• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: wkłady filtracyjne obniżające pH

#31
Ano właśnie. Przedwczoraj wymieniłem podłoże w akwarium, czyli całkowity restart. Piasek jest pewny, bo go testowałem. W akwarium pod piachem jest torf, woda RO po armacie o pH poniżej 4,5, do tego wielka skarpeta z torfem w akwarium, reklamówa liści i co. Dziś po 2 dniach od zalania mam już pH 6. Co jest grane. Jedyne co mogę teraz podejrzewać to filtr. Eheim 2227 z oryginalnymi wkładami tzn substrat-pro i ceramika. Zgłupiałem ...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#32
Bernard, przyjedź do mnie, to obejrzysz działającą instalację RO (łącznie z dodatkową oryginalną beczką do RO - zawsze mógłbyś mieć zgromadzone 50 l, bez żadnego ryzyka przelania się RO).

Wracając do tematu: KETAPANG, czyli migdałecznik morski (Terminalia catappa).
Z ulotki informacyjnej "Tropicala":
"Wprowadza do wody naturalne garbniki i nieznacznie obniża pH /.../".
"Tropical" sprzedaje rozdrobnione liście ketapanga w saszetkach. Ja wrzucam taką saszetkę do akwarium, ale można umieścić ją w filtrze. Jedna saszetka przeznaczona jest do zbiornika o objętości 150-200l, a jej żywotność biologiczna, to tylko okres dwóch tygodni (dlatego nie umieszczam jej w kubełku).

Podobne działanie może mieć szyszka olchy. Z pewnością wprowadza do wody sporo garbnika, ale nie wiem, na ile skutecznie obniża pH.

Przy okazji poruszę jeszcze jedną kwestię być może przydatną w przedmiotowym kontekście. Mianowicie, jaki gatunek drzewa jest optymalny do akwarium z miękką wodą? Najlepiej łączący następujące cechy: dostępny na rynku (a może nawet w lesie), niedrogi, trwały w środowisku wodnym, korzystny dla zdrowia niektórych gatunków ryb (np. zbrojnikowatych), ozdobny i oczywiście skutecznie obniżający pH. Bernard, jeżeli z tym akapitem nie wstrzeliłem się, to daj znać, usunę go.
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#33
Ceramika. Wink Wrzuć ją do RO i zbadaj odczyn po kilku dniach. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#34
Darku - przygotowuje info na temat drewna w akwa BW, troche testowalem. Zatem mysle, ze na dniach sie pojawi.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości