• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Nowy duży zbiornik - obsada i zakup ryb

#1
Witam wszystkich na forum i zdrowia życzę w tych trudnych czasach,

trochę o sobie - Mam na imię Robert i mieszkam w małej wiosce niedaleko Łodzi. 
Mój obecny zbiornik to 250x100x100 (cm) + filtracja sump 600l biologia wypełniona Terratonem + sump 200l mechanik. Dwa sumpy bo specyficzna lokalizacja akwarium względem miejsca gdzie jest szafka z sumpem dlatego pracują dwa sumpy i dwie pompy obiegowe - dla zainteresowanych mogę coś opowiedzieć o takiej filtracji w takim zbiorniku bo sam robiłem całą instalację oczywiście poza klejeniem samego zbiornika - czy dobrze zobaczymy. Dodatkowo stały pomiar pH, lampa UV i automatyczna 24/7 wymiana wody 5l /h. Zasilanie zbiornika RO. Zdjęcie zbiornika w załączeniu.

Do rzeczy - w zbiorniku nie ma jeszcze roślin, ale będą i to niemało bo mi się podobają zbiorniki gdzie są korzenie, kamienie i rośliny - tu będą w 99% w zasadzie same epifity - jestem w trakcie kupowania roślin i ich kwarantanny. Jak zbiorę wszystkie i urządzę zbiornik z roślinami, myślę że zejdzie mi z miesiąc, chciałbym wpuścić ryby. Na razie w jednym z 3 zbiorników kwarantannowych pływa 5 akar z maroni, kupiłem żeby powoli ruszyć biologię.  W związku z tym pomyślałem, żeby dokupić obsadę do dwóch dalszych zbiorników kwarantannowych i docelowo już do głównego zbiornika, ale iść już w kierunku biotopu gdzie te acary z Maroni występują. Oczywiście w zbiorniku piasek na dnie :).

Ponieważ nie mam doświadczenia z pielęgnicami i wiedzy jak te ryby się wzajemnie tolerują moje pytanie do was jest następujące:
- jaką obsadę byście widzieli w takim zbiorniku? - chciałbym aby dorosłe ryby były max około 25 cm duże.
- w jakiej ilości poszczególne z gatunków?
- kogo polecacie, żeby poszczególne ryby kupić, oczywiście ładne i zdrowe :)

Moja wstępna lista:

Krobia Aff. Guianensis
Satanoperca Rhynchitis
Cichlasoma Bimaculatum 
Guianacara Geay, 
Guianacara Oelemariensis, 
Guianacara Owroewefi 
Guianacara Sphenozona
Aequidens –A. Tetramerus
Apistogramma Steidachneri, 
Apistogramma Gossei 
Apistogramma Ortmanni
Parodon Guyanensis
Geophagus Surinamensis
Parotocinclus Sp
Hyphessobrycon Rosaceus
Nannacara Anomala
Corydoras Oiapoquensis
Corydoras Amapaensis
Geophagus Camopiensis
Corydoras Solox
Corydoras Aff Trinileatus
Nannostomus Marginatus

Giełdę w Łodzi mam pod ręką, ale nie wiem, które z ryb są dostępne na rynku i kogo polecacie a na kogo miałbym uważać, dlatego z góry dziękuję za wskazówki i pomoc - forum oczywiście przeglądami czytam, ale odfiltrowanie istotnych informacji zejdzie trochę.

Pozdrawiam 
Robert


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Łoj, zapowiada się ekstra akwarium Smile Co do zakupów to na pewno możesz pytać standardowych dostawców na forum, czyli (alfabetycznie) Arsik (akwa pasja), Sneipas (Aquarak) oraz Stafe (Płaszczka.pl). Jeżeli będziesz chciał jakieś Apisto to na pewno też Mpaw.

Zapytam zanim polecą pomysły na obsadę - te kamienie masz zabezpieczone przed uderzeniem w dno?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dzięki serdeczna za info - wyślę do nich zapytanie. 
Co do kamieni, no to dobre pytanie, ale nie są niczym zabezpieczone nie myślałem, żeby ewentualne osunięcie się kamieni z wysokości 3-4 cm mogło coś złego zrobić, położone są na piachu większość oparta o korzenie, które też są położone na piachu - a uważacie że jednak wypadałoby jakoś to wzmocnić. Widzicie nie myślałem, że pielęgnice mogą aż tak mocno kopać, bo zbiornik był wstępnie robiony pod dyskowce.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Kamienie ułożone na piachu, jak je pielęgnice podkopią, nie zrobią nic poważnego. Ale jak są jakoś wyżej położone np. na korzeniach to zawsze jakieś ryzyko jest. Ja jestem ogólnie zdania że wolałbym nie dostać zawału słysząc jak kamień przydzwania o szklane dno Smile

Z ryb, które podałeś na pewno znajdziesz u nas Guianacara (powszechnie nazywane na forum gujankami), za wyjątkiem oelemariensis. Wydaje mi się jednak, że Satanoperca byłyby lepszym towarzystwem dla Akar z Maroni. Były kiedyś u nas na forum (patrz banerek na górze) ale nawet nie wiem czy je jeszcze ktoś ma.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Dzięki za uwagę, bardziej teraz zastanawiam się żeby sprawdzić i ewentualnie podeprzeć korzenie kamieniami , tak by po podkopaniu nie zmieniły swojej pozycji  - upewnię się, żeby kamienie niemalże bezpośrednio dotykały dna te co są pod korzeniami.

Guianacara mi się podobają  - patrzyłem i obecnie na OLX mają dwie osoby Guianacara geayi - wyglądają nie na handlarzy - kojarzycie, czy lepiej wziąć z innego żródła.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Wrzuć linki, to wyjadacze olx-owi Ci pomogą Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
https://www.olx.pl/d/oferta/guianacara-g...45e3945233
https://www.olx.pl/d/oferta/guianacara-g...45e3945233

swoją drogą, wiecie ile lat przeciętnie żyją Guianacara geayi ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Akwarium zacne Smile litraz przepiekny i jeszcze piekniejsze mozliwosci Smile niestety i w takim akwarium mozna zrobic "zupe rybną". Jak sam piszesz masz jeszcze troche czasu do wpuszczenia ryb wiec szukaj czytaj i pytaj Smile bo wszystko wszystkim ale wyłowić cos z tego akwarium przy ewentualnym niepowodzeniu z obsada to bedzie nie lada wyczyn. 
Przegladnij dzial Giełda, tam mozesz znaleźć ryby ktore cie interesuja, a takze mozesz wystawic swoje ogloszenie z tym czego szukasz, moze ktos cos przez przypadek ma lub jest w trakcie zmiany obsady.

Mocno kibicuje Smile
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Nie wiem skąd jesteś ale u znajomego w sklepie (Śląsk) są młode Gujanacara geayi od moich ryb.

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
-KUBA- okolice Łodzi, jest na samym poczatku Smile

MINORI - https://cichlidae.pl/showthread.php?tid=11183
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości