• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Fishroom w piwnicy na 4 akwaria

#41
(17-01-2021, 15:18 PM)barttsw napisał(a): osobiście bym na tym nic nie postawił , a może dlatego ze mam kolege konstruktora ktory mi wszystko liczy ,@ksonski to masz zwykle kantówki czy drewno konstrukcyjne ?
Nie wiem jakie to drewno ale do budowy garażu wolnostojacego braliśmy te same co tutaj, więc nie boję się że coś może się rozejść. Filas bardzo trafna uwaga. Sump miał być na 80cm szeroki, a przez to, że belki biorą dużo miejsca będzie miał 10cm mniej.
Pozdrawiam Kacper.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#42
(17-01-2021, 15:23 PM)ksonski napisał(a):
(17-01-2021, 15:18 PM)barttsw napisał(a): osobiście bym na tym nic nie postawił , a może dlatego ze mam kolege konstruktora ktory mi wszystko liczy ,@ksonski to masz zwykle kantówki czy drewno konstrukcyjne ?
Nie wiem jakie to drewno ale do budowy garażu wolnostojacego braliśmy te same co tutaj, więc nie boję się że coś może się rozejść. Filas bardzo trafna uwaga. Sump miał być na 80cm szeroki, a przez to, że belki biorą dużo miejsca będzie miał 10cm mniej.

no to obsawiam zwykle, bo wytrzymalosc to jedno ugiecie to drugie ja liczyłem na drewnie konstrukcyjnym i nie bylo to tanie Smile
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#43
(17-01-2021, 13:32 PM)darianus napisał(a): Przeglądając internet znalazłem taki regał z drewna. Ma ktoś może takie rozwiązanie u siebie? Początkowo odrzuciłem regał z drewna, ponieważ sądziłem że drewno jest za słabe. Jeśli koszt drewna będzie dużo niższy niż gotowy regał spawany, to może warto. Poskręcać można samemu.

Cześć.
Pozwolę podzielić się opinią, bo rozważałem nie raz drewniane regały na większe akwaria. Zawsze się bałem i słyszałem, że to nie wytrzyma. Na akwaria długości 80 cm od dawna drewniane regały stawiam.
Ostatnim mój regał skręciłem na dwa akwaria 150x50x50 dół i 150x50x40 góra. Mocno obciążone, piaskiem i kamieniami.
Do skręcenia wykorzystałem belki o przekroju 70x100 mm i dolne łączenie 50x50 mm, wszystko podkręcałem śrubami 8mm.
Koszt nie całe 200 zł. Nie pamiętam ile kosztowały śruby, drewno 136zł.
Dla mnie to super opcja, przycinam sam, sam skręcam. Nie musze szukać po „znajomosci” , żeby było taniej. Jeśli kiedyś nie bede potrzebował regału to rozkręce.

Podobny stelaż do tego z pierwszego zdjęcia, tylko z sześcioma nogami skręciłem z belek o przekroju 40x60 mm. Z trzech stron przykręciłam płytę bo chciałem kolejne akwarium w mieszkaniu, w widocznym miejscu. Szafka /stojak także na standardowe 375l. Podobna historia, oprócz płyt, resztę sam docięłem i poskręcałem. Tutaj najdoższa była płyta. Koszt szafki jakieś 250zł.

Uważam, że nie ma co się bać drewna, znam ludzi którzy większe akwaria stawiają na drewnie.


Załączone pliki Miniatury
       
Jumpeveryone
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#44
Aż mi się przypomina wątek "słoikowego" regału Krzychó na Apisto.pl Big Grin

http://www.apisto.pl/fa/viewtopic.php?t=4044

Też nie miało prawa wytrzymać. Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#45
(17-01-2021, 20:30 PM)Zimna Zośka napisał(a): Cześć.
Pozwolę podzielić się opinią, bo rozważałem nie raz drewniane regały na większe akwaria.  Zawsze się bałem i słyszałem, że to nie wytrzyma. Na akwaria długości 80 cm od dawna drewniane regały stawiam.
Ostatnim mój regał skręciłem na dwa akwaria 150x50x50 dół i 150x50x40 góra. Mocno obciążone, piaskiem i kamieniami.
Do skręcenia wykorzystałem belki o przekroju 70x100 mm i dolne łączenie 50x50 mm, wszystko podkręcałem śrubami 8mm.
Koszt nie całe 200 zł. Nie pamiętam ile kosztowały śruby, drewno 136zł.
Dla mnie to super opcja, przycinam sam, sam skręcam. Nie musze szukać po „znajomosci” , żeby było taniej. Jeśli kiedyś nie bede potrzebował regału to rozkręce.

Podobny stelaż do tego z pierwszego zdjęcia, tylko z sześcioma nogami skręciłem z belek o przekroju 40x60 mm. Z trzech stron przykręciłam płytę bo chciałem kolejne akwarium w mieszkaniu, w widocznym miejscu. Szafka /stojak także na standardowe 375l. Podobna historia, oprócz płyt, resztę sam docięłem i poskręcałem. Tutaj najdoższa była płyta. Koszt szafki jakieś 250zł.

Uważam, że nie ma co się bać drewna, znam ludzi którzy większe akwaria stawiają na drewnie.
Widzę tu bardzo dużo skrajnych opinii na temat regałów co do kosztów i oceny wytrzymałości. Pewnie jest tak, że jak się użyję zwykłych kantówek z tartaku, to wychodzi tanio. Gdy chcemy mieć wysokiej jakości drewno strugane, konstrukcyjne, to już tak tanio nie jest. Wg mnie bardzo ważna jest konstrukcja. Sposób skręcenia jak na zdjęciu Zimnej Zośki bardzo dobrze trzyma kantówki i zapobiega ugięciu.
540L - SA
540L - Malawi
540L - SA 
480L - Malawi 
480L - CA 
300L - CA - Amatitlania nanolutea F2
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#46
@darianus jak chcesz moge dać do policzenia mojemu konstruktorowi on ci poda wyniki jakie ugięcia jakie obciążenia itd tylko musze mieć wstepny rysunek i jakich chcesz kantówek chcesz użyć
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#47
(18-01-2021, 12:33 PM)barttsw napisał(a): @darianus jak chcesz moge dać do policzenia mojemu konstruktorowi on ci poda wyniki jakie ugięcia jakie obciążenia itd tylko musze mieć wstepny rysunek i jakich chcesz kantówek chcesz użyć
Myślałem o kantówce 10x10cm, ale nie wiem czy nie duże dobrałem. Dostałem wycenę na na kantówkę suszoną, struganą, docięta na wymiar na wartość 535 zł. Ogarnę z tego dwa regały. Będą dwa akwaria 180x60x50 i 150x60x50. 60cm to szerokość. Będę wdzieczny za obliczenia Smile

   
540L - SA
540L - Malawi
540L - SA 
480L - Malawi 
480L - CA 
300L - CA - Amatitlania nanolutea F2
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#48
(18-01-2021, 14:28 PM)darianus napisał(a):
(18-01-2021, 12:33 PM)barttsw napisał(a): @darianus jak chcesz moge dać do policzenia mojemu konstruktorowi on ci poda wyniki jakie ugięcia jakie obciążenia itd tylko musze mieć wstepny rysunek i jakich chcesz kantówek chcesz użyć
Myślałem o kantówce 10x10cm, ale nie wiem czy nie duże dobrałem. Dostałem wycenę na na kantówkę suszoną, struganą, docięta na wymiar na wartość 535 zł. Ogarnę z tego dwa regały. Będą dwa akwaria 180x60x50 i 150x60x50. 60cm to szerokość. Będę wdzieczny za obliczenia Smile
oki dam mu jak zjedzie z budowy , podaj mi tylko jeszcze jakie to drewno bo to bardzo istotne
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#49
(18-01-2021, 15:14 PM)barttsw napisał(a):
(18-01-2021, 14:28 PM)darianus napisał(a):
(18-01-2021, 12:33 PM)barttsw napisał(a): @darianus jak chcesz moge dać do policzenia mojemu konstruktorowi on ci poda wyniki jakie ugięcia jakie obciążenia itd tylko musze mieć wstepny rysunek i jakich chcesz kantówek chcesz użyć
Myślałem o kantówce 10x10cm, ale nie wiem czy nie duże dobrałem. Dostałem wycenę na na kantówkę suszoną, struganą, docięta na wymiar na wartość 535 zł. Ogarnę z tego dwa regały. Będą dwa akwaria 180x60x50 i 150x60x50. 60cm to szerokość. Będę wdzieczny za obliczenia Smile
oki dam mu jak zjedzie z budowy , podaj mi tylko jeszcze jakie to drewno bo to bardzo istotne
Sosna
540L - SA
540L - Malawi
540L - SA 
480L - Malawi 
480L - CA 
300L - CA - Amatitlania nanolutea F2
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#50
Po analizach za i przeciw, porównaniu kosztów, stanęło w końcu na regałach ze stali Smile Stwierdziłem również, że podniosę regały na ile mam możliwości. Będę musiał używać krzesła do obsługi górnych baniek, ale za to bardziej komfortowa będzie obsługa i obserwacje dolnych Smile. Regały zamówione, będą robione w przyszłym tygodniu. Jestem na etapie zamawiania akwariów 2x540l i 1x450. Na jednej dolnej półce postawie 200L i 112L. Już mi się marzy biotop CA z Mekkami Smile
   
540L - SA
540L - Malawi
540L - SA 
480L - Malawi 
480L - CA 
300L - CA - Amatitlania nanolutea F2
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości