• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Nowy duży zbiornik - obsada i zakup ryb

#31
Zbiornik będzie otwarty?
Jakie planujesz rośliny i jakie masz oświetlenie?
Planujesz Co2?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#32
Zbiornik nie bedzie otwarty, szybko się dowiedziałem, że nie da się mieć otwartego zbiornika  - leatacara suszek sztuk 4 Rolleyes - obecnie pracuje nad tym. Rośliny 99% anubias, microsorium, bolbitis, h.pinatifida, i jedyne co posadziłem do podłoża to kilka cryni rzemieniolistnych z tyłu. CO2 raczej nie potrzebne przy tych roślinach , ale i tak mam podłączoną instalacje - będę obserwował doswiadczalnie róznice ( jak nie bedzie róznicy to odłacze i dam do innego zbiornika , oświetlenie 8 sztuk LED highbay ufo 100W CRI >85 , szukałem z odpowiednim spectrum widma ( zdecydowanie tańsze niż lampy typowo akwarystyczne) - pojedyńczo sterowane czas włączenia i wyłączenia - symulacja ściemniania.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#33
Szkoda ryb na gazowanie CO2 Wink
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#34
Co2 naturalnie występuje w wodzie tam gdzie sa rośliny, kwestia tylko jego poziomu, tlen rozpuszczony w nadmiarze w akwarium też szkodzi rybom, ale jak napisałem będę obserwował poziom, ile jest go rozpuszczonego jak rosna rosliny, bo jednak ten dekoracyjny zbiornik bedzie miał sporo zarośnięty, jeszcze go nie mierzyłem  - instalacja jest, jak nie bedzie potrzebna nie będzie używana i raczej myslę że przy tych roślinach nie będzie używana - ale nie wiem sam zweryfikuje efekt i róznice. A swoja drogą Papja masz dostęp lub linka do jakiś badań dotyczacych poziomów rozpuszczonego CO2 i jego wpływu na ryby? z góry dzięki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#35
Tylko pytanie w jakim stężeniu występuje normalnie, a w jakim podczas gazowania Wink

https://www.nature.com/articles/srep33216
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#36
no właśnie, sprawdzę to jak się zbiornik i wszystko ustabilizuje i bedą ryby w zbiorniku - na razie jeszcze tydzień pływają w kwarantannie, nigdy nie sprawdzałem, nie mam wiedzy i praktyki - mi chodzi o to by zachować zdrowy balans - nie ma sensu gazować ryb kosztem roślin absolutna zgoda Tak- tego nie chce, ale jak poziom będzie niewystarczający dla ładnego wzrostu roślin, i można będzie dodać bez uszczerbku dla ryb to czemu nie - wyjdzie w praniu - zobaczymy.

tak jest podawane w linku:

"https://www.superakwarium.pl/poradnik-akwarystyczny/co2-w-akwarium-id288.html

Bezpieczeństwo ryb akwariowych


Stężenie CO2 ma bezpośrednie przełożenie na wartość pH i twardość węglanową. Rośliny akwariowe pobierają do procesu fotosyntezy dwutlenek węgla z wody na początku w formie gazu CO2, zaś potem uzyskują CO2 z dwuwęglanu wapnia, co skutkuje podniesieniem pH. Spadek pH następuje poprzez wprowadzenie dodatkowego dwutlenku węgla. Dodając dwutlenek węgla możemy bardzo łatwo zakłócić naturalną równowagę pomiędzy różnymi czynnikami w ograniczonym środowisku, jakim jest akwarium. W przypadku normalnego akwarium, gdzie twardość węglanowa wynosi 5-15°n, odczyn wody zbliżony jest do obojętnego ryby są całkowicie bezpieczne. Zawartość CO2 staje się niebezpieczna dla ryb dopiero, gdy zostanie przekroczona granica wytracania się soli wapniowych. Po przekroczeniu przez CO2 tej granicy wartość pH wody silnie spadnie. Jeśli woda jest miękka o twardości 4-5°n to może wystąpić zbyt mała ilość soli wapnia, aby związać dodatkowe ilości CO2. W takim przypadku może dojść do zakwaszenia wody. Woda o bardzo dużej twardości węglanowej wymaga bardzo dużych ilości CO2, aby móc utrzymać pH ok. 7.

Ilość CO2 w wodzie

Optymalna wartość CO2 w wodzie w dużej mierze zależy od wartości pH oraz twardości wody.

1. Wartości węglanowa od 4 do 6°n oraz pH ok. 6,8° - optymalna zawartość CO2 od 20 do 40 mg/l
2. Wartości węglanowa od 6 do 10°n oraz pH ok. 7° - optymalna zawartość CO2 od 20 do 32 mg/l
3. Wartości węglanowa od 8 do 14°n oraz pH ok. 7,2° - optymalna zawartość CO2 od 16 do 28 mg/l
4. Wartości węglanowa od 12 do 14°n oraz pH ok. 7,4° - optymalna zawartość CO2 od 15 do 18 mg/l

Inne źródła podają, że optymalna zawartość CO2 powinna wynosić od 5 do 15 mg/l."
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#37
Takie strony to żaden wyznacznik, to składowisko informacji zebranych w sieci przez osoby które zwykle nie mają wiedzy wystarczającej do oceny ich prawidłowości. A testowanie czy ryby mają się okej, na podstawie tego czy dyszą przy tafli wody czy też nie, zupełnie nic nie mówi- a często tak wygląda "ocena stanu ryb" w takich baniakach.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#38
dokładnie, zgoda,  dlatego pytałem czy masz dostęp do badań i raportów, by nie powielać opinii i naiwnych teorii?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#39
No tak, w poście 35 podrzuciłem link do tego jak zachowuje się układ nerwowy u ryb rafowych w obecnej sytuacji zwiększonego stężenia CO2- warto się zastanowić o ile wyższe stężenie jest w oceanach, a o ile w akwarium z dozowaniem CO2.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#40
dzięki, nie zauważyłem na pewno przeczytam - generalnie zbyt złożony jest temat, to tak jak z wszelkimi badaniami na ludziach, i zwierzętach  - akwarium nigdy nie będzie oceanem, ale pytanie jak bardzo zatrute są oceany Smile w stosunku do wody w akwarium, no i jaki jest cel posiadania akwarium, dylematy moralne rybki akwariowe ws bliscy dookoła nas...itd...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości