• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Obsada 120x50x50

#1
Video 
Czołgiem!

Jak uważacie czy w zbiorniku 120x50x50 jest sens próbować łączyć saulosi ze sprengerae? Jeśli nie to co ewentualnie innego do saulosi? Ile ryb kupić na początek i w jaki układ celować? Podpowiedzcie też proszę jak urządzić. Z góry dzięki Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Od razu mówię, że odpowiadam z perspektywy osoby czytającej o temacie ostatnio, a nie zajmującej się tym biotopem i nie będącej w posiadaniu tych ryb.
Zgodnie z tym, co czytałem o saulosi+sprengerae, to takie połączenie jest możliwe w takim litrażu. Można próbować zrobić po jednym większym haremie obu gatunków. Kamienie zaleca się dosyć płaskie, postawione na sztorc, w dużej ilości, niemalże do tafli, po to, żeby stworzyć masę kryjówek w całej objętości akwarium, nie tylko przy dnie, no i żeby wielkie, masywne kamienie nie zajęły miejsca, nie dając przy tym za dużo schronienia.
Sprawa do zweryfikowania przez praktyka. Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Wink 
(07-04-2021, 19:06 PM)macioch napisał(a): Jak uważacie czy w zbiorniku 120x50x50 jest sens próbować łączyć saulosi ze sprengerae? 
Jak najbardziej.Smile
Ja odpowiadam z perspektywy osoby zafascynowanej non-mbuną, ale mbunę też miałem przez kilka lat. Połączenie o którym mówisz, jest najbardziej pewną i sprawdzoną malawijską obsadą. Mówimy o akwariach o podobnym do Twojego litrażu. Z uwagi na bardzo dużą popularność Chindongo (kiedyś Pseudotropheus) saulosi ważny jest ich zakup z dobrego źródła. Lepiej by były to ryby pokolenia F3 niż F30. Ponieważ docelowo ryby powinny być w haremach albo kilkusamcowo z istotną przewagą samic, to jeśli mają być kupione małe rybki - ich liczba w jednym gatunku moim zdaniem nie powinna być mniejsza niż 10. Problemem prawie zawsze jest statystyczny nadmiar samców. Dodatkowo sprzedawcom do siatki "częściej wpada" rybka rokująca na samca. 
Mbuna dobrze czuje się w "zagruzowanym" zbiorniku - duża liczba potencjalnych rewirów (dla silniejszych) i kryjówek (dla słabszych). Przy wysokości akwarium 50cm dobrze podciągnąć dekorację do góry, by ożywić toń. Łatwo powiedzieć, ale kamienie są naprawdę zaje...cie ciężkie.
Trzymam kciuki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Dziękuje Wam bardzo Panowie. Oczywiście chętnie poznam opinie innych. Wszelkie wskazówki, porady mile widziane nawet jeśli o nie nie zapytałem. Szczególnie interesuje mnie ile powinno być samców jednych i drugich tzn jaka ilość WYDAJE SIĘ być najlepsza, bo jeśli dobrze rozumiem opcja po jednym haremie z gatunku wcale nie musi być najlepsza i najbezpieczniejsza.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ja osobiście docelowo poszedłbym wielosamcowo saulosi (minimum 3 samce) i sprengerae haremowo z jednym samcem i kilkoma samicami. Albo po prostu wpuścić po 15 sztuk młodzików z każdego gatunku i obserwować Smile
540L - SA
540L - Malawi
540L - SA 
480L - Malawi 
480L - CA 
300L - CA - Amatitlania nanolutea F2
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Dzięki darianus. A z czego wynika to że saulosi akurat wielosamcowo a sprengerae harem?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Dwa gatunki wielosamcowo w 300L może być ryzykowne. Wolałbym wielosamcowo saulosi, ponieważ samce i samice wyglądają jak inne gatunki i w takim układzie będzie poprostu bardziej kolorowo Smile Oczywiście można zrobić odwrotnie.
540L - SA
540L - Malawi
540L - SA 
480L - Malawi 
480L - CA 
300L - CA - Amatitlania nanolutea F2
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości