• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Zbrojniki do pielegnic

#1
Moze ktos mi podpowie jakie e-lki wybrac do pielegnic,w zbiorniku o wymiarach 170x50x50.W jednym ze sklepów w Lublinie jest duzy wybor elek moga zamowic nawet rzadkie elki wiec mozecie wymyslacBig Grin.Teraz oferta jest taka:
-Acanthicus adonis
-L-190
-L-340
-L-204
-L-201
-L-014
-L-018
-Peckoltia vittata
Moze cos z tych elek da sie skompletowac

[412] [AMERYKA CENTRALNA]
[112] [AMERYKA CENTRALNA]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
musisz się jeszcze określić do jakich pielęgnic? Są pielęgnice, które pływają w "kwasie" oraz takie, które preferują zasadową wodę, potem możesz pomyśleć o zbrojnikach odpowiednio je dobierając.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
pielegnice oczywiscie CA czyli twarda woda

[412] [AMERYKA CENTRALNA]
[112] [AMERYKA CENTRALNA]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Acanthicus adonis nie nadaje się do Twojego baniaczka, bo rośnie bardzo duży i jest agresywny w stosunku do ryb dennych. Może się również bić z pielęgnicami w obronie terytorium.
L190 i L204 to Panaquy czyli dieta typowo stolarska i "trochę" brudzą w związku z takimi preferencjami żywieniowymi. Często L190 są trzymane jako towarzyszące z pawicami.
L340 i L201 Hypancistrusy, nie polecam do akwarium z pielęgnicami, najlepiej czują się w akwarium jednogatunkowym ogólnie raczej skryte zbrojniki.
L014 Scobinancistrus aureatus rośnie dosyć duży 30cm, zbrojnik wszystkożerny z preferowaną żywnością mięsną, tak jak w przypadku L190 trzymany często z pawicami.
L018 Baryancistrus xanthellus rośnie również dosyć duży do 35cm, może być bardzo terytorialny
L015 Peckoltia vittata może być trzymana z pielęgnicami ponieważ w jej diecie jest również żywność mięsna
Tolerancja zbrojników na warunki wodne jest dosyć duża, ale są również i takie które bardziej nadają się do wód o wyższych twardościach (np. zbrojniki z gatunku Pterygoplichthys)
W Polsce nie ma jednak zbyt dużego wyboru L-ek. Można tylko próbować dobrać jakieś zbrojniki do takiego akwarium, bo jak wiadomo w CA nie występują zbrojniki.
Pozdrawiam, Krzysiek

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Music 
Oo Trofek dzieki za info,a jakie by byly najlepsze do pielegnic nawet z tych ktorych ja nie wymienilem

[412] [AMERYKA CENTRALNA]
[112] [AMERYKA CENTRALNA]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Tak jak pisałem musisz pomyśleć o zbrojnikach z gatunku Pterygoplichthys/Liposarcus np. pardalis, disjunctivus, anisitsi, multiradiatus. Ciekawostką charakteryzującą ich możliwości przystosowawcze do nowych warunków jest fakt, że gatunki te zostały introdukowane na terenie USA,na Hawajach i Filipinach.
http://nas.er.usgs.gov/queries/factsheet...ciesID=766
http://nas.er.usgs.gov/queries/factsheet...ciesID=767
http://nas.er.usgs.gov/queries/factsheet...ciesID=768
Możesz również pomyśleć o zdobyciu Hypostomus plecostomus, ale w sklepie pod tą nazwą najczęściej dostępne są Liposarcus pardalis. Różnią się one ilością promieni w płetwie grzbietowej.
Pozdrawiam, Krzysiek

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Trofek, to nie jest ciekawostka, to jest tragedia Sad To co te potwory, oczywiście przez głupotę ludzi wyczyniają np. w Ameryce Środkowej przechodzi pojęcie. Dna krystalicznie czystych rzek na południu Meksyku, zamieszkiwanych dotychczas przez masy pielęgnic i innych miejscowych ryb, są teraz dosłownie pokryte tym dziadostwem. Na szczęście ludzie wpadają na dobre pomysły i np. mielą je na karmę dla kur. Z tego względu w moim akwarium z CA nigdy nie zagości zbrojnik, zwłaszcza "plekostomus".
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Wiem Piotrek, że to jest bezmyślne działanie i potworna głupota ludzi. Niestety nie wszyscy akwaryści są odpowiedzialni, a ja takiego postępowania nigdy nie pochwalałem.Podałem ten fakt jako przykład zdolności przystosowawczych.Ciężko je będzie wytrzebić, bo warunki do rozrodu i życia mają idealne.Gdyby były potrzebne, to natura by je tam sama wprowadziła.
Pozdrawiam, Krzysiek

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Wiem, że nie pochwalasz. Smile Ja też chcę tylko uświadomić innym, że zbrojniki (właściwie to plekostomusy) w Ameryce Środkowej są perfidnymi intruzami i do niczego nie są w akwarium z tymi rybami potrzebne.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Nigdy nie pochwalałem i nie będę pochwalał wprowadzania gatunków ryb, które będą stanowiły zagrożenie dla endemicznych gatunków, niezależnie czy będą to zbrojniki, pielęgnice czy inne gatunki. Szkoda, że wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że nie jest to tylko głupota a poważne zagrożenie. Sam byłem świadkiem jak ze stawu w mojej miejscowości wędkarz wyłowił pawiooką tak ok 30cm Sad

Sorki za OT
Pozdrawiam, Krzysiek

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości