• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Mai-Ndombe jak tam jest?

#1
No właśnie... Nie raz już szukałem i nigdy nie udało mi się znaleźć podwodnych filmów czy zdjęć z Mai-Ndombe. Czy ktoś ma może jakieś materiały, linki ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Chyba nikt tam nie nurkował, już kilka lat temu pytaliśmy na WAC i na yt dalej pierwsze wyskakują te nagrania:



Na tym filmie widać od ok. 11 minuty pielęgnice typowe dla dorzecza Kongo - Heterochromis multidens i wyrośniętego Pterochromis congicus.

Wydaje mi się że woda w tym jeziorze nie jest tak przejrzysta tak jak np. czarne wody Rio Negro, i dlatego nikt tam nigdy nie filmował.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Kurde szkoda... Coraz częściej myślę o tym jeziorze nie tylko pod kątem moich wymarzonych H. cerasogaster ale także N. transvestitus. Chciałbym założyć dla nich stricte biotopowy zbiornik ale nie mam pojęcia jak się za to zabrać.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(01-11-2020, 14:07 PM)macioch napisał(a): Kurde szkoda... Coraz częściej myślę o tym jeziorze nie tylko pod kątem moich wymarzonych H. cerasogaster ale także N. transvestitus. Chciałbym założyć dla nich stricte biotopowy zbiornik ale nie mam pojęcia jak się za to zabrać.
Paweł nie jestem biotopowcem ale zacznij od gbif.org i szukania opracowań , życzę Ci dużo cierpliwości i wytrwałości . Ja kilkakrotnie podchodzilem do biotopu i odpuszczałem że względu na szukanie info , potem ryb i roślin

Wysłane z mojego SM-A217F przy użyciu Tapatalka
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ciemne kamienie, detrytus, piasek i tyle. Big Grin Roślin tam chyba zanurzonych nie ma.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(01-11-2020, 14:07 PM)macioch napisał(a): Kurde szkoda... Coraz częściej myślę o tym jeziorze nie tylko pod kątem moich wymarzonych H. cerasogaster ale także N. transvestitus. Chciałbym założyć dla nich stricte biotopowy zbiornik ale nie mam pojęcia jak się za to zabrać.
Tak jak Ruki napisał to pomyślałem, że wcale nie zdziwiłbym się gdyby Mai Ndombe wyglądało pod wodą tak jak Fwa, tyle że z wodą o kolorze kawy i bez roślin:

- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Podobne podłoże geologiczne, tylko inny charakter zlewni. Pewnie jakby było co w Mai-Ndombe oglądać to by były filmiki. Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Przy opisach gatunkowych o Nanochromis transvestitus znajdziesz także opisy środowiska. Kilka lat temu to przerabiałem. Przewertowałem internet ile wlezie.
Guianacara sp. Jatapu, Aequidens metae, Apistogramma borellii, Stomatepia pindu, Limbochromis robertsi, Enigmatochromis lucanusi, Pelvicachromis sacrimontis, Lamprologus multifasciatus, Paretroplus kieneri, Amatitlania altoflava, Trichogaster trichopterus wf, Betta sp. Montoi, Erpetoichthys calabaricus, Dormitator lebretonis

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Jakie kamienie były by tu najlepsze? Ja myślałem o bazalcie ale może coś będzie lepsze...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(02-11-2020, 12:31 PM)macioch napisał(a): Jakie kamienie były by tu najlepsze? Ja myślałem o bazalcie ale może coś będzie lepsze...

Paweł takie kamienie, które nie bedą wpływać na twardość wody.
Guianacara sp. Jatapu, Aequidens metae, Apistogramma borellii, Stomatepia pindu, Limbochromis robertsi, Enigmatochromis lucanusi, Pelvicachromis sacrimontis, Lamprologus multifasciatus, Paretroplus kieneri, Amatitlania altoflava, Trichogaster trichopterus wf, Betta sp. Montoi, Erpetoichthys calabaricus, Dormitator lebretonis

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości