Chciałbym uniknąć restartu

Wcześniej akwarium prezentowało się tak


Załączone pliki Miniatury
           
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Mam to samo u siebie, ale o wiele mniej. Na razie nie walczę z tym i traktuje je jako dekoracje Smile u mnie są tylko w miejscach gdzie jest najwięcej światła. Więc może to wina za dużego oświetlenia.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Było zaciemnienie przez tydzień bez poprawy, uważam że świece mało po 5-6h dziennie. Oświetlenie belka happet chyba 23 w
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Witaj w klubie, mam to samo, zaczęło się od brązowych szyb, teraz mam zielone szyby, sinice na kamieniu i korzenic i nitki na nurzancu. 450l 2x power led 36w świece 12h. Parametry ph 7.5 gh 5 kh 3 no3 15 po4 0 podmiany 1:4 kran ro
200x70x60 Geophagus Mirabilis x7 l333 white x6
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(08-05-2021, 10:38 AM)legion94 napisał(a): Witaj w klubie, mam to samo, zaczęło się od brązowych szyb, teraz mam zielone szyby, sinice na kamieniu i korzenic i nitki na nurzancu. 450l 2x power led 36w świece 12h. Parametry ph 7.5 gh 5 kh 3 no3 15 po4 0 podmiany 1:4 kran ro

Ja tylko miałem sinice, ale chłopaki z forum polecili mi chemicleana i efekt był natychmiastowy znikały w oczach. Później cały czas spokój wszystko rosło jak szalone przycinki duże co tydzień musiałem robić. Dokupiłem 2 rośliny i wszystko się zaczęło pierwsze puściły nitki i się rozeszło dodatkowo ślimaki się pojawiły dramat poprostu
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Ślimaki nie są wcale takie złe. Trochę są wskaźnikiem, czy dobrze karmimy. Jeśli robi się ich tłum, to znak, że przekarmiamy. Poza tym często to one wyjadają okrzemki i glony punktowe z szyb i innych powierzchni. Nie ma co ich demonizować.
Jaki konkretnie gatunek się przyplątał? Zatoczki ze zdjęć, czy jakieś jeszcze?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(08-05-2021, 10:58 AM)mimo12 napisał(a): Ślimaki nie są wcale takie złe. Trochę są wskaźnikiem, czy dobrze karmimy. Jeśli robi się ich tłum, to znak, że przekarmiamy. Poza tym często to one wyjadają okrzemki i glony punktowe z szyb i innych powierzchni. Nie ma co ich demonizować.
Jaki konkretnie gatunek się przyplątał? Zatoczki ze zdjęć, czy jakieś jeszcze?

Tylko one, podczas podawania algen stop ślimaki zaczynały unosić się po powierzchni więc je dość mocno zredukowałem odławianiem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Czyli w sumie scenariusz jak u mnie.... sinice... chemiclean ..... spokój..... No i nitki. Tylko, że u mnie po4 i no3 mam zerowe. Też nie świecę wiele bo na 340l i 240cm długości srednio tylko 6/24 i 32W.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
te nitki to rihzoclonium pojawiają się jak masz nadmiar mikroelementów w słupie wody, często wskutek przenawożenia żelazem. Następuję wtedy blokada przyswajalności innych pierwiastków. Inną przyczyną może być nadmiar materii organicznej zalegającej w akwarium, niedostateczna filtracją, szczególnie słaby ruch wody oraz braki CO2
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(08-05-2021, 11:52 AM)Michal napisał(a): te nitki to rihzoclonium pojawiają się jak masz nadmiar mikroelementów w słupie wody, często wskutek przenawożenia żelazem. Następuję wtedy blokada przyswajalności innych pierwiastków. Inną przyczyną może być nadmiar materii organicznej zalegającej w akwarium, niedostateczna filtracją, szczególnie słaby ruch wody oraz braki CO2

Nie podaje nawozów od dłuższego czasu, tylko po4 z zooleka. Wykonam test na żelazo. Robię podmiany co 3-4 dni od 2 tygodni bez efektu. Gdy robiłem podmiany co 7 dni azot po podmianie 10 przed podmiana 20 czasem dochodził do 30 zależy jak karmilem. Filtracja HW 303B Z UV 1400l/h z deszczownica. Wkład ceramika, bio kruszywo gąbki waty itd. Nie posiadam butli CO2...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości