• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Sinice nie chcą się poddać

#1
Witam. Już grubo ponad miesiąc walczę z sinicami i nie mam pojęcia jak z nimi wygrać dlatego potrzebuje pomocy osób z większym doświadczeniem które mogą mi pomóc. Postaram się opisać wszystko jak najdokładniej i zobrazować sytuację.

Akwarium stoi 3 miesiące 
112l
Filtr hw 303b 1400l/h z lampa UV ( nie używam) 1 włóknina JBL, 2 bio kruszywo, 3 ceramika 
Temperatura 25
Oświetlenie belka heppet aqua LED 80 23 waty 

Obsada: 
- 2 pielęgniczki macmasteri 
- 2 ramirezy electric blue
- 18 zwinnik czerownousty/ blehera
- 7 kirysków sterby

Podłoże 1) stability w proszku dodałem przy zakładaniu pod podłoże, 2 substrat JBL, 3 piasek.
 W akwarium posiadam wiele roślin na wzrost nie narzekam tylko na liściach są sinice liście odpadają a na rogatkach i mchach robi się zielona gąbka pianka i dusi rośliny od dołu. 

Sinice pojawiły się na podłożu oczyszczalem mechanicznie podczas podmian ściągając delikatnie je z piasku następnie na mchach i korzeniach. Sytuacja aktualnie wygląda tak, że po wyciągnięciu korzeni dokładnym wymyciu wszystkiego co możliwe wciągnięciu sinic z piasku . Po 2 dniach z zera robi się zielony dywan bablujacy ciągle . Po prostu jakby ktoś wrzucił wiadro galaretki na piasek nastepnie atakuje wyczyszczone rośliny az do połowy wysokości akwarium . 

Walczyłem przez zaciemnianie( bardziej ucierpiały rośliny niż sinice)  częste podmiany a ostatnio nawet 2 tygodnie bez podmiany. 
 
Zakupiłem testy wody Zoolek aquatest flora 10 testów : No3, Ca mg pH kg gh po4 fe CO2. 

Wyczytałem, że sinice występują gdy zaburzony jest stosunek No3 do po4  
 
Woda podmieniona w sobotę od 3 tygodni nie leje żadnych nawozów. 
 Wyniki No3 bliżej 0 niż 2 test robiony 3 krotnie. Po4 test robiony 8 krotnie! Zero zabarwienia nawet nie wykazał zabarwienia występującego przy 0. Testy wykonywałem w ciągu 2 dni wyniki takie same . Test po4 działa zrobiłem eksperyment i do próbki dodałem nawóz w płynie makro i zabarwienie wystąpiło. 

Jakie mam czynić kroki żeby wyeliminować te bakterie ? 
Mogę wykonać inne testy żeby podać wam dokładniejsze dane.
Słyszałem że skuteczny jest chemiclean ale pewnie sinice nawrócą jeżeli nie znajdę przyczyny ich występowania. 
Za każdą radę będę wdzięczny! Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Chemiclean i znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(19-01-2021, 22:50 PM)macioch napisał(a): Chemiclean i znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki

I nie wrócą? Akwarium z sinic oczyszczam sumiennie a i tak po 2 dniach wracają . Nie chce walić chemii jak efekt będzie trwał tydzień
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
O ile dobrze czytam tabelkę Ratfielda to przy zerowych no3 i po4 jest szansa wyhodować sinice Smile kup chemiclean i zwiększ no3 i powinieneś mieć spokój. U mnie tak wlasnie było też w 112 .

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ja po chemicleanie nie miałem nawrotu już 2 lata.
375 l (panamensis, nanolutea, septemfasciata)
160 l (amatitlania nanolutea)
96 l (Apistogramma ortegai, ex. sp. "Papagei")
96 l (Apistogramma erythrura)
96 l (Apistogramma cf. ortegai ex. sp. "Pebas")
63 l (Apistogramma sp. alto tapiche)
63 l (Xiphophorus variatus La Laguna)

 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
A ile tego mam kupić ? Zalecana dawkę jak podaja na allegro czy zwiększyć?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Dobrze to zastosuje . Tylko powiedzcie mi czy mam dać zalecana dawkę jaka podają na allegro? Czy zwiększyć ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Dłuuugo nie wracały jak stosowałem. Ja dawałem dawkę zalecana przez producenta i działało. Nie wiem jak zalecają Ci internetowi odważacze ja kupowałem oryginalne opakowanie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Super, dziękuje za pomoc Smile mam nadzieję, że to zakończy mękę.
Oczywiście poinformuje o efektach!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Włącz lampę UV jak zaczniesz kurację. Gdy sinica zacznie się odrywać i przepływać przez filtr lampa ją zneutralizuje.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości