• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Wiciowce/nicienie u skalarów

#21
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Już wiem na czym stoję. Coś tak czułem, że dawkowanie z opakowania będzie raczej zbyt subtelne. Instrukcja porządną jest to będę walczył. Dziękuję jeszcze raz za komentarz. Pozdrawiam Łukasz Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Ciekawy watek. Też jestem zwolennikiem moczenia granulatów i grubych płatków z ww powodów.
W tym wątku zabrakło analizy dotyczącej przyczyny i wznowienia chorób skalarów, dlatego napiszę kilka zdań na ten temat.
Karmienie skalarów żywym pokarmem (szklarka, artemia, czarny komar, mysis, rozwielitka, kryl itp.) jest gwarancją zachorowania pomimo dobrych i bardzo dobrych warunków hodowli. Przyczyną jest duża podatność Pterophyllum na infekcje robalami. W takim przypadku profilaktyczne podawanie leków jest konieczne.
Niestety powyższe uwagi dotyczą również wszelkich pokarmów mrożonych (np. często polecanej artemii, kryla, wodzenia). Charakterystyczne jest to, że pierwsze objawy chorobowe pojawiają się po około dwóch tygodniach od podania mrożonki. Wtedy trudno skojarzyć skutek z przyczyną.
Po wyleczeniu skalarów czasami można zaobserwować problemy z łaknieniem. Aby go przywrócić  można podać niewielkie ilości wazonkowców, równocześnie eliminując z jadłospisu sklepowy żywy i mrożony pokarm. Alternatywą dla mrożonek i żywca może być mix.
Własna hodowla niektórych żywych pokarmów jak również ich właściwe mrożenie, może częściowo wyeliminować zagrożenia.
Skalar, który ma tendencje do powtórnego zachorowania (grymaszenie w pobieraniu pokarmu, plucie, wzdęcie itp.) powinien być eliminowany z dalszej hodowli.
[-] Post teo otrzymał 2 Lubię to od:
  • Pikczer, stefan212020
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
Chciałbym ponownie podziękować "Ruki". Na dzień dzisiejszy ryby mają się bardzo dobrze. Te, które już spisywałem na straty są pełne życia, normalnie jedzą, nie boją się, są towarzyskie. Leczyłem u siebie pyszczki Malawi. Największy problem dotyczył każdego dosłownie Otopharynxa, z różnych odmian. Chorowały też Aulonocary. Zastosowałem się dokładnie do opisanego wcześniej grafiku kuracji. Protosolem leczyłem tylko i wyłącznie. Zwiększałem stopniowo dawki. Najpierw o około 50% więcej niż zaleca producent a później przy kolejnych seriach podwójna dawka zalecana przed producenta. Dodawałem Protosol co kilka kilkanaście minut w porcjach około 30ml , akwarium 540l. Ryby czuły się dobrze. Na dobę w trakcie podawania leku wyłączałem światło , a po dobie włączałem. Ryby psychicznie czuły się lepiej jak to światło było. Później podmiana itd.
Ciekawy wniosek napisał powyżej "Teo" odnośnie eliminacji ryb bardziej podatnych na choroby. W trakcie leczenia usunąłem z akwarium dwie ryby które miały zapadnięte brzuchy od wielu miesięcy i wyglądały coraz gorzej. Została mi za to jedna Aulonocara. Samiec, karzeł dosłownie. Przez półtora roku urósł z 4-5 do około 7-8cm , bardzo słabo się wybarwia. No i się trzepie jakby go mrówki oblazły. Żadna inna ryba dziwnie się nie zachowuje. A ten samiec po raz kolejny od wielu miesięcy pokazuje takie "ruchy", też nie jadł, też był nieco osowiały. Teraz jest aktywny ale coś go drażni. Kilka miesięcy temu miał jakieś dziwne plamy ale zniknęły.I tak się zastanawiam czy on nie jest wylęgarnią jakiegoś paskudztwa? Inne ryby, które były kupione razem z nim są kilkukrotnie wagowo większe od niego i znacznie dłuższe.
Szkoda ryb, to żywe istoty ale z drugiej strony czasami usunięcie jednego osobnika może zaoszczędzić cierpienia wszystkim pozostałym mieszkańcom akwarium.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Pikczer czy mozesz opisac dawkowanie protosolu dzien po dniu podczas calej kuracji.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości