• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: 432l - 120x60x60 - coś dużego do neonów czerwonych

#1
Cześć,
Poszukuje obsady do neonów czerwonych (Paracheirodon axelrodi) najlepiej biotopowej.

Szukam czegoś większego, co ich nie zje, najlepiej ryby które dobierają się w pary i jest szansa odróżnić samca od samicy. Takie które pływają po akwarium i nie będą się chować i polować tylko w nocy. 

Planuje zrobić CW/BW, coś w stylu:


Z dodatkiem zabienic i roślin pływających, szyszkami olchy, liśćmi buku, ketspangu, orzecha i zrobię syfek z torfu, podłoże to piasek i drobny żwirek. 

Parametry wody mogę uzyskać jakie potrzeba posiadam filtr RO. 
Aktualnie mam - lałem głównie kran, ze względu na dużą ilość roślin:
7-7,5 ph
Gh 10
Kh 5
Temp 26-28 - dogrzewam grzałka, ale mam strasznie gorąco w mieszkaniu ok 25 i sama lampa dogrzewa do 26-27 

Planuje (kran/ro - 30/70)
6-7 Ph 
Gh 3-5
Kh 1-3
Temp 25-30

Akwarium będzie obsługiwać:
2x ultramax 2000 -może być ceramika lub same gąbki czekam na drugi kubełek 
Napowietrzacz - będzie służył czasami jako filtr do kwarantanny 
*hydroponika 
Pokrywa

Planowana obsada:
-coś większego
-neony czerwone - 20-50szt (posiadam około 20szt) 
-może kolejne ławicowe
-coś pływającego przy tafli jak pstraznice (Carnegiella strigata) lub coś innego co polecicie 
-jakieś zbrojniki 10-15 cm które są mięsożerne i nie będą syfić (zjadać drewna w dużych ilościach) 
-kiryski - na razie mam kilka sterby 
-mniejsze ziemiojady które nie zjedzą neonów? 

Nie planuje odchowac narybku, najwyżej odłowie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Jak ma być kolorowo to bym poszedł w Mikrogeophagus ramirezi + Dicrossus maculatus lub filamentosus. Z większych pielęgnic możesz dopuścić jakieś mniejsze skalary.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Najlepiej lać samo RO, jak chcesz pH poniżej 7.

Nie biotopowo, ale może Mikrogeophagus altispinosus?

Pstrążenice fajnie się spiszą jako ryby do górnej części akwarium, ale koniecznie musi być przykryte. I to bez większych szczelin. Możesz je zabezpieczyć siatką - moskitierą. Jeśli pozostawiasz luki, to raz za czas jakaś pstrążenica się ususzy.

Stado kirysków Sterby możesz powiększyć.

Ze zbrojków któreś Hypancistrus może? Tylko kup podrośnięte, żeby sobie radziły ze zdobywaniem pokarmu w akwarium ogólnym.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(30-12-2020, 12:29 PM)Papja napisał(a): Jak ma być kolorowo to bym poszedł w Mikrogeophagus ramirezi + Dicrossus maculatus lub filamentosus. Z większych pielęgnic możesz dopuścić jakieś mniejsze skalary.

Szukam jakie są możliwości z większych ryb - coś jak skalary? 
Jakie mniejsze skalary polecasz? 

Ramirezki i dicrossus - Ramirezki ładne, ale moje doświadczenie kończy się na tym, że pożyły max rok i później umierały bez konkretnych powodów. Dodatkowo ciężko znaleźć porządne źródło, zazwyczaj jak widzę ryby w sklepach (zwiedzam wszystkie) to są w opłakanym stanie - Wrocław. 

Dicrossus - całkiem ładne, tutaj znów problemy z dostępnością. 
Plus szkoda, bo trochę się zgubią w neonach. 
Chyba dużo większe niż tutaj nie będą:


Hypancistrus - jakie pochodzą z siedlisk z neonami? Jakie polecacie, może są jakieś które się nie chowają a dużo?

Samo ro to nie problem, wszystko zależy od wybranej obsady.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
No nie sądzę żeby takie maculatus się zgubiły wśród neonów Wink

Dzikie maculatus ma w tym momencie Mpaw.

Mam grupę dzikich ramirezek, a w niej jedną dobraną parkę chyba już po pierwszym tarle, więc za jakiś czas będą F1 na wydanie Wink. Dzikie i pierwsze pokolenia w niewoli w dobrych warunkach są bezproblemowe i nie zdychają bez powodu, nie to co hodowlana mielizna.


Z małych skalarów masz dostępne w Polsce Momon i Amapa przykładowo. Momon są smukłe i wysokie, a Amapa niższe i masywniejsze.


EDIT:
A tutaj masz film z dorosłymi filamentosus Wink
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Jak dużych ryb szukasz do tych neonek i na na jak długo tych neonek ma im starczyć? Big Grin

Zbiorniki w linkach fajne ale mało która ryba nie wszamie neona jeśli jest szansa że jej się zmieści do pyska. Popływa nawet miesiąc ale spóźnisz sie raz z karmieniem i sama sobie poradzi z głodem Tongue
Pielęgniczki to max co tam można wpóścić zwłaszcza że zbiornik nie jest imponująco wielki. Lepszy lekki nieodsyt niż niestrawność Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Cześć, trochę czasu minęło i po rozmowach z żoną moje mżonki o BW przepadły. Akwarium biotopowe też odpada, ogólnie pokazałem jej filmy z BADC i nie odpowiada jej ten styl. Za to podobają się akwaria z akwarystyki 'naturalnej' - krajobrazy. No CÓŻ, mi się oba nurty podobają, więc będę próbować to jakoś połączyć.
Pokazałem żonie również dużo filmów, konkretnych ryb - i tutaj miałem problem:
"Pokaż mi jak to akwarium wygląda, a później ryba, bo na zbliżeniach one wszystkie wygadają na ten sam rozmiar i ciężko określić jako to będzie wyglądać" - szczególnie przy apisto. 

Kierunek obrany został w stronę ryb z CW z SA, z ilością roślin dość dużą (microsoria, anubiasy, zabienice). 

Wodę dostosuje do ryb, rośliny raczej dadzą radę. 

Myśleliśmy nad obsadą i główny warunek to ryby ma być widać (rozmiar, kolor, zachowanie), więc wybraliśmy:
Głowna:
-skalary - żonie podobają się manacupuru od Angelfish z fb - docelowo para/dwie 

Środek:
-neon czerwony 20+20? - mają zostać, jak to jest neon, król kobiecych serc? Mogę dobrać dodatkowych 20szt, czy to będzie za dużo? 

Dół - 
-guianacara geayi - pokazałem film od Papji i te były uznane za ładne - też para/dwie 
Lub 
-apistogramma - takie które dadzą radę ze skalarami, temp i parametry wody - w jakim układzie mogę je dobrać? Myślałem nad a. Cacatuoides lub agassizii lub M. Ramirezi. 

-kiryski, które mam też zostają 
-zbrojnik znalazłem w dwóch miejscach l018 widzę, że lubi większe temperatury 

Góra:
-pstraznice też zostają 

Parametry:
Ph 7 - nie chce za bardzo zakwaszać wody, bo nie wiem jeszcze jak to zrobić nie zmieniając koloru (oprócz kwasów, się tego nie chce) 
Temp 25/27 - 30 w lato 
Twardości - czyste RO

Konkluzja:
- wiem, że wychodzi mi rybna zupa 
- liczę się z tym, że neony mogą zacząć znikać
- mam nadzieję, że zwiększona filtracja i dodatkowa hydroponika, dadzą radę 
- jest szansa, że jak guianacara/apisto podrośnie - i "będą jakoś wyglądać" to sprzedam skalary
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Zbrojniki i gujanki w połączeniu z terminem "akwarystyka naturalna" przyprawiają o palpitację serca. 
Od razu Ci powiem - nie masz szans zadowolić swojej żony aranżacyjnie i siebie z rybami pod to, tak dobranymi. Te ryby rozniosą każda aranżację mająca być wykonaną z zahaczaniem o styl "nature" i albo będziesz miał niezadowoloną żonę (bo to nie będzie taki piękniusi obrazek jak w necie), albo by ją zadowolić będziesz musiał się pożegnać z rybami ryjącymi w podłożu (i nie muszą wielce kopać - wystarczy, że robią to delikatnie - rozwalą obrazek, tylko trochę dłużej to potrwa).

Tak czy siak - obawiam się, że nie skończy się to dobrze. Życzę jednak powodzenia - będzie Ci potrzebne Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Kolego gujanki nie dopusczą pstrążnic do żarcia, dwa gujanki trzeba umiec karmić Big Grin
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Nie warto wypowiadać się o całym rodzaju mając jeden gatunek Wink. Geayi można łączyć nawet z boliwijkami, to łagodne gujanki. Spokojnie można też trzymać z nimi większe rozpraszacze jak drobnoustki Beckforda czy Gasteropelecus sternicla. Strigata też powinny z nimi dać radę.

Inna sprawa, że akwarium "nature" to średnio jest odpowiednie dla gujanek (generalnie, dla większości ryb w sumie Tongue).
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości