• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pasożyty/ inny patogen u pielęgnicy sajica

#1
Pojemność zbiornika-120l (zbiornik tymczasowy, redukuje obsadę i min. tu trafiaja sparowane osobniki do wydania)
Wymiary zbiornika- 60x40x50 cm
Jak długo zbiornik funkcjonuje- 7 miesięcy
Wyposażenie zbiornika (filtracja itp.)- hamburg narożny napędzany eheim 2011 wypełniony w całości ceramiką
Obsada- amatitlania sajica para i platki sztuk 9
Parametry wody: mierzone 10 dni od ostatniej podmiany
ph-7,5
KH-13 dh
GH-12 dh
NO2-nie mierzone
NO3-5 mg/l
Częstotliwość i wielkość podmian wody-co tydzień, zdarza się przeciągnąć do 10 dni
Jak przyrządzasz wodę do podmian-bezpośrednio woda kranowa (ph 7,5, KH 11, GH 12, NO3 1 mg/l) testy kropelkowe JBL
Czym ryby są karmione oraz jak często-3 razy dziennie naprzemiennie płatki tropical, spirulina forte + granulat hikari dla wszystkożernych.

Objawy chorej ryby-u obu pielęgnic wokół nasady płetwy piersiowej, ale tylko jednej płetwy u każdego osobnika, białe w kształcie wydłużonego owala robaki i jakby wżery/ owrzodzenia przy tych robakach. Po za tym ryby funkcjonują normalnie, żerują i pływają aktywnie, podchodzą do tarła odchowują młode, wybarwiają się prawidłowo. Przed leczeniem zauważalnie często ocierały się o wystrój zbiornika.

Czy ryby były ostatnio leczone- Ponieważ u innych ryb z tego samego źródła zaobserwowałem Lernea i także się ocierały zastosowałem MLP, zgodnie z dawkowaniem producenta 5 ml/100 l jednakże widząc brak efektów zdecydowałem o podaniu 2 x 10 ml/ 100 l w drugim rzucie. Ocieranie się ustąpilo, jednak opisywane "robale" nie zniknęły

Czy do zbiornika doszły ostatnio jakieś nowe ryby-nie

Odławiając te ryby ze zbiornika taty czyli te niecałe 7 m-c temu, ta para już miała ww. "robale", właśnie tylko wokół płetwy piersiowej, natomiast żadna z pozostałych sajic czegoś takiego nie miała. Ryby się sporadycznie ocierały i u kilku widziałem właśnie coś co uznałem za  lernae dlatego zastosowałem w obu swoich zbiornikach MLP, które na to poskutkowało prawidłowo. Nadmienić muszę że w sezonie letnim tata sporo karmi żywym pokarmem dafnią, komarem, ale pochwalił mi się też, że na jesień "uzupełniał" dietę o larwy ważek...

W załączeniu zdjęcia i filmy; sorry ale na razie tylko takie u udało mi się zrobić





   
   
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Zdawałem sobie sprawę że dołączone filmiki/ zdjęcia za bardzo nie uwidaczniają przypadłości ryb dlatego spróbowałem zrobić lepsze i w zwolnionym tempie



 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Filmy prywatne - są niedostępne.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(07-02-2021, 12:53 PM)el_polako napisał(a): Zdawałem sobie sprawę że dołączone filmiki/ zdjęcia za bardzo nie uwidaczniają przypadłości ryb dlatego spróbowałem zrobić lepsze i w zwolnionym tempie



Zmień na swoim koncie na YT filmy na publiczne i zapisz zmiany.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Poprawione, daje w razie czego drugi raz linki.


 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(07-02-2021, 14:16 PM)zenek_8 napisał(a):
(07-02-2021, 12:53 PM)el_polako napisał(a): Zdawałem sobie sprawę że dołączone filmiki/ zdjęcia za bardzo nie uwidaczniają przypadłości ryb dlatego spróbowałem zrobić lepsze i w zwolnionym tempie



Zmień na swoim koncie na YT filmy na publiczne i zapisz zmiany.

 Moze dać "niepubliczny" z opcja wygenerowania linku wówczas film mogą obejrzeć wyłacznie osoby, ktore otrzymały link.
[Obrazek: baneria.jpg]
-Amphilophus istlanum
-Chiapaheros grammodes
-Herichthys carpintis
-Herichthys cyanoguttatus
-Nandopsis haitiensis 
-Parachromis friedrichsthalii
-Parachromis motaguensis
i parę innych... Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Dzięki, Panowie kwestie dodawania na YouTube mam już opanowane
Doszedł nowy/stary objaw, a mianowicie samiec się ociera o wystrój, ewidentnie tą płetwa gdzie są te "robale"
Ktoś jest w stanie coś do zaradzić mając taki "materiał dowodowy"?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(11-02-2021, 22:48 PM)el_polako napisał(a): Dzięki, Panowie kwestie dodawania na YouTube mam już opanowane
Doszedł nowy/stary objaw, a mianowicie samiec się ociera o wystrój, ewidentnie tą płetwa gdzie są te "robale"
Ktoś jest w stanie coś do radzić mając z takim "materiałem dowodowym"?

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
Film nie jest jeszcze tak super wyraźny, może udało by Ci się nakręcić coś z lepszą ostrością? Bo nie do końca widać czy to jakieś robale, pasożyty czy bardziej jakaś narośl, jakby rak.
Na pewno by to pomogło tym którzy się na tym znają żeby to ocenić.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Mam coś podobnego u altuma. Ma ktoś pomysł jak to wyleczyć? Mam przygotowany sterylny zbiornik pod rybę. [Obrazek: 309480d28dc39467946e155e569daf84.jpg]
[Obrazek: d34f433c9c402807222c96663aa679b3.jpg]
Pozdrawiam Kacper.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości