• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Piaskownica

#1
W związku z tym, że moje poprzednie akwarium nie istnieje a w jego miejsce powstało nowe czas na założenie nowego wątku, tak więc...:

Do nowego akwarium chciałem mieć nową szafkę. Poprzednia szafka, raz że nie pasowała pod nowy zbiornik pod względem wymiarów, dwa że gryzła się z pozostałymi meblami w salonie. Więc postanowiłem zrobić ją sam na wzór pozostałych. Projekt zrobiłem w programie Pro100, głównie dla tego, że nie musiałem liczyć na papieże wymiarów poszczególnych elementów (znając siebie na pewno bym zrobił babola). Z wymiarami pojechałem do Castoramy by mi wycieli wszystko pod wymiar i okleilii brzegi płyt. Tam jednak pan mnie zaskoczył.... materiał będzie gotowy dopiero na marzec. Następny market Obi przygotował mi płyty na następny dzień ale niestety nie oklejają tam płyt no i niestety piła chyba nie zbyt ostra, bo na niektórych płytach były małe uszczerbki... no nic poukładam płyty tak by nie było ich widać.
Ogólną konstrukcje wzorowałem na szafce z akwarium 450 litrów. Starałem składać wszystko tak by było jak najbardziej sztywne i całość konstrukcji opierało się na dolnej płycie.
Dla pewności dałem jeszcze kilka kątowników dla wzmocnienia całej konstrukcji

Na styku płyty z płytą, tam gdzie nie ma okleiny, miejsce cięcia przesmarowałem folią w płynie dla chociaż by minimalnej ochrony przed wodą.

Zamiast tradycyjnie otwieranych drzwiczek, zrobiłem przesuwane. W miejscu gdzie stoi szafka miał bym kłopot z otwieraniem szafki z jednej strony.

   

   
Również musiałem zrobić nowe oświetlenie do zbiornika. Sterownik H2O został z poprzedniego oświetlenia.
Docelowo będą dwie takie belki, aby równomiernie oświetlić cały zbiornik.


   

Akwarium jest o wymiarach 160x60x40 cm. Bardziej mi zależało na powierzchni dna niż na hektolitrach wody.
Na dno poszła ziemia ogrodowa na to piasek, zwykły budowlany, kilka razy przepłukany.

Przy układaniu podłoża miałem pomocnika

   


Główna dekoracja jest z korzeni sosnowych, poskręcanych w całość na wkręty do drewna. Wcześniej łączyłem na trytytki ale konstrukcja nie była stabilna. Za to na wkręty elegącko się trzyma.


   

   

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Wszystko pięknie, ładnie. Bardzo fajna fotorelacja, urządząnie zbiornika nie w moim stylu ale obiektywnie stwierdzając fajne i zapewniające ciekawe możliwości co do obsady. No i właśnie co tam będzie pływać? Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Na razie pływa 42 rodostomusty, 8 żałobniczek, 4 kiryski pstre. Obsada zostanie oczywiście powiększona jeszcze.
Z pielęgniczek chciał bym Borelki ale od dłuższego czasu nie mogę ich znaleźć. Ale ostatnio widziałem w pielęgniczke hongsloi i macmasteri. Tak więc nie wiem do końca jaką kupie. Poczekam jeszcze na Borelki, jakoś najbardziej mi na nich zależy.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(13-02-2021, 09:47 AM)mateuszurad napisał(a): Na razie pływa 42 rodostomusty, 8 żałobniczek, 4 kiryski pstre. Obsada zostanie oczywiście powiększona jeszcze.
Z pielęgniczek chciał bym Borelki ale od dłuższego czasu nie mogę ich znaleźć. Ale ostatnio widziałem w pielęgniczke hongsloi i macmasteri. Tak więc nie wiem do końca jaką kupie. Poczekam jeszcze na Borelki, jakoś najbardziej mi na nich zależy.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Zapytaj apistomani na fb wiem że ma ,ale nie wiem czy ma coś na zbyciu
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Mam młode borelli F2, po żółtym samcu. Linia z Paragwaju.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(13-02-2021, 10:59 AM)barttsw napisał(a):
(13-02-2021, 09:47 AM)mateuszurad napisał(a): Na razie pływa 42 rodostomusty, 8 żałobniczek, 4 kiryski pstre. Obsada zostanie oczywiście powiększona jeszcze.
Z pielęgniczek chciał bym Borelki ale od dłuższego czasu nie mogę ich znaleźć. Ale ostatnio widziałem w pielęgniczke hongsloi i macmasteri. Tak więc nie wiem do końca jaką kupie. Poczekam jeszcze na Borelki, jakoś najbardziej mi na nich zależy.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Zapytaj apostołami na tv wiem że ma ale nie wiem czy ma coś na zbyciu

Bart proszę Cię, zanim naciśniesz wstaw posta przeczytaj go jeszcze raz. Wiem, że to słownik Ci zmienia, sam zacząłem tak robić, bo nie łatwo coś napisać bez kontroli.
Nieźle się uśmiałem z tego wpisu, ale nic nie zrozumiałem.
Guianacara sp. Jatapu, Aequidens metae, Apistogramma borellii, Stomatepia pindu, Limbochromis robertsi, Enigmatochromis lucanusi, Pelvicachromis sacrimontis, Lamprologus multifasciatus, Paretroplus kieneri, Amatitlania altoflava, Trichogaster trichopterus wf, Betta sp. Montoi, Erpetoichthys calabaricus, Dormitator lebretonis

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Już poprawiam , nie zauważyłem staram się ale czasami za szybko chce sorki. Już poprawione


Wysłane z mojego SM-A217F przy użyciu Tapatalka
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(13-02-2021, 13:05 PM)Papja napisał(a): Mam młode borelli F2, po żółtym samcu. Linia z Paragwaju.
Woda jakie ma parametry, w której je trzymasz?
Zbiornik mam w większości zalany kranówką i dopiero zaczynam zbijać kh/gh

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Około 6.0-6.5 pH, woda to osmoza do której dolewam odpadu jak pH mi zaczyna spadać Wink.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Jeszcze płochliwe ale są 4 sztuki borelek

   

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości