• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Apistogramma, Pelvicachromis i Aphyosemion

#1
Cześć mam kilka pytań związanych przede wszystkim z proporczykowcami, na regale została mi jeszcze jedna półka na której może stać akwarium 143x75x30. 
Chciałbym się dowiedzieć kilku rzeczy żeby zdecydować jaki zbiornik zrobić i jak najszybciej zamówić akwarium.
Zatem w tym zbiorniku chciałbym mieć 3 parki Barwniaka szmaragdowego a do tego 3 gatunki proporczykowcy i tutaj zaczynają się pytania 
1. Czy w takim akwarium i z taką obsadą jest szansa że proporczykowcow będzie przybywać czy raczej nie ma na to szans?
2. Gatunki, które bym chciał połączyć to Aphyosemion, Fundulopanchax i Chromaphyosemion. Czy to prawda, że nie ma szans żeby te proporczykowce się nie skrzyżowały i z czystym sumieniem mógłbym ciągnac dalej taką linie bez obaw, że wyjdą mieszańce? 
Od tych dwóch pytań zależy czy postawie jeden duży zbiornik czy podzielę na 6 mniejszych. 

Druga sprawa 
Na drugim regale stoją akwaria 92x34x20h i 25h, baniaki wyglądają mniej więcej tak ale docelowo ma być więcej mchu, rogatka i liści 
   
W takich akwariach chciałem trzymac 1+1 bądź 1+2 Apistogramma (agassizii, baenschi, abacaxis, nijsseni, macmasteri, elizabethae, rositae) wszystko zależy, co będzie odpowiedniejsze i na co mnie najdzie bardziej ochota bo mogę wybrać tylko 4 gatunki z tych co wypisałem. 
Jako towarzyszy chciałem dodać Aphyosemiony, które już tam pływają (dargei, coeleste, louessense i elberti) 3+6 i tutaj kolejne pytania 
3. Czy Apistogrammy dogadają się z Aphyosemionami? 
4. Czy Apistogrammy bez problemu utrzymają narybek czy będzie im ciężko upilnowac bez strat? 
5. Czy przy takiej obsadzie 1+1(2) Apistogramma i 3+6 Aphyosemion w akwarium 93x34x20h(25h) jest sens żeby szukać młodych proporczykowcow i szansa żeby je odlawiac z tego akwarium czy raczej nie ma szans żeby się maluchy proporcy uchowały a szukanie wśród zarośli młodzików to strata czasu? 

Bardzo mi zależy na odpowiedziach, a wiem, że są tutaj tacy co mają zdanie na ten temat, co dochowywali się proporców w ogólnym i widzieli jak apisto sobie radzą z takimi dither fish. Chciałbym wiedzieć troszkę więcej niż to co na forum znalazłem, a pytanie odnośnie krzyzowania się Aphyosemionow, Chromkow i Fundulopanchaxow przyda się większej liczbie osób
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
1. Najlepiej by było jakbyś wrzucił pływające rośliny/mopy i wyciągał je, razem z ikrą, do oddzielnego akwarium. Są szanse na pojedyncze sztuki odchowane same z siebie.
2. Fundulopanchax, Chromaphyosemion i Aphyosemion to różne rodzaje, a nie gatunki Wink. Proporce wedle mojej wiedzy nie krzyżują się poza swoimi rodzajami.
3. Generalnie tak, tylko w akwarium o wysokości 20 albo 25cm może być problem ze zbyt dużą agresją skierowaną na proporce. Na takim dnie i 25cm wysokości powinien ten układ się sprawdzić, przy 20cm możliwe że proporce nie będą miały jak znaleźć miejsce dla siebie podczas tareł Apistogramma.
4. Jak będzie proporców mało to coś się powinno odchować, ja będzie ich więcej to będą kosić narybek apisto dosyć efektywnie.
5. Pojedyncze sztuki powinny się móc odchować.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dzięki Papja za rozjaśnienie paru kwestii, dzięki tej jednej odpowiedzi zdecydowałem co zrobię, szkoda, że tylko jedna opinia, może ktoś coś w praktyce się jeszcze wypowie?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Nie ma co powtarzać, Papja dobrze napisał. Big Grin Mi Apisto przy chromkach spokojnie odchowywały narybek, a małe proporce miałem z wyciąganej paprotnicy. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Dzięki Ruki za potwierdzenie w sprawie apistoBuziak

(31-01-2021, 21:37 PM)Tymek napisał(a): Dzięki Ruki za potwierdzenie w sprawie apistoBuziak
Papja, Ruki czyli jak połącze Mesoaphyosemion, chromaphyosemion, kathetys i fundulopanchax to się nie skrzyżują?? 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Ogólnie najlepiej nie mieszać różnych proporców, głównie o behawior chodzi czy wymagania temperaturowe. Fundulopanchaxy zapewne załatwią Ci proporce z grupy kathetys, które dodatkowo lubią najchłodniejszą wodę spośród tych 4 grup.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Proporce łączymy o podobnej "sile charakteru" i wielkości. Duże Chromaphyosemion spokojnie dadzą sobie radę z łagodnymi i małymi Fundulopanchax, ale połączenie nawet małych fundulo z delikatnymi elberti może skończyć się zoutkompetowaniem tych drugich.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Oczywiscie nie chodzi mi o to żeby łączący np F. hera bądź sjoestedti z A. Australe bądź Ch. volcanum. Chodzii strikte o możliwość skrzyżowania, bo ewentualna obsadę będę umiał dobrać w taki sposób żeby się to nie gryzło
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości