• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Święte Graale

#31
Na wstępie fajnie, że temat został przełamany przez [b]jachu_ka [/b]i nie trzeba podawać ryb znanych tylko badaczom ichtiofauny i Pasjonatom przez duże P. Wiadomo każdy ma Graale na swoją miarę, a moimi są:
- Mesoheros gephyrus
[Obrazek: C_gephyrum02-1-David_Rejdemyhr.JPG]
na ten gatunek natknąłem się wertując "Checklist of the freshwater fishes of Colombia" z 2017 i nie sądziłem, że takie ryby są osiągalne w Polsce, a tu bach wątek na forum o identyfikację Mesoherosa.

Natomiast drugim gatunkiem jest Apistogramma Alacrina
[Obrazek: s03956a.jpg]
pielęgniczkę tą natrafiłem oglądając serię Colombia 2016 Ted's Fischroom, urzekła mnie jej uroda oraz fakt, że w wspomnianej Kolumbii występuje powszechnie natomiast wertując oferty internetowe nigdzie jej nie natrafiłem. Nie będę też ukrywał, że takie okoliczności jak dla mnie dodają smaczku danemu gatunkowi.

Jak większość akwarystów, mógłbym takie listy ciągnąć w nieskończoność w myśl własnego powiedzenia "jest tyle fajnych gatunków, a tak mało akwariów" ale na razie jako Graale traktuję te dwa.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#32
El_Polako, w okresie szczytu popularności Apisto w Polsce A. alacrina były łatwo dostępne. Dziś to wiadomo... Ale może ktoś z forum cię zaskoczy Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#33
(06-01-2021, 12:54 PM)piotrK napisał(a): El_Polako, w okresie szczytu popularności Apisto w Polsce A. alacrina były łatwo dostępne. Dziś to wiadomo... Ale może ktoś z forum cię zaskoczy Smile
Widzisz nawet nie wiedziałem... cóż miałem przerwy od akwarystyki, a  moje podejście skutkowało wyborem łatwych w hodowli i powszechnie dostępnych, na ubogim toruńskim rynku akwarystycznym, gatunków.

Na ten moment nie musi mnie nikt zaskakiwać, choć byłoby to miłe. Plany nie przewidują tego gatunku i zbiornika dla nich, no chyba że urobiłbym partnerkę na docelowo 3 zbiorniki w domu...Haha
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#34
Przecież mamy je w Polsce, formę D18.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#35
No nie dokładnie alacrina, tylko cf. alacrina, ale się zgadza Big Grin. Mam sp. D18, parę F1 i pełno F2. Z tego co mi wiadomo Apistogramma sp. D18 jest uznawana za ten sam gatunek co ryba znana wcześniej jako Apistogramma cf. alacrina "Guayas". No i jak dla mnie D18 są ładniejsze od zwykłych alacrina Wink.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#36
Cytat:Spieszę poniformować iż stałem się właścicielem jednego z trzech moich "świętych graali" czyli Chiapaheros grammodes nazywaną również mini dovi.

Podbijam temat. Czy coś od czasu tych wpisów się zmieniło u was? Jak widać @HOLSON dopadł świętego Graala. Ktoś jeszcze? Może zmieniły się pomysły? a może choć otarł się ktoś o swojego Graala, w sensie były gdzieś dostępne, ale czegoś zabrakło np. wolnego zbiornika, albo transportu albo najzwyczajniej pieniędzy. [Obrazek: zalamka.gif] 

Ja "na ten przykład" powinienem zmienić z wymienionych gatunków, na ... akwarium. Mam kupione ze sprzętem, stoi suche u rodziców w szklarni, podłoga wzmocniona, a nie mam czasu podstemplować stropu w piwnicy[Obrazek: zalamka.gif]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#37
U mnie nic się nie zmieniło - Myaka myaka jak były niedostępne tak są i pewnie tak zostanie jeszcze trochę. Rocio spinosissima jest już coraz częściej rozmnażany w USA, więc prędzej czy później trafi do europy. Niestety te ryby z tego co wiem mają w USA jedno jedyne źródło, więc zobaczymy co będzie z chowem wsobnym.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#38
A tak na marginesie. Czy ryby z rodzaju Gambusia mają szansę przeżycia zimy w Polsce? Nie sadzę, to jednak nie Hiszpania.
Pozdrawiam Smile
Tomek B.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#39
(17-10-2021, 20:25 PM)Tomek B. napisał(a):
(26-11-2020, 19:30 PM)Ruki napisał(a):  
A tak na marginesie. Czy ryby z rodzaju Gambusia mają szansę przeżycia zimy w Polsce? Nie sadzę, to jednak nie Hiszpania.

Tylko w podgrzanych wodach, te kilka-kilkanaście stopni w zimie musi być.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#40
(17-10-2021, 19:49 PM)piotrK napisał(a): U mnie nic się nie zmieniło - Myaka myaka jak były niedostępne tak są i pewnie tak zostanie jeszcze trochę. Rocio spinosissima jest już coraz częściej rozmnażany w USA, więc prędzej czy później trafi do europy. Niestety te ryby z tego co wiem mają w USA jedno jedyne źródło, więc zobaczymy co będzie z chowem wsobnym.

Te Rocio spinosissima sympatyczne, mają swój urok takie pielęgnice z nienachalnym ubarwieniem. Podobnie działają na mnie Acaronia nassa i Andinoacara biseratius (szczególnie że A. latifrons już jest w kraju if you know what I mean)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości