• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [750] [725] 2x Tanganika

#91
(23-05-2022, 12:44 PM)LukaszW85 napisał(a): Zdjęcia:
1-4. Jak myślicie, który rządzi?
Hmmm, stawiam na tego ciemniejszego, ale nie mam takiego doświadczenia z Alto żeby obstawiać po ubarwieniu.

Małe akwaria będą jako kotniki czy obsady z muszlowcami?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#92
Również za dużego doświadczenia z nimi nie mam i mimo że bardziej podoba mi się "black", to stawiam na bardziej wygrzbieconego, masywniejszego samca.

W ogóle, jak wygląda kwestia krzyżowania się ryb między sobą w rodzaju Altolamprologus? Czy u Ciebie ryby robią między sobą jakieś umizgi międzygatunkowe?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#93
(23-05-2022, 16:57 PM)piotrK napisał(a): Hmmm, stawiam na tego ciemniejszego, ale nie mam takiego doświadczenia z Alto żeby obstawiać po ubarwieniu.
Pudło Wink
 
(23-05-2022, 22:18 PM)mimo12 napisał(a): Również za dużego doświadczenia z nimi nie mam i mimo że bardziej podoba mi się "black", to stawiam na bardziej wygrzbieconego, masywniejszego samca.
[Obrazek: oklasky.gif]
 
(23-05-2022, 16:57 PM)piotrK napisał(a): Małe akwaria będą jako kotniki czy obsady z muszlowcami?
Jedno będzie chyba na Telmatochromis temporalis 2+4 (obecnie pływają w dwóch zbiorniczkach 105+72l), drugie prawdopodobnie Neolamprologus multifasciatus, Altolamprologus compressiceps shell oraz lamprologus calliurus. W sumie nie takie małe to akwarium, bo 256l brutto z powierzchnią dna większą niż typowe 300l. 
Korci mnie również, żeby dać do takiego zbiornika parkę Alto plus towarzystwo, ale może jeszcze nie teraz. 
 
(23-05-2022, 22:18 PM)mimo12 napisał(a): W ogóle, jak wygląda kwestia krzyżowania się ryb między sobą w rodzaju Altolamprologus? Czy u Ciebie ryby robią między sobą jakieś umizgi międzygatunkowe?
Zobacz na 44 post tego wątku na stronie 5. 
Calvus black WF kręcił z samiczką gold head. Do tej pory nie było ikry z takich związków, ale ryby mogą się krzyżwać.
Nie ma to jednak znaczenia, jeśli nie ma w planie odchowania maluchów. 
Czarny calvus obecnie również bardzo nieśmiało przymila się do innej samiczki compressiceps, nie ma po prostu dla siebie dorosłej samiczki swojego gatunku.
Niestety jest w tym bardzo ciapowaty, gdy nie było dominującego samca gold head, to miał ładniejsze kolory i był nieco bardziej aktywny.
Może dorosłe samiczki sprawiłyby, że nabrałby wigoru. Niestety młode Alto to chyba najwolniej rosnące ryby na świecie.
Samiec compressiceps nie jest mocno agresywny, co jakiś czas przegania tylko wszystkie inne Alto po zbiorniku na dystansie 0,2-1m.
Nie licząc pojedynczego przypadku, gdzie samiczka gold head straciła całą płetwę ogonową oraz młodego gold head, z którego została tylko płetwa ogonowa, kawałek grzbietu i głowa a reszta została odgryziona (sam pchał się w gips ciągle przebywając koło dominanta), to nie przejawia większej agresji.
W obu przypadkach nie mogę być pewnym, kto jest sprawcą, jednak gołym okiem widać, że największy złoty Alto jest urodzonym łowcą i należy go łączyć z większymi, agresywnymi muszlowcami, typu caudopunctatusy i śledziami typu cyprichromis.
Co ciekawe, parka caudo zajęła sobie terytorium 20cm od parki gold head i cały czas męczy dominującego samca Alto Wink
[-] Post LukaszW85 otrzymał 2 Lubię to od:
  • mimo12, piotrK
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#94
Dzięki za odpowiedź i rozpisanie się co do krzyżowania i zachowań. Zastanawiałem się, czy takie coś jest nagminne u Ciebie w akwariach, czy sporadyczne i raczej trzymają się swoich.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#95
Problem polega na tym, że Alto dość niechętnie u mnie dobierają się w pary, być może jest to związane lokalizacją akwarium w kuchni.
Choć w w salonie jest często większy ruch, to jest dalej od akwarium a większość muszlowców jest jednak bardziej odważn niż duże Alto.
Dorosłych czy może raczej dojrzałych płciowo mam przynajmniej 6 z 8 gold head, dopiero od niedawna największy z najmniejszym/najmłodszym dobrały się w parę.
Dobrana parka WF (po kilku tarłach), którą zakupiłem od znajomego, przestała być u mnie parą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#96
Będąc w Krakowie udało się kupić w bardzo okazyjnej cenie 4 calvusy black. Największy mój, 4 mniejsze świeżynki:
[-] Post LukaszW85 otrzymał 4 Lubię to od:
  • Darek, piotrK, wet-aqua, Zimna Zośka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#97
W muszlowisku przerybienie, około 50 ryb będzie niebawem szukać nowego domu, głównie calliurusy, inne trafią do dojrzałego już zbiornika 80x80x40cm.
Na zdjęciu rybcie zgromadzone głównie w jednym miejscu, czekają na żarcie, więc jest trochę "sztuczny tłok".
W wolnym czasie więc ryby na sprzedaż zostaną przełowione do 105l, brevisy, ornatusy (docelowo raczej tylko parka ze względu na agresję wewnątrzgatukową), coś pewnie jeszcze do 256l.
W akwarium zrobiło się bardzo zielono, jak tylko valisneria przyjmie się i zacznie rosnąć to kryptokoryna karbowana i resztki wendeti będą do usunięcia. 

U dużych alto nowe calvusy zrobiły świetną robotę, zbiornik odżył, ryby stroszą się do siebie, trochę się przeganiają, podobierały się w pary, calusy przestały się interesować compressicepsami i odwrotnie - pełna harmonia.


Załączone pliki Miniatury
       
[-] Post LukaszW85 otrzymał 6 Lubię to od:
  • Darek, Papja, piotrK, stefan212020, tazat, Zimna Zośka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#98
Kilka zdjęć Altosów Wink


Załączone pliki Miniatury
                                                                                                                           
[-] Post LukaszW85 otrzymał 4 Lubię to od:
  • Darek, Goran, piotrK, Ruki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#99
To wygrzbiecenie na "czole" i wysunięcie pyska doprowadzające aż do wklęsłej linii z profilu to postępuje z wiekiem, czy cecha osobnicza?

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
To cecha compressicepsa, calvusy mają mniej wklęsłą czaszkę w okolicy oka. U starszych osobników wklęsłość jest większa. Moje calvusy black całe są też nieco smuklejsze, gold head jest jednak bardziej postawny.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości