• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: mętna woda

#1
Witam,
Tak wiem, szaleje z tematami ostatnio.
Mam problem, w moim akwarium jest mętna woda (akwarium 1400l plus sump, 10 l siporaxu jako biologia, gąbki do mechanicznej filtracji itp.). Akwa ma ponad rok.
Możliwe, że woda byłą mętna już wcześniej ale tego nie zauważałem bo zmieniłem oświetlenie na rgb + moduły samsunga. Teraz wróciłem do COB 3x30 W i zmętnienie jest zauważalne.
Tydzień temu dodałem 500 ml purigenu celem wyciągnięcia nadmiaru garbników z wody. Wyklarowała się pięknie -wyciągnął garbniki -ale zaraz pojawiło się to zmętnienie. Zastanawia mnie czy to kwestia ostatnich dość dużych podmian plus tego że ryby kopią na potęgę ? Przy purigenie no3 mam na poziomie 5, przed purigenem miałem w okolicach 15.
Po4 - 0,6
Twardości wysokie,
pH 7,5
Nie wiem co z no2 bo się mi test skończył.
Wczoraj dodatkowo wyciągałem korzenie i pucowałem je pierwszy raz od roku myjką ciśnieniową (był tak paskudne przez detrytus że już nie mogłem dłużej czekać)
I tak się zastanawiam, czy to pierwotniaki, czy zmętnienie przegrzebanym piachem ? Może siadła biologia ? No2 też raczej będzie niewykrywalne przez purigen. Ryby zachowują się w miarę normalnie.
Wodę leje ze swojej studni, jest mocno zażelaziona ale przepływa przez 7 korpusów z wkładami węglowymi, odżelaziającymi, i mechanicznymi więc raczej nie w tym problem.
Póki co wlałem jedną amp prodibio biogidest.
Akwarium jest przecież dojrzałe, gąbki płuczę zawsze w wodzie z akwarium. Chyba że to wina zatoczaków które się ostatnio pojawiły? A może kwestia wyciągnięcia garbników ?


Załączone pliki Miniatury
   

.jpg   zmt2.jpg (Rozmiar: 36.79 KB / Pobrań: 148)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Za dużo rzeczy na raz i przekombinowałeś- siadła równowaga w baniaku. Pierwotniaki nie odpuszczą takiej okazji. Wink

Na pewno to nie wina zatoczków. Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
To co czynić ? Sad lampy uv nie posiadam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Pożycz lampę uv 80w i pompę bo będziesz się bujał z tym długo,tak jak Łukasz napisal przekombinowane
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Nie mam możliwości pożyczenia lampy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Bo to tylko skuteczna rada , masz tam u siebie kogos kto zakłada zbiorniki morskie ? Jak tak zapytaj czy ci nie pożyczy , i mniej kombinacji zobaczwogole czy pierwiotniaki czy to od kopania ryb czy też od karmienia.
Weź trochę wody przeleje przez Wate
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Nie bagatelny wpływ na pewno ma pozbycie się garbników- one koagulują i pomagają pozbyć się drobin zawartych w wodzie.

Ja bym zaciemnił baniak na kilka dni i cierpliwie czekał. A na następny raz zmiany wprowadzać pojedynczo i po każdej odczekać kilka dni- ryby też to docenią.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
owata po nocy


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Mogę się mylić ale wygląda mi to na synek z kopania, masz duże ryby które potrafią nieźle przekonać dno , wymieniaj Wate i obserwuj wodę czy niezielenieje, ale tak.jak mówię mogę się mylić
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
To na bank syf z akwarium...
Jaka minimalna moc lampy na moje akwarium ewentualnie ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości