• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Choroba Pterophyllum

#11
Nie wiem jak liczną masz obsadę i jak pojemny zbiornik ale 20 litrów/tydzień świeżej wody to raczej mało. Czym dłużej Pterophyllum przebywa w rzadko podmienianej wodzie (jak na ich potrzeby) to podatność na infekcje rośnie. Inne gatunki dają rade a one nie.

Szczególnie istotne są częste podmiany wody gdy Pterophyllum jest hodowane w zbyt wysokim pH, wówczas regularne i częste podmiany są konieczne.
Natomiast ustalenie optymalnego pH dla Leopoldów jest problematyczne bo mogą one pochodzić z obszarów gdzie pH jest bliskie 7 (Solimes) ale też z niskim rzędu 4,5 (Negro).

Podmiana 2 razy w tygodniu 1/3 objętości, lub więcej będzie lepszym rozwiązaniem.  
Ja bym zmierzył jeszcze przewodność i podmienił dużą ilość wody.
Świeża woda zdrowia doda. 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Zbiornik 375L. Przewodność wynosi 182 ppm. Moje P.leopoldi były odłowione w Rio Demini. Mam je od września.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Czy temperatura 27 stopni jest dla nich odpowiednia? Spotkałem się z kilkoma opiniami gdzie było wspominane o tym, że 27 stopni to zbyt niska temperatura. W źródłach internetowych widełki wartości ph i temperatury też są dość szerokie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Bardziej przemawia mi do wyobraźni mikrosimens na centymetr niż ppm. Dlatego przeliczyłem Twój wynik i wyszło około 284 mikrosimensów.

Biorąc pod uwagę, że to Pterophyllum z odłowu i do tego z Negro to pH i przewodność w akwarium wydają się trochę za wysokie.

Jeden z akwarystów (marzący o akwarium biotopowym Rio Negro) sporządził wykres porównujący zmiany parametrów wody na podstawie analizy danych w literaturze. Po uśrednieniu wyników wyszło mu, że pH (4,5-6) i przewodność (10-40 uS) są w miarę stabilne w ciągu roku a jak zmieniają się to powoli. Natomiast temperatura wahać się od 26 do 33`C, dlatego Twoje 27 wydaje się prawidłowe.
Przy czym są to rozważania czysto teoretyczne, zapewne obdarzone dużymi nieścisłościami. Natomiast praktyka akwarystyczna i walka o stabilne parametry w akwarium, każe nam zejść na ziemię.

Dlatego kilka dużych podmian a potem systematyczne podmiany 2 razy w tygodniu nie zaszkodzą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Teraz doczytałem ale ja podmieniać raz w tygodniu 20% a nie 20 litrów wody:-)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Faktycznie, ale to i tak mało ze 40% by pasowało Oczko
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Podmianka zrobiona. Zwiększyłem również filtrację.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Panowie nie chcę tworzyć kolejnego tematu. Dziś również u Skalara zauważyłem problem. Ryba pływa jakby miała problemy z błędnikiem. Obraca się na boki, do góry brzuchem. Przy czym nie jest osowiała. Pływa po cały akwarium. Miał ktoś z Was taki przypadek?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości