• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [144L] Przejście z 54L / planowanie obsady w nowym akwarium

#1
Dzień dobry,

Planuję od dłuższego czasu zbiornik nieco większy od tego który mam obecnie, który miałby być czymś dużo lepszym od tego co zbudowałem na podstawie opinii osób ze sklepów akwarystycznych Smile

Nieco czytam, ale wciąż mam sporo niejasności / wątpliwości... Także jestem otwarty na sugestię / dyskusję.

Akwarium 80 x 40 x 45 - chyba że dla takiej obsady lepsze by było 80 x 45 x 45 i jednocześnie uda się znaleźć kogoś kto takie coś wykona (ale o tym szerzej w innym temacie)

Woda którą posiadam jest dość zakamieniona, nie planuje RO - będę za to przepuszczał wszystko tak jak dotychczas - przez filtr i pod tym kątem chce też mieć dobraną obsadę.
PH po filtracji to 7.2 - 7.6.

W samym akwarium planuje pod kątem "atrakcji" i kryjówek:

a) korzeń iron - na dole parę anubiasów (odmiana nana), na górze microsorium (mini narrow)
b) dwa mniejsze kawałki mangrowca - obsadzone bucephalandrami
c) 2 groty z ceramiki (jedna przelotowa, druga w formie "norki"), dwa kawałki kokosa (jeden w formie połówki z jednym otworem, drugi z paroma otworami - cały kokos), piramida z rurkami, większa rurka

w kontekście podłoża mam lekki dylemat:
* najchętniej bym dał kwarc barwiony (szukam czegoś obłego nie kaleczęcego ryb) i podłoże planuje substrat jbl aqua basis wszystko oddzielając siatką budowlaną ale im więcej czytam tym bardziej wydaje mi się to średnim wyborem dlatego skłaniam się do opcji drugiej
* substrat + piasek (czy to ma szansę się utrzymać?) - najlepiej w kolorze czarnym / ciemnym (obecnie mam drobny bazalt i ryby bardzo ładnie się wybarwiają + nie obserwuje u żadnych strachu). Znalazłem coś takiego https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-morsk...o-akwarium (ale nie mogę znaleźć żadnych opinii czy nie jest to ostre / z czasem nie straci koloru)

rośliny:
* ludwigia repens (mam ją obecnie i otoski uwielbiają duże liście)
* vallisneria tigris (w ramach tła akwarium)
* microsorium, anubias, bucephalandry wymienione wyżej (na krzewach / korzeniach)
* Lagenandra meeboldii red (jedna sztuka, ciekawe ubarwienie, średnio pasuje do biotopu, ale bardzo ładnie się trzyma w obecnym akwarium)
* w paru / nastu miejscach w formie trawki saggitaria subulata

clue całego programu - rybki:
* na górze drobnoustki beckforda (5-6 sztuk) (czy faktycznie trzymają się góry / trzeba by było dać ich więcej / czy lepsze byłyby drobnoustki obrzeżone?)
* w środkowej części akwarium neon innesa (10-12 sztuk)
* przy dnie kirysek spiżowy (7-8 sztuk)
* 3 cierniooczki kuhla (bardzo specyficzne, spokojne rybki, w życiu nie pasują do biotopu, ale mam je od początku swojego akwarium i ich zachowanie jest niesamowite)
* otoski (konkretnie affinis (ale z praktyki wiem że to może być ciężko osiągalne żeby wszystkie dorwać w jednej odmianie)) (około 10 sztuk)
* i do tego dołożyłbym coś z rodziny pielęgnicowatych - tu pytanie co pasuje do tego zestawienia? (ramireza gold? pielęgniczka borelli? Agassiza (odm. Fire Red)(odmiany widziałem w pobliskim sklepie - stąd jakieś konkretne przykłady), akara z maroni )
* ew. myślałem o tetrze cesarskiej w formie dopełnienia akwarium jeżeliby nie było za gęsto

jestem otwarty na ew. rady / sugestie co do obsady / ilości / rodzaju rybek / podłoża
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Zgodnie z tabelami wychodzi 6 mm, ale nie wiem, czy wykonawca nie będzie wolał dać 8 mm. Tabele znajdujesz wpisując w google "grubość szkła akwarium".

Podłoże najlepiej piach kwarcowy rzeczny, niemielony, niekruszony w żaden sposób, żeby nie był ostry, a kwarcowy, żeby jak najmniej wpływał na parametry wody (ale zdarzają się często zanieczyszczenia).

Z substratu bym zrezygnował, a samemu przygotował podłoże pod piach: ziemia bez nawozów, torf, kulki gliniano-torfowe, pałeczki nawozowe i inne tego typu rzeczy dajesz pod >4cm warstwę piachu.

Dobrze byłoby znać parametry wody, bo zakładając twardą, to większość z wymienionych ryb takiej wody w naturze nie doświadcza.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(06-04-2021, 13:38 PM)mimo12 napisał(a): Zgodnie z tabelami wychodzi 6 mm, ale nie wiem, czy wykonawca nie będzie wolał dać 8 mm. Tabele znajdujesz wpisując w google "grubość szkła akwarium".

Podłoże najlepiej piach kwarcowy rzeczny, niemielony, niekruszony w żaden sposób, żeby nie był ostry, a kwarcowy, żeby jak najmniej wpływał na parametry wody (ale zdarzają się często zanieczyszczenia).

Z substratu bym zrezygnował, a samemu przygotował podłoże pod piach: ziemia bez nawozów, torf, kulki gliniano-torfowe, pałeczki nawozowe i inne tego typu rzeczy dajesz pod >4cm warstwę piachu.

Dobrze byłoby znać parametry wody, bo zakładając twardą, to większość z wymienionych ryb takiej wody w naturze nie doświadcza.

Dziękuję za odpowiedź. Uzupełniłem informację o PH wody po filtracji w pierwszym poście (jezeli będzie bardziej miękka to niewiele). Gdyby czegoś kluczowego jeszcze brakowało - prośba o informację.

Opcja przygotowania tego samemu nie brzmi źle, ale biorąc pod uwagę moją niewielką wiedzę bym odpuścił.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
To z wymienionych spiżowe, ale musi być piach.
Jakie twardości? pH to odczyn.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(07-04-2021, 12:26 PM)mimo12 napisał(a): To z wymienionych spiżowe, ale musi być piach.
Jakie twardości? pH to odczyn.

Piach, nie może być ten JBL Sansibar?

Przed ostatnią podmianką parametry były takie:

Azotany 50 mg/l

Azotyny 0.18 mg/l
Twardość ogólna 8 dH
Twardość węglanowa 6 dH
Wartość pH 7.6
Chlor 0.0 mg/l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Nie spotkałem się z nim do tej pory, więc nie jestem w stanie odpowiedzieć.

To proponuję zacząć od większej ilości podmian - masz spore NO3. O maj gat
NO2 też masz niemałe. Baniak zdaje się być niedojrzały. Ryby na pewno to odczuwają.

To z twardościami nie jest źle.

Ale, czy to są testy paskowe? Bo jeśli tak, to trzeba poddać w wątpliwość wyniki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(07-04-2021, 20:36 PM)mimo12 napisał(a): Nie spotkałem się z nim do tej pory, więc nie jestem w stanie odpowiedzieć.

To proponuję zacząć od większej ilości podmian - masz spore NO3. O maj gat
NO2 też masz niemałe. Baniak zdaje się być niedojrzały. Ryby na pewno to odczuwają.

To z twardościami nie jest źle.

Ale, czy to są testy paskowe? Bo jeśli tak, to trzeba poddać w wątpliwość wyniki.
Paskowe, to są dosłownie sprzed samej podmiany, tygodniowa woda.
Możliwe że coś jest z tym nie tak bo ta 54 nie jest zrobiona dobrze dlatego przechodząc na 144 zadaje pytania zeby ogarnąć wszystko lepiej Smile
Uniknąć mixu rybek które by się nie dogadywały. Tutaj sporo ufałem ludziom z akwarystycznych i średnio na tym wyszedłem bo zdarzyło mi się oddawać ryby.
Dodatkowo muszę zupełnie inaczej zorganizować wszystko, do niedawna nie miałem prawie w ogóle roślin itd.
Ale to jak łatanie balonu z dziurami... Stąd przesiadka na 144L i tak jak pisałem - masa pytań, a to powyżej to już efekt 2-3 miesięcznych przemyśleń.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
To paskowe testy traktuj niepewnie.
Jeśli są choć trochę bliskie prawdy, to masz niedojrzały, niestabilny baniak.
Podstawa to wyprowadzić go na prostą pod względem parametrów, żeby rybom nie skrócić życia i żeby w zdrowiu dotrwały do 144l. Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości