• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Wysokość akwarium 140x35

#1
Witam
będę zlecał klejenie zbiornika o wymiarach 140x35cm. Ma to być akwarium ogólne dla 1-2 gatunków apistogramma i małych ryb towarzyszących z ameryki południowej. Zastanawiam się jaką wysokość zbiornika wybrać. Myślałem o standardowych 40-45cm.

W mojej głowie rodzą się jednak pytania:
- czy zwiększając wysokość mógłbym kiedyś w przyszłości przy takim dnie trzymać w tym zbiorniku żaglowce? bądź inne nieco większe pielęgnice z CA / SA?
- czy zwiększając wysokość nie stworzę sobie ewentualnych problemów z filtracją i oświetleniem?
- czy przy takiej długości i głębokości (35cm) lepiej będzie wyglądało akwarium nieco niższe czy wyższe?

Akwarium będzie stało we wnęce w salonie, nie ma już możliwości zwiększenia powierzchni jego dna.
Proszę Was o sugestie, jak postąpilibyście w mojej sytuacji
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Hmm. Na żaglowce może być wąsko, jeśli będą wśród nich jakieś kłótnie, to będzie tylko opcja ucieczki prawo-lewo. Może jakieś mniejsze warianty by mogły być długoterminowo albo dobrana para.

Raczej nie dawałbym tu pielęgnic, które przekroczą 10-12 cm ze względu na wymiary dna. (Akary z Maroni to maks pod względem rozmiaru, jaki bym dał z ryb z SA.)

Odpowiednio ustawiona cyrkulacja i nie powinno być problemu z filtracją i natlenieniem wody.
Jeśli byś chciał rośliny, to dając dużo wyższe akwa trzebaby dać więcej oświetlenia przy założeniu, że wybierzesz rośliny, które lubią światło. Rośliny typu Anubiasy, Mikrozoria powinny i tak dać radę.

Jeśli odpuściłbyś jakiekolwiek większe ryby, to pewnie 35-40h wyglądałoby najlepiej.
Aczkolwiek zasugeruję jeszcze inną ścieżkę. Akwarium z częścią nadwodną/paludarium. Możnaby wtedy dać same rośliny nadwodne i to na nich skoncentrować oświetlenie, a część wodną doświetlić tylko tak, żeby móc obserwować ryby. Wtedy możnaby myśleć o całości w wysokości metr, a nawet więcej.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Wysokość szkła nie jest jednoznaczna z poziomem wody. A nie dolanie do pełna daje dodatkowe możliwości. Osobiście ma szklo o wysokości 55 cm ale wody nigdy nie było więcej niż 35-45 cm. ( fotki zbiornika znajdziesz w moich wątkach). Robiąc jednak szkło o wysokości 1m i więcej ocen swoje możliwości pogrzebania na jego dnie Smile są sytuacje, że trzeba tam sięgnąć.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(22-01-2023, 23:14 PM)Goran napisał(a): Wysokość szkła nie jest jednoznaczna z poziomem wody. A nie dolanie do pełna daje dodatkowe możliwości. Osobiście ma szklo o wysokości 55 cm ale wody nigdy nie było więcej niż 35-45 cm. ( fotki zbiornika znajdziesz w moich wątkach). Robiąc jednak szkło o wysokości 1m i więcej ocen swoje możliwości pogrzebania na jego dnie Smile są sytuacje, że trzeba tam sięgnąć.

Chodziło mi o zbiornik plus otwieranie od przodu, żeby dostać się do części nadwodnej.
Nie proponowałbym grzebania w takim metrowym akwa :p Generalnie rażą mnie takie akwaria wstawione na grubość ściany, np. 150x20x120... Ani to ustawne, ani szczególnie wygodne dla ryb większych niż parę centymetrów, ani do obsługi sensowne.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Pisząc o zwiększaniu wysokości myślałem bardziej o 70cm. Metrowe akwarium przy takiej głębokości dla mnie odpada. Hydroponika to też nie moje klimaty.

Jestem zauroczony pielegniczkami i to dla nich szykuję zbiornik.
Z roślin nic szczególnie wymagającego. Zabienica, nurzance, rogatek, pistia.
Jeśli chodzi o inne pielęgnice to wiem że przy takim dnie szaleć nie mogę. Zresztą nie podoba mi się sytuacja kiedy wydaje mi się że dany zbiornik jest już zbyt duży dla danej ryby.

(Tylko te skalary... Pamiętam jak przerosły moje pierwsze 60cm Confused akwarium lata temu... Może chciałbym jeszcze kiedyś trzymać ten gatunek Bezradny Mysl)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Dla hodowlanych, małych form skalarów takich jak Paraiba takie akwarium będzie ok. Stwierdzenie o minimalnym akwarium dla skalarów mówiąc ogólnie nie ma za bardzo sensu bo nawet jeżeli mówimy tylko o dzikich populacjach to są ryby które będą się różniły od siebie spokojnie dwukrotnie wielkością.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(23-01-2023, 15:40 PM)Kuros napisał(a): Hydroponika to też nie moje klimaty
Nie proponuje ci klasycznej hydroponiki, a raczej rosliny rosnące bezpośrednio w akwarium. Przy niedolanej wodzie do pełna jest możliwość nie dawać szyb nakrywowych i mieć nad wodą zielono i przy okazji spokój z nadmiarem azotu w różnej postaci.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości