• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Heros curare

#21
(29-10-2021, 11:11 AM)dzikakuna napisał(a): Piękne. To nie są ryby do standardowego 450l


Mi się niesamowicie te Heros podobają, ale jak usłyszałem o ich behawiorze a potem na francuskim forum dowiedziałem się, że potrafią przebić 35cm to sobie je odpuściłem na najbliższy czas  [Obrazek: rotfl.gif]
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Mam te ryby od roku, więc warto kilka słów napisać. Zostały sprowadzone do Polski pod koniec 2020. Przyjechały jako dość małe szkraby - miały pewnie 7-8 cm. Wyglądały jak na poniższym zdjęciu.
   
Dość szybko złapały kolory, więc już jako młode ryby cieszą oko kolorystyką. To zdjęcie zrobione po dwóch miesiącach u mnie, przy wielkości ok. 10-12 cm

   

Od początku zaskakiwały mnie swoją dynamiką. Spodziewałem się, że będą to powolne ryby, o niewielkim temperamencie. Tymczasem okazały się dość ruchliwe. Często dochodzi do przepychanek, dominujące ryby (prawdopodobnie samce) zajmują rewiry, które jednak nie są szczególnie duże. Jak dotąd nie zaobserwowałem szczególnie dużej agresji. Odnoszę wrażenie, że wcześniej były bardziej agresywne niż obecnie. Ryby dość często się przepychają, ale nie dążą do wyeliminowania konkurencji (piszę to na bazie doświadczeń z dość młodymi rybami, które dotychczas nie podchodziły do tarła).

Herosy chętnie przyjmują każdy rodzaj pokarmu. Pobierają pokarm z powierzchni wody, z toni i z dna akwarium. Są dość żarłoczne, więc trzeba uważać, żeby nie przesadzić z karmieniem. Konieczna jest bardzo wydajna filtracja. Dieta powinna być zróżnicowana, z dużym udziałem pokarmów roślinnych. Moje ryby bardzo chętnie jedzą listki natki. Nie pogardzą roślinami akwariowymi, więc na dłuższą metę sadzenie ich nie ma sensu.

To ryby do dużych zbiorników. Z dostępnych opisów wynika, że potrafią osiągnąć nawet 30 cm i obok H. liberifer należą do największych spośród „herosów”.

Ciekawostką jest to, że H. severus bardzo późno dojrzewają. Moje ryby bardzo nieśmiało „przymierzają się” do zachowań rozrodczych, chociaż zbliżają się pewnie do 1,5 roku. W porównaniu z H. liberifer czy H. efasciatus, u których już niewielkie ryby poniżej 10 cm z powodzeniem mogą się rozmnażać i dość wcześnie zaznaczają się różnice w wyglądzie samców i samiczek, H. severus dojrzewa wolno. Ich dymorfizm płciowy jest słabo zaznaczony. Typowe dla pielęgnic cechy różnicujące płeć (ogólna wielkość, długość płetwy grzbietowej i odbytowej, czy wysklepienie czoła) mogą być pomocne, ale nie są tak wyraziste, jak u wielu innych ryb i typowanie na ich podstawie nie zawsze okazuje się trafne. Największe dwie ryby w moim stadku to co prawda samce, ale wśród mniejszych nie wszystkie to samiczki. Te dwa samce mają też dość potężnie zbudowane głowy, ale jedna z samiczek zupełnie im pod tym względem nie ustępuje. Poza kształtem pokładełek, cechą pozwalającą na odróżnienie samca i samicy jest, w przypadku ryb dojrzałych, kolorystyka głowy. Samice nie mają kropek, cętek i innych kolorowych wzorów z boku głowy - na pokrywach skrzelowych, ewentualnie mają ich bardzo niewiele. Widać to dobrze na poniższym filmie Ryana Smitha.


Problem polega na tym, że owe cętki to cecha zanikająca z wiekiem – tylko u samic, co oznacza, że do osiągnięcia dojrzałości, wszystkie ryby wyglądają pod tym względem bardzo podobnie. Oczywiście można próbować oceniać płeć ze względu na intensywność tych znaczeń, a zwłaszcza ilości i intensywności tych wzorów ponad okiem, ale nie jest to metoda w 100 % skuteczna, dlatego poniższe przypisanie płci do ryb na zdjęciach jest bardzo prawdopodobne, ale nie pewne.
Z informacji uzyskanych od Jima Cumminga ta cecha samic powinna się uzewnętrzniać w wieku około 1,5 roku, więc jest szansa, że już wkrótce nie będę miał wątpliwości co do płci swoich ryb. Swoją drogą to ciekawe, bo np. u H. liberifer czy H. effasciatus młode ryby wyglądają jak samice i to u samców ich cechy charakterystyczne (jak cętki na głowach) ujawniają się później.


samiec
   

samiczka
   

na górze samiczka, z tyłu samiec
   

Jak widać, chociaż są to już naprawdę duże ryby – największe mają ponad 20 cm, określenie płci nie jest proste i oczywiste.

Cechą charakterystyczną tego gatunku jest niepełna siódma pionowa pręga, choć nie jest to cecha występująca u wszystkich ryb, co widać na zdjęciu.  

   

Obecnie moja grupka jest już mocno zredukowana. Ryby porosły, a akwaria nie…
Docelowo chciałbym zatrzymać parę, ale co będzie, to zobaczymy ?

Na pewno moja ciekawość co do tego gatunku nie została jeszcze zaspokojona, skoro nie widziałem tarła i opieki nad młodymi, a więc jest na co czekać.

Zainteresowanych odsyłam do YT albo FB (grupa Severum (Heros) & Uaru Fish Keepers Worldwide), gdzie jest sporo ładnych zdjęć i filmów przedstawiających ten gatunek.

A na koniec jeszcze ujęcie z mojego akwarium

[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
[-] Post Bernard otrzymał 17 Lubię to od:
  • adams2121, Astacus astacus, dzikakuna, filas, galimedes, Goran, Grzechu97, Macraei, michal_kov, mimo12, Papja, piotrK, Ruki, sensej, Sloma, wet-aqua, Zimna Zośka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
(20-01-2022, 00:27 AM)Bernard napisał(a): Dziękuję za tak interesujący post. Piękne ryby i ciekawe obserwacje.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Piękne rybska i świetny post, brawo Bernard
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości