• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Co wpływa na przewodność?

#21
Skoki pH mogą występować przy przełamaniu buforu węglanowego, czyli przy KH mniejszym niż 3(ogólnie przyjęty pewnik). I tu jest clou problemu- musisz zmierzyć twardość/zasadowość wody, bo sama przewodność nic o tym parametrze nie powie.

I tak, utrzymując zerowe twardości możemy nabawić się skoków pH- czy to w wyniku fotosyntezy, napowietrzania czy metabolitów ryb. Dlatego jeśli chcemy utrzymywać stabilne niskie pH trzeba umieścić coś, co ja nazywam roboczo buforem miękkim- czyli wszelakie korzenie, lignity, liście. Coś, co będzie nam cały czas dostarczało kwasów humusowych, które będą stabilizować pH na niskim poziomie. Tylko to się nie sprawdzi u Ciebie, bo rozumiem że utrzymanie pH w granicach 4.5-5.5 nie jest czymś czego oczekujesz. Smile

Sama przewodność jest powiązana z zasoleniem wody, za czym idzie proces osmoregulacji. Zbyt duże odstępstwa powodują większe wydatki energetyczne na osmoregulację, rozregulowanie homeostazy, stres adaptacyjny. Smile Z tym, że ryby z wód miękkich lepiej znoszą trochę twardszą wodę, niż na odwrót. Ryby z wód twardych bardzo źle znoszą mniejsze zasolenia.


Co do dyszenia ryb, utrzymujesz stosunkowo wysoką temperaturę, więc obstawiam po prostu niskie stężenie tlenu w wodzie. W nocy ryby zużywają mniej tlenu niż za dnia, tak samo po karmieniu znacznie wzrasta zapotrzebowanie na tlen.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
(24-01-2021, 16:21 PM)Goran napisał(a): Więc grzebienie w akwarium, w podłożu lub filtrach wpływa na chwilowy wzrost przewodności.

oczywiste - produkty rozkładu materii organ. będą dostawać się do obiegu gwałtownie. U mnie skokowy wzrost oświetlenia czy zwiększenie prądu filtra pod-żwirowego podobnie wpływał /

(17-04-2021, 23:06 PM)Ruki napisał(a): Co do dyszenia ryb, utrzymujesz stosunkowo wysoką temperaturę, więc obstawiam po prostu niskie stężenie tlenu w wodzie. W nocy ryby zużywają mniej tlenu niż za dnia, tak samo po karmieniu znacznie wzrasta zapotrzebowanie na tlen.
A ja bym odmulił dno, też żwirek w całej masie jeśli jest i po kilku dniach spr. czy nadal wieczorem dyszą? na pewno nie zaszkodzi Papa
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
Dzięki za komentarze. 

Co do odmulania ten problem u mnie nie istnieje. Mam na dnie dość cienką warstwę piasku. Nieczystości nie utrzymują się zbyt długo (kirysy, l-ki) i w formie pyłu dostają się do filtrów. 
Co do dyszenia - Łukasz może jednak opcja z kostką zamiast falującej powierzchni - o której ostatnio pisałeś na FB? Wink Z drugiej strony, akurat w tym akwarium mam deszczownię ustawioną w taki sposób, że woda naprawdę mocno faluje... Może jednak faktycznie wyższa temperatura sprawia, że poziom tlenu jest zbyt niski. 

KH mam na poziomie 2-3, więc takim, o którym napisałeś, że sprzyja to skokom pH. Bufor miękki, o którym piszesz, teoretycznie powinien być, ponieważ mam w akwarium dużo drewna, które od bardzo dawna jest w akwarium. 

Co do pH to właściwie poziom 5-5,5 byłby w tym akwarium ok, ale tak sobie myślę, że nieznaczne zwiększenie twardości i pH na poziomie około 6,0 dawałoby większą stabilizację, choć może obawiam się na wyrost, bo nie mam dużo doświadczeń w zabawie z miękką i kwaśną wodą. 

Co do przewodności - czy dobrze rozumiem, że nie jest to parametr, o którego obniżenie powinienem jakoś szczególnie się starać.
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
A jak bardzo ta przewodnosc wpływa na funkcjonowanie ryb z SA? W kranie mam 255ppm, ro ma 7ppm a w akwarium 70ppm. Od przyszłego piątku bede lax mineralizatory to pewnie podwyzsze w akwariun
200x70x60 Geophagus Mirabilis x7 l333 white x6
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
(18-04-2021, 00:25 AM)bernard napisał(a): Dzięki za komentarze. 

Co do odmulania ten problem u mnie nie istnieje. Mam na dnie dość cienką warstwę piasku. Nieczystości nie utrzymują się zbyt długo (kirysy, l-ki) i w formie pyłu dostają się do filtrów. 
Co do dyszenia - Łukasz może jednak opcja z kostką zamiast falującej powierzchni - o której ostatnio pisałeś na FB? Wink Z drugiej strony, akurat w tym akwarium mam deszczownię ustawioną w taki sposób, że woda naprawdę mocno faluje... Może jednak faktycznie wyższa temperatura sprawia, że poziom tlenu jest zbyt niski. 

KH mam na poziomie 2-3, więc takim, o którym napisałeś, że sprzyja to skokom pH. Bufor miękki, o którym piszesz, teoretycznie powinien być, ponieważ mam w akwarium dużo drewna, które od bardzo dawna jest w akwarium. 

Co do pH to właściwie poziom 5-5,5 byłby w tym akwarium ok, ale tak sobie myślę, że nieznaczne zwiększenie twardości i pH na poziomie około 6,0 dawałoby większą stabilizację, choć może obawiam się na wyrost, bo nie mam dużo doświadczeń w zabawie z miękką i kwaśną wodą. 

Co do przewodności - czy dobrze rozumiem, że nie jest to parametr, o którego obniżenie powinienem jakoś szczególnie się starać.
Tak, przy 29*C trzeba się postarać o dobre mieszanie wody, samo falowanie to może być za mało. Można spróbować ustawić tak wylot wody by był kilka mm nad taflą wody, by wlewająca woda przełamała ją i mocniej mieszała.


Obniżanie przewodności ma głównie znaczenie jeśli chcesz rozmnożyć ryby.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
To może jako napowietrzanie warto zastosować spływ filmowy, o którym kiedyś pisał Galimedes? Nie w każdym akwarium pasuje wsadzenie kostki, czy mocnej głowicy.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
Uwazam ze zbyt jalowa woda ma wplyw na kondycje ryb o ile nie sa one z wod o takich parametrach i nie pochodza z odlowu . 
 Dopoki w zbiorniku robilem spore podmiany ( 40 % ) na wode o parametrach PH 7,1 , Gh 5 , Kh 1 przewodnosc pomiedzy 90 do 110 mikro si. zawsze cos mnie nawiedzalo . A to napad sinic , a to jedna pani Tapajos zdechla pomimo braku jakichkolwiek oznak zewnetrznych chorobowych ( zadnych nicieni itp na 100% ) a to z ikry wiecznie nic nie wychodzilo a i dosc czesto drobnoustek jakis wyskakiwal . Od momentu kiedy zachcialo mi sie uktrzymac roslinnosc w lepszej kondycji ( wczesniej nic nie roslo i bylo w zalosnym stanie , zaczalem dodawac mikro w sladowych ilosciach , no3 podnioslem do 10 -15 ppm zbiornik jakby ozyl. Tapajosy zaczely inkubowac ikre a mlode po wypupuszczeniu z pyska byly zdrowe . Zaniechalem tak duzych podmian (  zaczalem robic ok 20 % )  na tak jalowa wode , przewodnosc podniosla sie do ok 300 . Moze blednie ale kojarze to z osmoregulacja u ryb . Nie wiem czy to prawidlowy wniosek ale uwazam ze ryby zamiast pobierac mineraly z wody ( pic wode hihihihi ) to woda wyciagala z nich to co im dostarczalem z pokarmem . 
 Teraz z Mirabilisami trzymam podobna przewodnosc i parametry . Mikro elementy same nie podnosza przewodnosci a uwazam ze sa niezbedne nie tylko dla roslin . Z kolei azot , fosfor  , wapn magnez , wegiel  podniosa przewodnosc ale napewno tez naszym rybom sa potrzebne bo wiadomo ze makro elementy to pierwiastki biogenne, a więc takie, które odgrywają kluczową rolę w budowie żywych organizmów . Oczywiscie wiekszosc dostarczymy z odpowiednia dieta ale to co jest w wodzie nie zaszkodzi a tylko ( przy najmniej u mnie ) wplynie na lepsza kondycje ogolna zbiornika . 
 Mierzenia samej przewodnosci w oderwaniu od calosci wydaje mi sie ze wprowadza troche mylny obraz i moze ( nie musi ) nas kierowac w zla strone przy ewentualnych korektach parametrow wody .
350 LITROWA ZUPA RYBNA SA .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
To jest to co pisałem powyżej- trzeba dobrać parametry pod ryby. Jak ryby są z jałowej wody- serwujemy im jałową wodę. Jak z wód o jakimś stopniu zasolenia(twardość to też zasolenie Smile) to serwujemy im twardszą wodę.

Jeśli chodzi o mikro i makroelementy to ryby pobierają je prawie wyłącznie z pokarmu. Chodzi właśnie o wydatki energetyczne na osmoregulację oraz stres adaptacyjny.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
(18-04-2021, 11:13 AM)piotrK napisał(a): To może jako napowietrzanie warto zastosować spływ filmowy, o którym kiedyś pisał Galimedes? Nie w każdym akwarium pasuje wsadzenie kostki, czy mocnej głowicy.
Probowalem mierzyc zawartosc tlenu z kostka napowietrzajaca jak i bez . Wode prosto z kranu i taka odstana . Wyniki zawartosci tlenu praktycznie takie same dla kazdej proby . 
 Tak ok 9 minuty na filmie robie test , zebys nie musial sluchac calych moich wywodow hihihi 

(18-04-2021, 12:07 PM)Ruki napisał(a): To jest to co pisałem powyżej- trzeba dobrać parametry pod ryby. Jak ryby są z jałowej wody- serwujemy im jałową wodę. Jak z wód o jakimś stopniu zasolenia(twardość to też zasolenie Smile) to serwujemy im twardszą wodę.

Jeśli chodzi o mikro i makroelementy to ryby pobierają je prawie wyłącznie z pokarmu. Chodzi właśnie o wydatki energetyczne na osmoregulację oraz stres adaptacyjny.
Tak , tak tylko moj wniosek byl taki - to co dostarczylem rybalom z pokarmem to potem podmianami rzedu 40 % na zupelnie jalowa wode mowiac kolokwialnie wyplukiwalem z ryb wszystko  . Nie wiem czy to prawidlowe myslenie ale najwazniejsze dla mnie bylo to ze zbiornik zaczal zyc .
 Do takiego wniosku doszedlem po przeczytaniu artykulu z doswiadczeniem z gotowaniem jajka . Raz bylo gotowane w RO a raz w wodzie zasolonej . W jednym przypadku wybuchlo prawie odrazu gdy temperatura sie podniosla a w drugim nie .
350 LITROWA ZUPA RYBNA SA .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
Różnica stężeń. Smile Dlatego lepiej gotować jajko w osolonej wodzie- jeśli pęknie to zawartość nie będzie "uciekać" z jajka, w celu wyrównania stężeń.

U ryb z wod twardych, jeśli damy je do wody miękkiej, to wydatki energetyczne na utrzymanie środowiska hipertonicznego(względem otaczającego roztworu) będą znaczne. I jest to możliwe tylko do pewnego poziomu, często po prostu rybom wysiada osmoregulacja- wręcz puchną i zdychają. U ryb z wód miękkich łatwiej jest utrzymać dobrą kondycję przy większym zasoleniu, bo do pewnego momentu zmniejszamy ich wydatki energetyczne na utrzymanie homeostazy. Ale zbyt twarda woda też im nie służy, dlatego przykładowo ryb z Rio Negro nie utrzymamy w dobrej kondycji na betonowym kranovicie. Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości