• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Świat retroculusów 450l

#81
Spróbuj zmontować sobie z jakiegoś małego filtra kubełkowego i sterownika czasowego denitryfikator. Ja mam takowy u siebie w niestety przerybionym zbiorniku 200 l i przy 9 cyklach na dobę NO3 przy cotygodniowej podmianie 20% utrzymuje się w przedziale 0,5-1 mg/l. Z glonami też walczyłem miałem pół zbiornika rogatka, redukowałem światło o połowę, a jak doprowadziłem denitryfikator do 8 cykli na dobę to było po tygodniu było widać jak glony obumierały.
Dodatkowo lekko obniża Gh i Kh, u mnie we wspomnianej 200'tce mam odpowiednio 8 i 7 dH a 120 l bez denitryfikatora 12 i 13 dH przy krańcówce 12 i 11 dH.

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#82
Czy mógłbyś cos więcej o tym napisać?? Poczytałem trochę o tym ale nie do konca wiem co z czym. A brzmi genialnie.
200x70x60 Geophagus Mirabilis x7 l333 white x6
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#83
Coś ci chyba brak logiki wkradł się w działania.....może nie jestem ekspertem, ale... piszesz, że masz wysokie NO3, a wywalasz rosliny, które powinny ci to zjadać. U mnie NO3 mam ciągle bliskie 0 i założyłem, że wcina je sporo pisti i rośliny nadwodne których korzenie są w akwarium.
Kolejna sprawa to KH, GH i ph. Bez małego kh ph nie ruszysz. Kwas to niskie ph a nie kh. Na razie do kwasu ci daleko Smile jak nie chcesz lać aquacidu spróbuj zmajstrować sobie armatkę torfową.
A co do glonów to nie są takie złe Smile ja je polubiłem, w przeciwieństwie do sinic.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#84
Przy kh 2 to ph już powinno sie ruszyć. U mnie akwarium jest w salonie i troche nieładnie te brązowe szyby wyglądają. Wiem ze przy roślinach no3 powinno byc znikome, ale co dokladam kolejnych to mam wzrost. Tak jak pisałem glony atakują liście i chwile po cotygodniowej pośmianie wody juz mam cały prefiltr zielonySmile kolejna sprawa zbiornik będzie bardziej biotopowy jak dołożę kamieni na rzecz prawdopodobnie wszystkich roślin.
200x70x60 Geophagus Mirabilis x7 l333 white x6
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#85
Czegoś brakuje roślinom, ja bym obstawiał widmo światła i to blokuje ich wzrost. Glonom nie wiele potrzeba i dlatego świetnie rosną.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#86
Co do denitryfikatora to ja zrobiłem zgodnie z tym co opisał autor tego wątku na forum arowana.pl https://r.tapatalk.com/shareLink/topic?u...source=app
W skrócie dodatkowy filtr zewnętrzny pracuje docelowo w cyklu np. 1 min pracy i 2h 59 min przerwy to jest 8 cykli na dobę. Całość zaczyna się od o ile dobrze pamiętam od 1 cykl/ 3 dni i ciągle się go skraca, po tym pierwszym trzeba rozłączyć filtr i wylać wodę z niego bo się siarkowodór wydziela. A i jeszcze na starcie trzeba dokarmić bakterie np. wódką lub cukrem. Przy niskich cenach używanych kubełków nie ma co się bawić w spirale z węży.

Doczytaj sobie także oryginalny wpis o denitryfikacji to pomaga krąży to w archiwach w internecie w zalinkowanym wpisie masz podane co wygooglać.


A co do roślin to nie jest tak że one najpierw chcą więcej lumenów, a dopiero jak nie ma jak wcisnąć więcej diod/świetlówek to wtedy warto z widmem kombinować. Ostatni raz jak miałem bardzo obsadzone roślinami akwa to nie było lepszej recepty jak minimum 0,5 W/l w świetlówkach t8 6500 K. To był najlepszy kompromis efektu do ceny i dostępności

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#87
Budowa hydroponiki z małą pomocą Tuptusia Big Grin dzisiaj oficjalnie zakończona. Tak teraz prezentuje się zbiornik    

Doszła ławica zwinnika ogonopregiego w liczbie 25sztuk. Ceramike z kubla wyrzuciłem (zatwardzala wodę) i wrzuciłem lawe wulkaniczna.
200x70x60 Geophagus Mirabilis x7 l333 white x6
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#88
Jeśli mogę być szczery zamiast miły.. Smile to popracował bym trochę nad wystrojem. Bo ta chatka Shrka wygląda tak sobie Smile

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#89
Sam jesteś Shrek Big Grin chodzi Ci o korzeń? Nie mam koncepcji
200x70x60 Geophagus Mirabilis x7 l333 white x6
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#90
Jak ruszy hydro to wywalam wszystko będą same kamienie
200x70x60 Geophagus Mirabilis x7 l333 white x6
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości