• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Skuteczna dezynfekcja akwarium

#1
Wink 
Jak w temacie.

Po krotce przytargalem coś (nie wiem co ze sklepowymi skalarami) cała obsada padła. Potem zaczęły padać kiryski.


Ile postów tyle opinii...

W jaki sposób zrobić skuteczna dezynfekcje akwarium.  

Zakupiłem Activchlor firmy zoolek 250ml dla akwarium 300l

Jako neutralizator Prime firmy Seachem, dodatkowo nowe węże. 
Filtr kubełkowy. Cała biologia do wymiany - to wiadomo - tak samo piasek. Gąbki mogę zostawić czy też wyrzucić?

I teraz pytanie jaka ilość preparatu wlać do akwarium i czy Nim spróbować umyć pusty zbiornik czy też zalać filtr i baniak do pełna  i niech kręci to w akwarium kilka dni? Kiedy dodać prime?

Czy dezynfekcja przy preparatach, które posiadam będzie dostatecznie skuteczna ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Cześć. Mam małe doświadczenia z dezynfekcją zbiornika więc postaram się pomóc.
Otóż ja dezynfekowałem dwa razy akwarium 450 litrów. Za każdym razem do kosza trafiało wszystko co było w akwarium , piasek , korzenie itp.
Wszystkie media typu ceramika , keramzyt szło do kosza. Zostawiałem tylko gąbki. Każdy zbiornik przed wylaniem tej "złej wody" częstowałem nadmanganianem potasu.. wrzucałem kilka tabletek i kilka dni to sobie działało. Póżniej wszystko wywalałem i suszyłem. Tak samo akwarium jak i gąbki filtry.
Po wysuszeniu całość myłem wodą z chloraminą. Filtr podłączałem do wiadra napełnionego woda z chloramina i chodził kilka dni. Póżniej płukanie wszystkiego , znowu suszenie i KONIEC Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dzięki.

U mnie sprawa wygląda tak że filtr rozmontowany biologia cała wywalona i z kubła i z akwa piasek i dekoracje. Noi teraz tak baniak stoi pusty i filtr też. To może w moim wypadku lepiej zacząć od umycia chloramina ? Bo szkoda mi 300l wlewać i wylewac
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Ja swoje akwarium dezynfekowałem Activchlorem - kilkukrotnie zraszałem je roztworem z większą dawką środka niż zaleca to producent. Filtr dokładnie wyczyściłem a potem puściłem w obieg z wodą z wiaderka z ww. preparatem. Media, piasek i dekoracje wyrzuciłem. Minęło już kilka dobrych miesięcy i żadnych chorób w tym czasie nie miałem, także myślę że to się sprawdziło Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ja raz musiałem dezynfekować zbiornik 112l do którego wpuściłem dzikie L201 i padło mi wszystko. Tatakuby napisał już w zasadzie wszystko w temacie. Samo szkło zdrzynfekuj nadmanganianem. Wlej do niego tylko część wody a resztę szkła zdezynfekuj za pomocą zmywaka i wody ze zbiornika.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Trochę kulawy temat a propos wyrzucania elementów aranżacji - kamieni, korzeni nie chce mi sie wierzyć, że nie ma skutecznej metody dezyfekcji korzenia. Przykra sprawa bo często trzeba sie grubo nałazić za odpowiednim kawałkiem drzewa lub grubo zapłacić. 
Na szczeście nie mialem potrzeby robić dezyfekcji akwa ale nigdy człowiek nie wie kiedy taka wiedza sie przyda.
[Obrazek: baneria.jpg]
-Amphilophus istlanum
-Chiapaheros grammodes
-Herichthys carpintis
-Herichthys cyanoguttatus
-Nandopsis haitiensis 
-Parachromis friedrichsthalii
-Parachromis motaguensis
i parę innych... Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Jest skuteczna metoda, długie wygotowanie Tongue
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Myślę że spokojnie można by je było wymoczyć np. w nadmanganianie potasu czy w czymś innym tylko na to by potrzeba trochę czasu na wchłonięcie i "oddanie" środka.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(07-02-2021, 19:14 PM)Papja napisał(a): Jest skuteczna metoda, długie wygotowanie Tongue
Jeżeli mamy korzeń 170cm to raczej lipaBezradny
[Obrazek: baneria.jpg]
-Amphilophus istlanum
-Chiapaheros grammodes
-Herichthys carpintis
-Herichthys cyanoguttatus
-Nandopsis haitiensis 
-Parachromis friedrichsthalii
-Parachromis motaguensis
i parę innych... Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Ja do korzeni używałem balii z dużą ilością soli kuchennej, a potem moczenie w czystej wodzie. Nie miałem potem problemów przy ponownym wykorzystaniu korzeni. Z kamieniami w sumie można zrobić podobnie. Albo tak jak wyżej - wygotować.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości