• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Matrix od seachem

#1
Witam wszystkich. Odnośnie wymienionego matrix- s tytule postu , jak to jest z tym cudownym złożem? Czy warto? Nie chodzi o cenę a raczej o jego " super"właściwości.Od roku używam w baniakach lawy , nazbieranie własnoręcznie , plus zeolit i gąbki. Wszystko działa bezproblemowo , plus cotygodniowe podmiany wody. Jednakże dostałem Matrix , dwa opakowania po 500 ml. i kusi mnie dorzucić do kubełków. Jest sens?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Lepsze niż ta cholerna lawa
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Może i cholerna , u mnie bez zarzutów. Na opakowaniu tego matrix-a jest napisane ( po angielsku) 500 ml. na każde 400 litrów wody , z koleii na wszystkich polskojęzycznych forach itd. ludzie piszą na 200 litrów. Jak z tym jest w końcu?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(15-01-2021, 17:07 PM)Skuggi77 napisał(a): Może i cholerna , u mnie bez zarzutów. Na opakowaniu tego matrix-a jest napisane ( po angielsku) 500 ml. na każde 400 litrów wody , z koleii na wszystkich polskojęzycznych forach itd. ludzie piszą na 200 litrów. Jak z tym jest w końcu?
U mnie na wiaderku (bo kupowałem wiaderko 4L) piszę 500ml na 200L. Jeżeli chodzi o lawę to testowałem u siebie i lawa podnosi przewodność dość dużo natomiast matrix prawię wcale poza tym lawa podnosi ph i gh oczywiście wszystko zależy od jakości lawy ale ja nie znalazłem takiej żeby nie wpływała na te parametry, natomiast matrix naprawdę jest neutralny.
Mając u siebie 4L matrix-a i 3L siporax-u muszę suplementować rośliny bo następuje całkowita denitryfikacja. O ile poziom potasu czy fosforu możemy utrzymać to azot nawet po suplementacji jest na bardzo niskim poziomie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(15-01-2021, 11:43 AM)Skuggi77 napisał(a): Od roku używam w baniakach lawy , nazbieranie własnoręcznie , plus zeolit i gąbki. Wszystko działa bezproblemowo(...) kusi mnie dorzucić do kubełków. Jest sens?

Skoro wszystko działa bezproblemowo to po co chcesz dokładać więcej złoża? Bakterii od tego nie przybędzie, bo nie będą miały co żreć. Dodatkowym złożem zatkasz tylko przepływ.

Cytat: Jak z tym jest w końcu?

Wg. moich obserwacji większość parametrów podawanych w internetach jest robione pi razy oko. A jak dowiodła przodująca nauka radziecka, ludzie są o 84% bardziej skłonni uwierzyć w dowolną pierdołę, jeśli zawiera cyfry, więc często dodają przeliczniki typu X na 100l. 
Przerybione 400l nie uciągnie biologii na pół litrze matrixa a moje biurowe 240l nie potrzebuje w ogóle złoża biologicznego w filtrze bo jest obsadzone roślinami a pływa w nim ze 20cm bieżących kolcobrzuchów karłowatych. Baniak baniakowi nierówny. Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(31-01-2021, 20:59 PM)zenek_8 napisał(a): Mając u siebie 4L matrix-a i 3L siporax-u muszę suplementować rośliny bo następuje całkowita denitryfikacja. O ile poziom potasu czy fosforu możemy utrzymać to azot nawet po suplementacji jest na bardzo niskim poziomie.

Od jak dawna masz Matrix? U mnie przez około 2 lata też poziom wszystkich związków azotu był praktycznie na zerowym poziomie. Teraz jednak NO3 mam około 30. Zastanawiam się, czy jest sens wymienić złoże i zasypać nowym Matrixem. Nie wiem czy to od jego "zużycia" wzrósł poziom azotanów i czy jego wymiana coś da.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(04-02-2021, 16:26 PM)Kamil_M napisał(a):
(31-01-2021, 20:59 PM)zenek_8 napisał(a): Mając u siebie 4L matrix-a i 3L siporax-u muszę suplementować rośliny bo następuje całkowita denitryfikacja. O ile poziom potasu czy fosforu możemy utrzymać to azot nawet po suplementacji jest na bardzo niskim poziomie.

Od jak dawna masz Matrix? U mnie przez około 2 lata też poziom wszystkich związków azotu był praktycznie na zerowym poziomie. Teraz jednak NO3 mam około 30. Zastanawiam się, czy jest sens wymienić złoże i zasypać nowym Matrixem. Nie wiem czy to od jego "zużycia" wzrósł poziom azotanów i czy jego wymiana coś da.
Matrix mam od startu zbiornika czyli od kwietnia 2020 teraz do nowego filtra go tylko przesypałem ze starego, no i oczywiście jest jeszcze siporax .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości