• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: obsada 80x35x40

#21
Ja pytając się kiedyś na forum TT o N. leleupi dostałem odpowiedź, że dobraną parkę mogę trzymać w swoim (75x36x32cm) akwarium, teraz nagle 80x35x40 jest za małe.

Nie wiem, nie znam się, ale jako posiadacz w/w ryb uważam, że taka 112tka byłaby wystarczająca. U mnie nie ma problemu z agresją wewnątrz gatunkową i z wychowem młodych.

Uprzedzam, że to tylko moje spostrzeżenia i nie mam zamiaru toczyć tutaj walk z osobami, które i tak są większym autorytetem, więc proszę o uznanie mojego postu jako sugestii, a nie rady.
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Pley

czy aby o tym poście mówisz?

http://forum.tropheus.com.pl/index.php?a...0#msg62874

Marta

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
Tak, dokładnie.
Różnica w loginach wynikała z tego, że chyba miałem problem z rejestracją pod nazwą "Pley".

Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Mam jakieś problemy z forum i nie mogę odpowiadać wtedy kiedy chcę.

Zobacz na datę tego postu? Właśnie tak wygląda akwarystyka i wiedza o rybach. Czas się zmienia i wiedza także. Wtedy nie wiedziałam o zachowaniach socjalnych tych ryb, podobnie jak i wielu innych gatunków, nie wiedziałam bo sie tym aż tak nie interesowałam. Dopiero lektura prac Taborskiego pozwoliła mi zgłębić wiedzę. Jeszcze niedawno polecałam do dość małych zbiorników N.. savoryi, teraz wiem, że te ryby tworzą grupy socjalne. Zwykle samiec i minimum jedna samica, a do tego młode w różnym wieku. Zwykle kilka sztuk tzw. "pomocników".

Zachowania socjalne tzn. współpracy przy rozmnażaniu stwierdzono u: Chalinochromis brichardi, C. poppelini, L. multifasciatus, L similis, wszystkich julidochromisów, N. pulcher, N. buescheri, N. crassus, N. falcicula, N. gracilis, N. helianthus, N. marunguensis, N. niger. N. olivaceus, N. savoryi, N. splendens. I to jest wiedza na terazSmile

Marta

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
oto zestawienie ktore znalazlem na zagranicznej stronie milosnikow tangi

60-120l
1 gatunek z:
- Neolamprologus Multifasciatus
- Neolamprologus brevis
- Neolamprologus similis
- Neolamprologus signatus
- Neolamprologus ocellatus (powyzej 100l)

121-180
1 gatunek z:
- Altolamprologus Compressiceps "Shell"
- Neolamprologus Stappersii
- Neolamprologus Caudopunctatus
powyzej 150
1 gatunek z:
- Julidochromis Dickfeldi
- Julidochromis Transcriptus
- Julidochromis Ornatus
- Neolamprologus Leleupi
- Neolamprologus Brichardi
- Neolamprologus Buescheri
- Neolamprologus Cylindricus
powyzej 160 mozna do w/w dolozyc:
- Neolamprologus Multifasciatus
- Neolamprologus brevis
- Neolamprologus similis

181-300
1 z:
- Neolamprologus Sexfasciatus
- Neolamprologus Furcifer
- Julidochromis Regani
- Julidochromis Marlieri
- Altolamprologus Calvus
- Altolamprologus Compressiceps
- Variabilichromis Moori
- Neolamprologus Cylindricus
lub:
-Neolamprologus Multifasciatus/Brevis/Similis/Ocellatus + Neolamprologus Buescheri
-Neolamprologus Multifasciatus/Brevis/Similis/Ocellatus + Cyprichromis Leptosoma
- Neolamprologus Multifasciatus/Brevis/Similis/Ocellatus + Neolamprologus Leleupi
powyzej240 mozna:
- Neolamprologus Multifasciatus/Brevis/Similis/Ocellatus + Neolamprologus Leleupi + Julidochromis Dickfeldi/Transcriptus
- Altolamprologus Calvus/ Compressiceps+ Cyprichromis Leptosoma
- Julidochromis Dickfeldi/Transcriptus/Ornatus + Altolamprologus Calvus/ Compressiceps

300-500
-gatunki tropheus
lub 3 do 5 gatunkow z neolamprologus, julidochromis itd

powyzej 500
- Cyphotilapia Frontosa
- Cyphotilapia Gibberosa

mam nadzieje ze czytelne. Czy takie opcje sa zgodne z dzisiejsza wiedza?oczywiscie wyszczegolnione sa tylko najpopularniejsze gatunki ale doskonale reprezentuja poszczegolne rodzaje. No i pewnie chodzi o pary lub haremy. Wg tego 60l to minimum na jakiekolwiek rozwazania. a w 112l to raczej tylko muszlowce:/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
Jeżeli chodzi o tzw. minimalny zbiornik, to najlepszym rozwiązaniem jest podawanie wymiarów zbiornika.

O ile jeszcze posługujemy się określeniem "standardowy zbiornik" ( czyli taki, który sprzedawany jest na skale masową- w Polsce takimi zbiornikami są m.in w/w 112L (80x35x40), 200L (100x40x50), 240L (120x40x50) itd.), to możemy się jakoś dogadać, ale jeżeli dla przykładu autor dysponuje zbiornikiem 200L, a wymiary jego to 120x40x40, to zmienia to całkowicie postać rzeczy. Niby zbiornik ma zaledwie 200L, ale posiada powierzchnie dna odpowiadającą standardowemu zbiornikowi 240L.
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
Wg mnie cytowanie takiej obsady powinno łączyć się z podaniem adresu strony lub autora tego zestawienia!

Dodatkowo zestawienie w wielu momentach przy mniejszych zbiornikach może i trafne, ale nie podaje ilości osobników, a to bardzo ważna sprawa. Inaczej żyją L. multifasciatus i L. similis, a inaczej "ocellatus" czy "brevis"

Przy większych powyżej 150, 180-300 i 300-500 mam wiele uwag.
150 litrów dla N. brichardi - obecnie N. pulcher to zbyt mało ze względu na typ zachowań socjalnych, podobnie przy N. cylindricus czy "buescheri: ze względu na agresję wewnątrzgatunkową, a autor nie podaje ilości osobników, ani tego czy jest to dobrana para czy nie. Pojęcie dobranej pary w wielu wypadkach jest mylące. U jednych para się dobierze i będzie cały czas żyć w zgodzie i wyprowadzać kolejne młode, u innych czasami nawet większa podmiana wody może spowodować rozpad i zabicie osobnika przeciwnej płci lub duża agresję.

Dalej: jak choćby N. sexfasciatus - minimalny zbiornik wg mnie to 150 cm długości, podobnie N. furcifer

300 litrów dla trofeusów to za mało, a od takiego przedziału podawany jest litraż. Minimalna długość to 150 cm, a i powierzchnia dna powinna być spora. Tak naprawdę to 200 cm dla jednego gatunku/wariantu powinno być minimum.

Dyskutować można sporo. Dobra uwaga Pleya - nie litraż jest najważniejszym czynnikiem, a wymiary zbiornika.

P.S.

I jeszcze jedna uwaga - epitet gatunkowy w nazwie piszemy zawsze małą literą, czyli nie Cyphotilapia Gibberosa tylko Cyphotilapia gibberosa itp.


Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Tak jak napisalem nie jestem autorem tego zestawienia. Czyli nie ma co sie sugerowac tymi danymi? no i fakt nie ma podananych wymiarow dna akwariów ani ilosci sztuk poszczegolnych gatunkow. Gdybym sie zdecydowal na muszlowce (najbardziej podoba mi sie N. ocellatus)to jak najlepiej zaczac?standardowo kupic 5-6 szt i poczekac jak sie podobieraja?i gdyby byly tam dwa samce lub wiecej to jakby sie potoczylo?mozna w takim litrazu trzymac 2pary lub haremy?czy raczej bede musial odlowic jedna grupe?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
Możesz kupić młode ryby, ale to zawsze loteria co do płci. Jak kupisz dorosłe to wtedy przynajmniej układ płci będzie znany.

To ile ryb możesz trzymać w tym zbiorniku jest pewnego rodzaju loterią. U jednych będzie możliwa tylko jedna para u innych dwie? To zależy od temperamentu ryb - a ten jest spory u ocellatusów, no i aranżacji zbiornika. Może sprawdzi się układ 1+2, ale to zależy już od tolerancyjności samic.

Marta



 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
Nie ma sensu podawać zestawień z internetu jeśli nie ma podanego do niego źródła. Na sieci można znaleźć pełno takich stron, jednak wartość merytoryczna wielu z nich jest zbyt niska, by brać je na poważnie. Musi być źródło, aby wiadomo było, kto je stworzył.

Chciałem odnieść się jeszcze do postu Leszka.
Jak najbardziej zgadzam się, że ciężko byłoby stworzyć akwarium dla naskalników z kolonią w pełnym tego słowa znaczeniu stworzoną z chociaż kilku par tych ryb. Ja mając na myśli kolonię, mówiłem raczej o takiej namiastce, czyli o parze ryb, która stworzy funkcjonującą grupę razem ze swoim dorastającym potomstwem, którego nie będzie trzeba odławiać tak szybko. Może dałoby się wtedy podpatrzeć nieco z tych socjalnych zachowań.
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości