• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: wkłady filtracyjne obniżające pH

#11
Jako laik w tych kwestiach mam jeszcze parę pytań.
Czy jakiś sensowny i niezbyt drogi miernik pH mógłbyś polecić?
Konduktometr i miernik TDS - przeczytałem co to jest, ale jak miałbym to wykorzystać - nie mam pojęcia.
Jaka jest wartość pH wody z takiego filtra? Rozumiem, że mieszanie z kranówką ma na celu osiągnięcie pożądanego pH.
Jaki wpływ na wydajność filtra ma ciśnienie wody w kranie?


[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Obecnie mam stały pomiar pH, ale kiedyś używałem takiego:
http://allegro.pl/pehametr-pretowy-miern...98988.html
Konduktometr to może w Twoim przypadku niekoniecznie, ale miernik TDS przyda się do określenia stanu membrany osmotycznej.
Polecam taki:
http://allegro.pl/profesjonalny-miernik-...54106.html
Ciśnienie wody wpływa na wydajność i właściwości oczyszczające membrany, im wyższe, oczywiście w granicach eksploatacyjnych, tym lepiej.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
(07-04-2012, 19:00 PM)bernard napisał(a): Jaki wpływ na wydajność filtra ma ciśnienie wody w kranie?

bernard, w uproszczeniu to jest tak jak byś przeciskał ziemniaki puree przez wąskie szpary między zębami, im większe wytworzysz ciśnienie w ustach tym więcej i szybciej przeciśniesz ziemniaków Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Filas - z tymi ziemniakami Smile mistrzostwo Big Grin

Bernard - wyjdzie z filra RO woda o twardosciach zerowych i pH 7. Tyle teoria, praktyka jest taka, ze przy takich twardosciach-glownie KH, ktore, jak wiadomo, jest polaczone pepowina z pH, woda jest podatna na wszystko i na gaz (sam zaobserwujesz wplyw powietrza na wode RO) i na kwasy, zasady. Zatem jesli taka wode RO w odpowiednich proporcjach zmieszasz z kranowka o znanych parametrach, latwo uzyskasz stala wode do podmian, jak to koledzy juz pisali.
Co do wkladow - gra nie warta swieczki, takze idz za rada i RO.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Dobry wkład musi zabarwić wodę żeby zbić pH. Smile
Zawsze można bawić się w dawkowanie kwasów z celu zbicia pH, ale tutaj dodatek wody RO bardzooo ułatwi życie.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Filip, naprawdę nieźle to ująłeś Wink Jeśli dobrze zrozumiałem - wodę w kranie odkręcam na maksa.Tak sobie myślę, że mogę mieć problem z podłączeniem tego urządzenia do kranu, bo jego konstrukcja uniemożliwia mi zamontowanie węża w taki sposób, aby mocno odkręcić wodę (wąż wtedy spada, pomimo zacisku), co przy podmiankach bezpośrednio do akwarium nie jest problemem (woda leje się b. powoli), ale tu może być...

Skoro pH będzie obojętne, a więc minimalnie tylko mniejsze niż w kranówce, to czy rzeczywiście jest potrzeba jego kontrolowania (miernik pH)?.

Muszę znaleźć jakieś sensowne i przyswajalne dla humanisty opracowanie tematu RO, bo rozumiem z tego niewiele, a przez ostatnie lata zależało mi raczej na uzyskaniu wody w miarę twardej o odczynie zasadowym, co - jak widzę - było prostsze. Kiedy ostatnio miałem SA, a było to daaaawno temu, temat parametrów wody nie istniał.

Co do wkładów - skoro nic nie dają, to czy mam rozumieć, że to, jakie to będą wkłady nie ma żadnego znaczenia? (pomijam kwestie dotyczące filtracji biologicznej).

Łukasz, z tym barwieniem to żartujesz, czy poważnie? Wink

W jaki sposób ustalacie proporcje mieszanki RO i kranówki? Od czego to zależy?
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
jak już zdecydujesz się na filtr RO to musisz raczej pogodzić się na małą ingerencję w instalację, to nie może funkcjonować na zasadzie, że zakładasz wąż na kran i .....
Filtr RO najlepiej podłączyć na stałe w miejscu gdzie masz łatwy dostęp do rur zasilających z wodą pod ciśnieniem oraz rurę kanalizacyjną. Wiele osób robi to pod zlewozmywakiem w kuchni bo można tam łatwo podpiąć się pod rury, które zasilają baterie (kran) w zlewozmywaku, odpływ wody nie wykorzystanej kierują do syfonu pod zlewozmywakiem - podobnie jak podłącza się zmywarkę itp. Oczywiście to tylko przykładowe rozwiązanie bo można to zrobić zupełnie inaczej, jak komu pasuje i gdzie ma na to miejsce.

aarset, jak możesz wrzuć jakieś fotki Twojego rozwiązania filtra RO - Ty na pewno masz to zrobione profesjonalnie i przejrzyście i Bernard chwyci o co chodzi
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Bernard - Ruki zartowal, chodzi o nasze zboczenie czyli Czarne Wody.

Ja to zawsze podaje taki przyklad jak obliczyc proporcje: mamy dwie beczki, w 1-woda o twardosci 20 a w 2 beczce - woda o twardosci 1 (zalozmy z osmozy). Chcemy uzyskac twardosc 5. Zatem: 20-5=15 i 1-5= -4 czyli 4
Czyli potrzebujemy 15 czesci wody o twardosci 1 i 4 czesci wody o twardosci 20 Smile

20 1
5
4 15

Po skosie sie odejmuje i wychodzi, prawda?
To wyliczenie jest takie w przyblizeniu, ale pozwala nie bawic sie od proporcji 1:1 Smile Fakt, najlepiej dojsc do tego majac pH-metr i to polecam.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Dzięki Panowie - jest już trochę jaśniej Smile

[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
(07-04-2012, 22:40 PM)bernard napisał(a): Łukasz, z tym barwieniem to żartujesz, czy poważnie? Wink
Jeśli mowa o w. torfowym to nie żartuję. Te same substancje co mają wpływ na zabarwienie wody wpływają na obniżenie pH(plus kilka innych, które nie mają widocznego zabarwienia). Zatem jeśli jakiś wkład torfowy nie barwi wody lub barwi na kolor słomkowy nadaje się co najwyżej jako wypełniacz w doniczce. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości