• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Ameryka Południowa akwa-paludarium 40x40x50/80h

#1
Z racji tego że powoli startuję z nowym zbiornikiem w którym docelowo myślę spróbować z parą Mikrogeophagus ramirezi + jakieś rozpraszacze, mam kilka spraw jeszcze nie do końca rozwiązanych i tu liczę na was.

Zbiornik robiony na zamówienie u szklarza w niedalekiej okolicy o wymiarach 40x40 dno i wysokości lustra wody 50cm + 30cm na część nadwodną.

Filtracja to kaseciak umiejscowiony w części nadwodnej jako tylna ściana. Całość o wymiarach 380x300x70mm, woda będzie tłoczona od dołu przez papkę do komory 1 w której zostanie założona grzałka, 2 komora to filtracja mechaniczna w postaci gąbek, 3 komora biologia ceramika/matrix itd., 4komora to komora na ewentualne dołożenie węgla lub torfu + miejsce na fogger, woda wylewać będzie się z 5 komory górą czyms ala wodospadem.

Oświetlenie docelowo belka power LED DIY, muszę rozwiązać tylko temat doświetlenia aby w akwarium nie było zbyt ciemno. Robił ktoś może taką lampę?, zastanawia mnie jak to rozwiązać

Podłoże to piasek i pewnie kilka jakichś kamieni różnej wielkości.

Głównie mam pytanie o naturalne siedlisko Mikrogeophagus. Wiem że gdzieś była strona z występowaniem i możliwością sprawdzenia roślin i innych ryb w rejonie występowania danego gatunku ktoś może pomóc?

Kilka zdjęć z aktualnego etapu prac:
1* Akwarium z korzeniami które chcę wykorzystać ale pewnie dojdą jeszcze inne,
2* mniej więcej wygląd filtracji
3* szafka przygotowana pod wzmocnienie stalową konstrukcją[Obrazek: a72dcde49ac918451c71b1b8c0464615.jpg][Obrazek: 9678b4b59c068325841a3799abdb6d62.jpg][Obrazek: 55350af72f5ab97a8c6f08c8641c50aa.jpg]

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
40x40 dla pary ramirez? wydaje się że nie będą miały gdzie pływać.
Może jakiś bojownik albo wielkopłetw?
Reszta świetna i powodzenia życzę.
Uaru amphiacanthoides, Geophagus altifrons, Satanoperca leucosticta, Satanoperca mapiritensis, Biotodoma Cupido, P. scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dla dzikich ramirezek takie wymiary są w zupełności wystarczające, niektóre hodowlaki za to mogą akwarium przerosnąć Wink.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Sloma też właśnie mi się wydawało że może być ciasno ale czytaj kilka razy posty od Papja postanowiłem zaryzykować i spróbować w takim zbiorniku. W razie co mam w rezerwie 60x30 jak by coś miało rybą nie pasować.

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Na posty Papji co do wymiarów akwariów brałbym poprawkę. To hodowca ;P rozmnożyłby w "standardowym", jego ulubionym 100x50, parę pawic i stwierdził że jest git Big Grin
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Jeżeli faktycznie będzie tak jak piszecie ciasno dla ramirezek to będę szukał jakieś alternatywy np. borelii. Niestety większe dno nie wchodziło w grę z racji miejsca między komodą a rogówka.

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Ja na posty Kuny biorę poprawkę, bo on to połowy ryb na żywo nie widział, a drugą połowę to przez szybę w zoologu Wink. Dzikie ramirezy są malutkie, rosną mniejsze niż borelli.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Z racji że dopadła mnie i siedzę w domu postanowiłem uruchomić zbiornik a nawet i przygotować drugi i tak wyszło mi coś takiego jak na zdjęciach niżej. Niestety nie mam pojęcia co do obsady obu zbiorników.

Jedne szkło 40x40x50 drugie 60x30x30.
Do 54l myślę nad borelkami ale może ktoś będzie miał jakąś ciekawą propozycję. [Obrazek: ad45fedc103c3b17f56b228b96c760bf.jpg][Obrazek: af057843728f389950415586c905fd81.jpg]

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Super to wysokie wyszło Smile W sumie to faktycznie pasuje mi na jakieś bojowniki. W 54L to każde mniejsze Apisto bym widział.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(09-04-2021, 17:28 PM)piotrK napisał(a): Super to wysokie wyszło Smile W sumie to faktycznie pasuje mi na jakieś bojowniki. W 54L to każde mniejsze Apisto bym widział.
Dzięki piotrK dawno nie miałem wpakowane tyle korzeni w jedno akwarium. Myślę właśnie co by można do niego wpuścić aby zgrało się z wystrojem. Siedząc w domu i przeglądając różne strony na razie z opcji które może by mi się widziały to:
-jakies bojowniki -> w stronę dzikich odmian,
- gurami (czekoladowe lub samuraj) ale z tymi rybami obawiam się o utrzymanie stabilnych parametrów wody, nie zawsze mam czas na podmiany na czas,
- buszowiec ansorga którego wypatrzyłem u forumowego importera - Aquaraka.

Ogólnie to przeglądam i szukam różnych możliwości a nieukrywam że myślę nawet o jakieś jednej ławicy mniejszych ryb.

Co do 54L na razie badam rynek i mam trzy opcje tymczasowe:
-A. borelli
-Apistogrammoides pucallpaenis (nie wiem jak z dostępem u nas)
-M. ramireza (jedynie liczę na pomyślne tarło u Papja, pokolenia Fxx hodowlane nie wchodzą w grę)

A może ktoś jeszcze podrzuci jakiś ciekawy pomysł?

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości