• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: 432l - 120x60x60 - coś dużego do neonów czerwonych

#11
Fazi_poz

Nature to nie będzie - nie mam skila, nawozów, światła, podłoża itp. Bardziej low tech na piasku. 
Czy gujany zjadają rośliny jak anubiasy, microzoria, zabienice? 
Jeżeli przekopują piasek - wiem, że potrafią kopać sobie groty do spania - to akceptuje. Całą aranżacje przywiąże/przykleję by była nieruchoma w takim razie. No i zrobiłbym ja pierwszą, a dopiero później zasypał piaskiem, wtedy nic nie powinno się rozwalić. 
Patrząc na filmki z pierwszego postu, to różnica będzie taka, że pojawia się tam rośliny na korzeniach i pomiędzy kamieniami. 


Dołączam zdjęcia z próby ustawienia korzeni.
   
   

Dzisiaj wyciągnę kamienie z piwnicy i będę próbował dalej. 


Barttsw
Gujany będą pobierać pożywienie z tafli - bo myślałem, że będą przegrzebywać podłoże szukając pożywienia? Bo nie przydarzyło mi się by pstrążenice zjadły coś innego niż mikropokarm z tafli.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
(22-01-2021, 12:37 PM)P4m3k napisał(a): Fazi_poz

Nature to nie będzie - nie mam skila, nawozów, światła, podłoża itp. Bardziej low tech na piasku. 
Czy gujany zjadają rośliny jak anubiasy, microzoria, zabienice? 
Jeżeli przekopują piasek - wiem, że potrafią kopać sobie groty do spania - to akceptuje. Całą aranżacje przywiąże/przykleję by była nieruchoma w takim razie. No i zrobiłbym ja pierwszą, a dopiero później zasypał piaskiem, wtedy nic nie powinno się rozwalić. 
Patrząc na filmki z pierwszego postu, to różnica będzie taka, że pojawia się tam rośliny na korzeniach i pomiędzy kamieniami. 


Dołączam zdjęcia z próby ustawienia korzeni.




Dzisiaj wyciągnę kamienie z piwnicy i będę próbował dalej. 


Barttsw
Gujany będą pobierać pożywienie z tafli - bo myślałem, że będą przegrzebywać podłoże szukając pożywienia? Bo nie przydarzyło mi się by pstrążenice zjadły coś innego niż mikropokarm z tafli.
to zarłoki dwa takie ciapy jak psraznice odradzam przy gujankach
co do roslin gujanki wszystkorzerne z przewaga roslin wiec sobie odpowiedz , jak odpowiednio beda karmione to raczej nie tkną roślin
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Idź za głosem serca i rób BW! Neony plus coś innego w ławicy z jakimiś mniejszymi skalarami - będziesz zadowolony z takiego połączenia. A żonie kup jakąś broszkę Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Zacząłem aranżować zbiornik - teraz już wiem, że najpierw muszę aranżować później dobierać obsadę - w głowie jedno, na papierze znów co innego, a jak wychodzi to proszę zobaczyć. 

Przygotowałem zbiornik pod wykopaliska, dla guianacary. Pod aranżacja jest pvc 3mm, wszystko spięte opaskami i trzyma się razem. Najpierw ładnie ułożone, później wszystko zasypane piaskiem i dociśnięte, kamienie są nie do ruszenia. Jest jedna duża jaskinia po prawej, kilka mniejszych, pełno kryjówek z kamieni i korzeni. Ogólnie cały zarys korzeni po prawej ma się składać na jedną duża jaskinie, ale bez tyłu. Wszędzie piasek, miałem nawet więcej podsypać.        
   
   
   

Lecz ostatecznie czegoś mi brakowało i wiedziałem, że to nie to. 
Więc dodałem więcej szczegółów i już wiem, że muszę zrezygnować z gujanek. 
Aranżacja jeszcze nie skończona, ale już wiem, że mi się podoba i co najważniejsze żonie też Angel

Teraz zastanawiam się czy dać anubiasy i microzoria na korzenie jak miałem w planie oraz zabienice - zostawiłem 15-20cm na rośliny z tyłu, czy szukać roślin biotopowych albo iść w jakąś długa łatwa trawę - tutaj bardziej Nature. 
Zdjęcia tego co mi wyszło, przyjmę wszelką pomoc Smile 
   
   
   
   

Na koniec obsada. Co byście polecili - nie muszą być neony?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Tak niebiotopowo, to może:
- hokejówki, czy pstrążenice w wyższe partie,
- niżej stado jakiś bystrzyków, np. prystelka, cytrynowe, fantomy, czy "ornatusy",
- na dno kiryski w stylu spiżowych, czy strumieniowych, trochę pokopią, ale nie powinny rozwalić całej aranżacji, najwyżej przysypać piachem najmniejsze kamyki.
- parka akar z rodzaju Laetacara, bądź Nannacara? Do Laetacara warto dać wspomniane żabienice, gdyż chętnie składają ikrę na dużych, płaskich liściach roślin, Nannacara preferują szczeliny, których jest dostatek w baniaku.

Oczywiście konkretne gatunki trzebaby między sobą jeszcze dobrać parametrami, w tym temperaturą, pH, dietą, itd.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Wpuść grupę Laetacara, na takim dnie się pomieszczą. Samemu mam swoje Laetacara araguaiae F1 w grupie i super się to obserwuje Big Grin. Do tego skalary+śmigacze. Będzie fajne i kolorowe akwarium.

Docelowo obsada 8x Laetacara, 4-6x P. scalare, 15x jakiegoś kiryska i z 20x bystrzyków większych. Myślę, że będzie git.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Dzięki, obie propozycje się uzupełniają Big Grin

Papja - to może być to, ten układ spodoba się pewnie mojej żonie, bo głównie to skalary, a reszta to bez znaczenia Smile 

Co do biotopowego układu znalazłem ten film
 
W 3:43 pojawia się crenicichla - jesteście w stanie określić jaka to jest albo gdzie pytać, by mi powiedzieli?

Może wtedy by się udało poskładać coś z tą crenicichlą.
Choć pewnie z dostępnością będą problemy. 

Co do samej aranżacji, korzenie i większe kamyki są nie do ruszenia przez ryby. Jak ryby zakopią te małe, to mi się nic nie stanie Wink zdjęcia sobie już porobiłem. 
Jakby się miało nie zmienić to bym obraz kupił albo akwarium nie zalewał. 

'Przymierzyłem' też anubiasa Huh
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Crenicichla regani to raczej jest. Różnie z nimi bywa z dostępem w handlu, u mnie w 120x40 dno samiec chciał zamęczyć samicę. Niestety została mi tylko samica.

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Ja bym sobie dał spokój z Creniami w takim akwarium, chyba, że masz zapasowy zbiornik w razie walk. Na filmie jest Coś z grupy C. regani (ta cienka, lokalizacja wskazywałaby na C. regani albo C. notopthalmus, ale podejrzanie dużo ma pasków na grzbiecie, więc być może to C. wallacii) i jakiś gatunek z grupy C. saxatilis (ta większa).
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Przerabiałem Crenie w podobnym 120x70x50 i odradzam szkoda ryb
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości