• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Oświetlanie hydroponiki

#1
Cześć.

Pytanie, ile godzin dziennie naświetlacie hydroponikę. Pytanie spowodowane jest oczywiście chęcią oszczędności prądu, ale bardziej chodzi mi o oświetlenie samego zbiornika, po prostu bardziej podoba mi się akwarium, jak już tylko świeci sama lampa nad nim. W chwili obecnej świecę 10:00 - 17:00 hydroponikę, a lampa akwarystyczna świeci do 22:00

Dzięki z góry za sugestie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Zależy ja nad hydroponika mam 5x10w świeci się od 9-15 To w zupełności wystarcza, mam to podłączone z całą dżungla wsumie 200w to dlatego tylko tyle świece
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Hydroponiki mam +/- 180x40cm - oświetlenie to 2x halogen led - każdy 20W
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Ja mam 140 cm , lepsze są 10w bo więcej powierzchni oświeca, choć tego światła możesz mieć mało doloz z 2x10 lub wymień na 6x10 i czas około 6h
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
zainwestuj w fotowoltaikę i nie żałuj watów ! Ja zapłaciłem ostanią frę na 46zł za 6mcy. Przedtem ponad 180zł co mc.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
@novi

Myślimy z Kaśką o tym już od długiego czasu - ale odkładamy ewentualną inwestycje na początek 2021.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Novi możesz coś więcej napisać o swojej instalacji ? Jak to jest dokładnie rozwiązane, solary na dachu prąd jest magazynowany w czym ? Czy dużo jest przeróbki instalacji ?
Robert, ja mam hydro 240x60 cm i oświetlam to 3 lampami led cob 6000k po 30 W każda plus 3 żarówki po 10 W z widmem czerwonym. Świecę od około 7:30-16:00
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Jak dla mnie to nazwa "solary" przypisana jest do słonecznego podgrzewania wody. Tu chodzi o fotowoltaikę, w którą rok temu zainwestowałem. Ale nie liczę tu na zysk a comiesięczny zanik bólu przy płaceniu za prąd. Solary polecam - mam od wielu lat i to się sprawdza (niezależna pompa na 4 panelach 80Watt plus akumulatory na filtrację w akwa przy zaniku prądu). A fotowoltaika standardowa na 21 panelach po 300Watt, instalacja on-grid.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Troszkę poszperałem, koszt takiej instalacji to około 30 tyś - 5 tyś z programu mój prąd. 25 tyś będzie się wracało przez ponad 10 lat, dla mnie trochę słaba opcja.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Inwestycja zwraca się szybciej, bo rośnie ilość dni słonecznych. Ostatnie lata biją rekordy nasłonecznienia, a Małopolska ma jedne z lepszych warunków. Przybywa dni słonecznych w chłodnych porach roku, a przy niższych temperaturach PV ma większą "wydajność".
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości