• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Które z kirysków trzymają się ławicy?

#11
Ja napiszę od siebie, weź z 40 pigmejów, a zobaczysz ławice. 
Mniejsza liczba mija się z celem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
A ja zapytam inaczej.... jakie ma znaczenie czy kiryski będą lawicowe czy nie ? Mają pasować do wody, obsady i temperatury i podobać się wizualnie. A to gdzie pływają i jak ma moim zdaniem mniejsze znaczenie. Chyba, że chcesz zobaczyć na żywo jak ławica śledzi reaguje na tuńczyka, to kup z 60 pigmejkow i wpusc pawiceSmile

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Goran nie każdy lubi szukać ryb w akwarium jak Ty
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
A ja napiszę w ten sposób. Każdy z nas może dotrzeć do informacji w jakim biotopie żyją ryby, które chce mieć i dzięki temu móc zapewnić im optymalne warunki. Optymalne warunki w zbiorniku to jedno a drugie to obserwacje dotyczące ryb. Ich wygląd i zachowania determinują wybór akwarystów. Jest wiele gatunków ryb, które żyją w stadach/ławicach ale żeby zobaczyć takie zachowania musimy kupić on co najmniej kilkanaście sztuk. Kwestia ilości ryb tworzących ławicę zawsze będzie dyskusyjną. Nie od dziś wiadomo, że jeżeli chcemy mieć dużą ławicę ryb to musimy zapewnić im odpowiednio duży zbiornik i to jest przeszkodą, z którą akwaryści mają najwięcej problemu. W akwarium nigdy nie jesteśmy w stanie zapewnić rybom w 100% warunków takich jakie mają w naturze. Wiele zależy od potrzeb akwarysty ale ja częściowo uważam,że lepiej jest mieć małe ryby w wielkich zbiornikach to wtedy warunki ich bytu są lepsze niż w przypadku ryb osiągających znaczne rozmiary. Coś za coś. Dodatkowo w przypadku umieszczania małych ryb w ,,dużym" zbiorniku możemy dać więcej sztuk interesującego nas gatunku.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
(14-01-2021, 23:07 PM)barttsw napisał(a): Marcepan wiem że mnie nie posłuchasz Tongue ale zaczął bym od jednego szkopuł którego tu nikt nie poruszył "ilość " to ma naprawdę duże znaczenie i uwierz 6-10 szt to nie jest lawica lawica to 30-40 szt , np pandy i lawica wyglądają niepowtarzalnie pięknie tylko ,że trzeba mieć odpowiedni zbiornik


Ale ja Ciebie chętnie posłucham. Tylko że nie mam takiego dużego zbiornika jak ty niestety.
Drugie: pokaż mi sklep w którym można na raz kupić tyle kirysków Boisie
Ale 20 sztuk na dno 100*40 to chyba nie przesada.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
(15-01-2021, 12:42 PM)Marcepan napisał(a):
(14-01-2021, 23:07 PM)barttsw napisał(a): Marcepan wiem że mnie nie posłuchasz Tongue ale zaczął bym od jednego szkopuł którego tu nikt nie poruszył "ilość " to ma naprawdę duże znaczenie i uwierz 6-10 szt to nie jest lawica lawica to 30-40 szt , np pandy i lawica wyglądają niepowtarzalnie pięknie tylko ,że trzeba mieć odpowiedni zbiornik


Ale ja Ciebie chętnie posłucham. Tylko że nie mam takiego dużego zbiornika jak ty niestety.
Drugie: pokaż mi sklep w którym można na raz kupić tyle kirysków Boisie
Ale 20 sztuk na dno 100*40 to chyba nie przesada.

Po pierwsze zaznaczyłem że rozumie że nie każdy ma duży zbiornik , dwa zależy od filtracji i wcale nie musi być to sump . Dla przykładu na dno 100x40 Corydoras hastatus
Trzy sklep proszę bardzo choćby plaszczki z Gliwic zresztą u Krzyśka możesz sobie zamówić on ci sprowadzi
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
20 sztuk habrosusów, hastatusów czy pigmejów na dno 100x40 nie będzie przesadą (oczywiście zależnie od reszty obsady i filtracji). 
Przy 20 sztukach masz szansę już jakieś zachowania stadne obejrzeć, ale nie ma co się łudzić, to nadal za mało. 
Dodatkowo u większości ryb nie zobaczysz zachowań typowo stadnych w relatywnie niewielkim zbiorniku - jak nie masz zbiornika długiego na około 50x długość ciała ryby to zazwyczaj ryby nawet rozłożone po całym szkle czują się na tyle bezpieczne i blisko siebie położone, że nie zbijają się w ciaśniejsze grupy poza sytuacjami mocno stresogennymi. Oczywiście młode ryby trzymają się grupy również znacznie chętniej.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Zbiornik 50x dłuższy od ciała? W przypadku tych ryb to już chyba 100 cm długości by się zgadzało.

A ty masz jakie doświadczenia z tymi gatunkami?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Zacznijmy od tego, że ławica u ryb wynika z pewnych zachowań, zazwyczaj są to:
- rozrodcze- w trakcie wędrówki na tarło, na tarliskach
- społeczne- tworzą hierarchię gdzie jedne są zależne od drugich
- ochronne- w kupie raźniej, poza tym im nas więcej tym zmniejsza się szansa, że to akurat mnie drapieżnik dorwie.

W przypadku kirysków mamy ten trzeci typ, przy braku czynnika, który skłaniałby te ryby do pływania w ścisłym stadzie będą one po prostu większość czasu pływać rozproszone, grupując się tylko przy okazji tarła czy w miejscach podania jedzenia.

Co do ilości osobników, to na dno 100x40 20 habrosusów będzie ilością w sam raz, pigmejów czy hastatusów można dać nawet 30 sztuk.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
(15-01-2021, 00:13 AM)Goran napisał(a): A ja zapytam inaczej.... jakie ma znaczenie czy kiryski będą lawicowe czy nie ? Mają pasować do wody, obsady i temperatury i podobać się wizualnie.

Bo widzisz. Chciałbym żeby one, te kiryski, nie były tylko uzupełnieniem obsady, czyli czymś co się wrzuca do akwarium, bo jest się przyzwyczajonym je mieć.
Raczej chciałbym je jako pierwszoplanowe ryby w akwarium. To inne ryby mają być ich uzupełnieniem a nie odwrotnie.
Pytanie czy mi się to uda, jest otwarte Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości