• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: wkłady filtracyjne obniżające pH

#1
Moje pytanie dotyczy wkładów filtracyjnych w filtrach zewnętrznych.
Dotychczas starałem się raczej podnosić pH, a tym razem w jednym z akwariów rozważam obsadę z SA, więc przydałoby się nieco obniżyć pH. Nie planuję BW, więc nie chcę herbaty w akwarium (szyszki barwiące wodę, czy wywary raczej odpadają Wink
Nie liczę też na cuda, że z wyjściowego poziomu ok. 7,3-7,4 osiągnę np. 6,0. (co byłoby dość ryzykowne ze względu na wahania przy podmianach wody). Nie chcę też stosować chemii przy podmianach.
Czy są jakieś wkłady, które pomogą mi obniżyć nieco poziom pH i ustablizować go na niższym poziomie? Pewnie będą to jakieś granulaty torfowe. Które polecacie? Jak często trzeba takie wkłady wymieniać? Czy dobre wkłady torfowe muszą barwić wodę? Smile

[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Można uzyskać obniżenie PH poprzez Lignity, to całkiem fajny sposób. Ładna dekoracja przy okazji.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Można wsadzic tez taki wklad filtusa humos natural czy cos takiego powinno pomoc

[412] [AMERYKA CENTRALNA]
[112] [AMERYKA CENTRALNA]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Bernard, a nie myślałeś o RO? Zawsze można pomieszać z kranówką w odpowiednich proporcjach.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
i masz nad tym pełną kontrolę, przy każdej podmianie
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Dokładnie, i zero stresu o wahania parametrów. RO i kropa. Próbowałem innych metod przy ziemiojadach - w końcu wymiękłem Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(07-04-2012, 14:22 PM)aarset napisał(a): Bernard, a nie myślałeś o RO? Zawsze można pomieszać z kranówką w odpowiednich proporcjach.
Myślałem, ale nie bardzo mam gdzie gromadzić wodę do podmian.
Żeby uzyskać odpowiednią ilość wody do podmiany (ok. 100-120 l) to musiałbym chyba cały dzień poświęcić na podmiankę.

Możecie podpowiedzieć jak miałoby to wyglądać od strony technicznej?
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Miejsce na zbiornik na wodę po RO na pewno się znajdzie. Można np. użyć do tego akwarium pod głównym zbiornikiem, tym bardziej że odległość od filtra do zbiornika na podmianę może być naprawdę duża. Przy zapotrzebowaniu na spore ilości wody osmotycznej proponuję kupić membranę 100gpd dobrej firmy. Sam używam Filmtec'a a moje zapotrzebowanie na wodę po RO to 360l/tydzień.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Dzięki Piotrze.
U mnie akwaria stoją na szafkach, więc nie bardzo mam możliwość postawienia w miarę dużego akwarium pod głównym akwarium.
Ale dobra można użyć jakichś kanistrów- jak miałoby to technicznie wyglądać? Moglibyście rozjaśnić? Nie mam tego rodzaju filtrów i nigdy nie miałem. Rozumiem, że wpinam jakiś filtr RO na wąż do podmian. Woda sobie przepływa przez membranę, leci przez pół mieszkania do odpowiedniego zbiornika Wink
Ile czasu potrzebuję aby uzyskać powiedzmy 80 l?
Czy możecie zaproponować jakieś konkretne rozwiązanie (link)?

Jako, że nie bardzo jeszcze widzę powyższe rozwiązanie - wrócę do wkładów filtracyjnych. Czy ktoś z Was mierzył ile spadku pH można uzyskać stosując wkłady torfowe? Jaka jest przeciętna "żywotność" takich wkładów?

[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(07-04-2012, 17:35 PM)bernard napisał(a): Ale dobra można użyć jakichś kanistrów- jak miałoby to technicznie wyglądać? Moglibyście rozjaśnić? Nie mam tego rodzaju filtrów i nigdy nie miałem. Rozumiem, że wpinam jakiś filtr RO na wąż do podmian. Woda sobie przepływa przez membranę, leci przez pół mieszkania do odpowiedniego zbiornika Wink
Ile czasu potrzebuję aby uzyskać powiedzmy 80 l?
Czy zaproponować jakieś konkretne rozwiązanie (link)?
To na początek wybór filtra: może być liniowy np. taki
http://allegro.pl/osmoza-akwarystyczna-r...43075.html
albo taki:
http://allegro.pl/filtr-akwarystyczny-os...34373.html
Polecam ten drugi zestaw ze względu na koszty eksploatacji.
Po zamontowaniu filtra potrzebny jest tylko zbiornik/pojemnik/beczka na zmagazynowanie wody.
Wydajność filtra zależy od użytej membrany-50,75,100gpd oraz od ciśnienia wody w sieci. U mnie przy membranie 100gpd, czas oczekiwania na 120 l wody to~8 godzin.
Trzeba też pamiętać, że jakość wody po RO zależy od jakości wody wodociągowej oraz o tym, że membrana jest skuteczniejsza w demineralizacji niż w usuwaniu np. NO3.
Po uzyskaniu wody osmotycznej wystarczy dodać odpowiednią ilość wody kranowej, wymieszać, podgrzać i do podmiany. Ilości musisz dobrać doświadczalnie. IMHO niezbędny będzie miernik pH, konduktometr, miernik TDS.





 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości