• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Chromaphyosemion volcanum „Ekondo Titi” CB3SR 07/21

#1
Aż dziw mnie bierze, że Papja, który poganiał mnie do pochwalenia się tymi proporczykowcami, sam nie założył o nich wątku.

Przedstawicieli tego rodzaju chciałem mieć od bardzo dawna, ale jakoś się nie składało. W końcu jak Papja je sobie sprowadził to uznałem, że warto w końcu spróbować.

Chromaphyosemion volcanum to gatunek pochodzący z Kamerunu. Jeżeli dobrze pamiętam to nazwa gatunkowa bierze się od tego, że spotykane są u podnóża wulkanu Kamerun.

Człowiek dostaje akwarystycznego "kopa", gdy wymarzone ryby w ogóle nie rozczarowują - tak jest dla mnie w przypadku Chromaphyosemion. Patrząc na cudowne zdjęcia w internecie można pomyśleć, że to statyczne, nudne ryby. Nic bardziej mylnego. To nie tylko piękne, ale też bardzo aktywne ryby. Długie płetwy w ogóle nie przeszkadzają samcom w szybkim pływaniu. Mój największy samiec to istna torpeda, jeżeli goni innego osobnika. Na pewno będę chciał je rozmnożyć, no ale to będę musiał zrobić w osobnym zbiorniku (aktualnie pływają w 300L akwarium z P. kribensis Makoure i masą innych ryb).

Dominujący samiec (niestety nie lubi aparatu i ciężko o ładne ujęcie)

   

Średni samiec ma za to parcie na szkło

   

A najmniejszy jest trudny do uchwycenia bo... jest mały Haha Akurat tutaj wdzięczy się przed samicą

   

I jedna z trzech samic (mam 3+3)

   
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Papja nie założył ich tematu, bo nie miał ostatnio aparatu w rękach, a telefonem nie potrafił zrobić im zdjęć pokazujących chociaż w połowie jak przepiękne są to ryby Big Grin.

Gwoli ścisłości, bo w przypadku proporców trzeba o to dbać, są to Chromaphyosemion volcanum „Ekondo Titi” CB3SR 07/21. Wyjątkowo wdzięczny gatunek, który można łączyć z Aphyosemion czy małymi Fundulopanchax bez obaw. Dla pary czy haremu akwarium 40x20cm dno to już świat, ale warto wypróbować hodowli w większym akwarium, z więcej niż jednym samcem. Nie są problematyczne przy rozmnażaniu, u mnie mnożą się regularnie- muszę właśnie przenieść haremy do tarlisk żeby nie tracić narybku.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3



Przecudowne ryby, moje ulubione chromy na ten moment Smile
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Faktycznie ryby piękne. Czytając różne posty w ostatnich czasach widzę, że proporce chyba dobrze się przyjęły jako zasiedlające górę zbiornika towarzystwo dla barwniaków.


A tak przy okazji - nazewnictwo ryb robi się coraz ciekawsze, a wyzwania dla sprzedawców w sklepach zoo większe - 
Klient - "Dzień dobry, chciałbym kupić kilka sztuk Chromaphyosemion volcanum - Ekondo Titi, wie pan o co pytam?” 
Sprzedawca - "No jasne, kto dzisiaj nie zna CB3SR 07/21" 
Wink 
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
To prawie techniczne nazewnictwo proporczykowców wynika z mnogości ich odmian. Praktycznie każda wyprawa w ich poszukiwaniu przynosi nowe formy, inna kałuża - inna odmiana, dlatego tak musi być, inaczej byłyby już same krzyżówki Big Grin Zwykle te skróty to nazwisko osoby, która daną odmianę odłowiła, miejsce i data Wink

Potwierdzam, że to świetne ryby, nieustannie mi się podobają i w 300-litrowym akwarium te kilka moich sztuk praktycznie zawsze jest widać.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Czy ja wiem, takie nazewnictwo w przypadku proporczykowców to żadna nowość, używane jest od ponad 20 lat Wink.


„Ekondo Titi” to miasto w Kamerunie obok którego złowiono te volcanum. A cały kod CB3SR 07 oznacza, że to wyprawa do Kamerunu w 2007 roku odbyta przez Pavela Berounský, Pascala Sewer, Ondreja Sedlácek, Václava Sedlácek i Borisa Rychnovský Wink.
Późniejsze 21 oznacza, że to 21 lokalizacja w której zbierano ryby w wyprawie CB3SR 07.

https://www.wak.aka.org/Code_Library/CB3SR07.htm
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
I fajnie, że są te nazwy, bo przynajmniej część z nich dba o czystość linii. Barwniakom, zwłaszcza samicom kribensis, by się to przydało. Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
A takie kolorki mają dorosłe samce Wink

   
   
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Muszę moje znowu pofocić. Niestety jedną samiczkę straciłem (wyskoczyła). To aktualnie moje ulubione afrykańskie ryby ze wszystkich które mam (włączając pielęgnice Big Grin ).
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości