• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Fishroom w piwnicy na 4 akwaria

#1
Witam,
Również i ja w planach mam fishroom w piwnicy. Miejsca jest sporo. Planuję postawić 4 zbiorniki z różnymi biotopami (na pewno będzie CA, TA, WA). Poniżej moja wizja wykonania regału stalowego, który chcę wykonać z profilu 40x40x3/4mm. Na dole będzie akwarium 150x60x50cm a u góry takie samo albo o długości 180cm. Pytanie do osób mających doświadczenie w temacie. Czy 25 cm pomiędzy krawędzią dolnego akwarium a górną półką jest wystarczające, żeby wygodnie obsługiwać akwarium?
   
540L - SA
540L - Malawi
540L - SA 
480L - Malawi 
480L - CA 
300L - CA - Amatitlania nanolutea F2
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
U góry koniecznie dluzsze akwaria daj. Wysokość wolnej przestrzeni miedzy akwariami zależy od wysokości dolnego zbiornika. Ja na regale mam raczej male zbiorniki, ale wydaje mi sie ze 25cm to może byc malo w twoim przypadku
660L - CA
525L - SA
375L - CA
240L - AUS
200L - CA
185L - CA
77L - TAN
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
25 cm to już jest luksus, choć przy podobnym rozmiarze mam 40cm, ale to tylko przez pomyłkę. Miało być 30 cm. Co daje pełna swobodę i nie martwię się o duże kamienie czy korzenie.
Guianacara sp. Jatapu, Aequidens metae, Apistogramma borellii, Stomatepia pindu, Limbochromis robertsi, Enigmatochromis lucanusi, Pelvicachromis sacrimontis, Lamprologus multifasciatus, Paretroplus kieneri, Amatitlania altoflava, Trichogaster trichopterus wf, Betta sp. Montoi, Erpetoichthys calabaricus, Dormitator lebretonis

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Jesli potrzebujesz 4 zbiorników tak długich i nie możesz dać środkiem pionu to ja bym pod dolnym dał jeszcze nóżki na środku, a górne faktycznie najlepiej na szerokość regału. Co do przestrzeni pomiędzy to sprawdź ile ci trzeba miejsca, żeby swobodnie sięgnąć ręką do dna zbiornika 50 cm wysokiego.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Zaplanuj zbiorniki na maksa długie. W dolnym zostaw sobie po pół cm od stelaża z każdej strony, górne daj na całe 180 cm. Nie będzie się wyginało a zawsze te kilka litrów więcej później cieszy.
Przestrzeń 25 cm jest lekko za mała. Miałem kiedyś w swoim stelażu 32 cm. Kamieni nie miałem dużych więc nie wypowiem się ale przy większych korzeniach trzeba było trochę po manewrować. Codzienna obsługa nie stwarzała prawie żadnych ograniczeń.
Uaru amphiacanthoides, Geophagus altifrons, Satanoperca leucosticta, Satanoperca mapiritensis, Biotodoma Cupido, P. scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Ja mam 14 cm przy 30 cm wysokości akwarium i do obsługi jest w porządku. Wszelkie odłowienie nadmiarowej rybki, wymiana korzenia, czy dołożenie kamienia nie tylko większego, ale też mniejszego dawanego na tył akwarium przestaje być wygodne. Przy 50 h jeszcze pewnie musisz cały się zmieścić pod półką, bo ręka wejdzie po pachę przy robocie przy dnie. Ja bym dał tyle, ile się da, żeby jednocześnie zachować możliwość obsługi górnego zbiornika, żeby tam znowu nie zrobiło się wąsko i sufit nie przeszkadzał.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Faktycznie, warto wykorzystać na maksa górną półkę, także będzie 540L - 180x50x60. Co do wysokości to nie chcę przekraczać wysokości 145 cm od podłogi do krawędzi górnego akwarium, ponieważ przy tej wysokości spokojnie włożę rękę do akwarium, bez konieczności podstawiania stołka. W waszych opinii wynika, że przy 25 cm jest ok, także nie ruszam tego wymiaru. W międzyczasie przyszła mi do głowy myśl, żeby w ogóle nie robić dolnej półki, skoro i tak jest ona 15 cm nad podłogą. Akwarium można postawić na styropianie/styrodurze, podłogę mam w miarę równą. Wyjdzie pewnie taniej. Co o tym sądzicie?
   
540L - SA
540L - Malawi
540L - SA 
480L - Malawi 
480L - CA 
300L - CA - Amatitlania nanolutea F2
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Oj chyba gorsze rozwiązanie. Nic nie spina 90 cm nóg dołem. Jak się zaczną rozjeżdżać to ino mlaśnieSmile jeszcze jedna sprawa...500-600 kg na tyczkach 90x40x40 będzie raczej łatwo rozkolysac Smile tak, że kotwienie do ściany obowiązkowe lub jakieś usztywnienia w obu poziomych kierunkach.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Wszystko fajnie ale ja bym zadał pytanie inne czym ta 180 chcesz filtrować ? I jaka obsada ? Potem dostosowywał dół
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(11-11-2020, 14:12 PM)barttsw napisał(a): Wszystko fajnie ale ja bym zadał pytanie inne czym ta 180 chcesz filtrować ? I jaka obsada ? Potem dostosowywał dół

O i tu się zgodzę, bo może się okazać, że dolne akwarium to sump będzieSmile
Co prawda to piwnica ale wszędzie lecące rurki i kable do kubełkow i innych ustrojstw piękne nie są Smile

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości