• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Jaka sól do Tanganiki?

#1
Siema,

Ponieważ woda w moim wodociągu jest średniotwarda i tylko lekko zasadowa (pH 7,5, GH ~14, przewodność około 450 µS/cm), chciałbym moim muszlowcom polepszyć parametry, przy okazji zapewniając dłuższą żywotność samym muszlom.

Jaki środek polecacie do podwyższenia twardości i zasadowości?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
A odpad z ro się nie nadaje do tanganiki? Czy ro nie robisz ?
Guianacara sp. Jatapu, Aequidens metae, Apistogramma borellii, Stomatepia pindu, Limbochromis robertsi, Enigmatochromis lucanusi, Pelvicachromis sacrimontis, Lamprologus multifasciatus, Paretroplus kieneri, Amatitlania altoflava, Trichogaster trichopterus wf, Betta sp. Montoi, Erpetoichthys calabaricus, Dormitator lebretonis

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Piotrze ja używam sody ,1 łyżeczka na 100l podnosi 1kh
Twardość zostaw pozatym muszle też swoje oddadzą
Moje parametry
Gh 8
Kh 16
Ph 8.5
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(01-10-2020, 17:58 PM)Zimna Zośka napisał(a): A odpad z ro się nie nadaje do tanganiki? Czy ro nie robisz ?

No we sumie robię. Tylko jednak w akwariach z RO rzadziej robię podmianki, może to jakaś myśl.

Bart, dzięki.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Tak jak barttsw napisał, soda i według mnie to najlepszy środek. Moim multikom podmianę robię na kranówce i sodą podnoszę pH do 8.0-8.2 i KH do 18 na GH nie zwracam uwagi, być może to naleciałość z morszczyzny ? W każdym razie mają się dobrze skoro się rozmnażają, a właśnie skoro już mowa o rozmnażaniu to temperatura 26*C to chyba najwłaściwsza do rozrodu i odchowu młodych...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Wbrew temu co piszą to w jeziorze wcale nie jest twardo jest wysokie kh i ph
Co nie znaczy że ryby wyższego gh nie wytrzymają bo są tam tez takie strefy gdzie gh jest wysokie , ale większość to 7-11
@piotrK dawno mnie nie było tutaj co wkoncu wziąłeś similisy czy multki?
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Pamiętajcie, że KH nie może być wyższe niż GH. Wink W Tanganice jest wysoka zasadowość(jony metali 1,2 i 3 wartościowych), nie mylić z twardością wody(jony metali 2 i 3 wartościowych). Akwarystyczne testy na KH mierzą de facto zasadowość.

Jak nie chce Ci się bawić w chemika to sięgnij po któreś z dedykowanych soli- ja obecnie mam te z Brightwella-> http://brightwellaquatics.pl/produkty/rift-lake-dkh/
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Ja uzywalem soli seachema dedykowanych do tangi. Robilem nawet tak, ze filtrowalem wode przez ro i dodawalem sole seachem. Chwalili sie, ze tak spreparowana woda odpowiada tej z tanganiki. Tam jest specyficzna woda, wcale nie taka twarda ale bardzo zasadowa. Moim rybom sluzylo. Nawet kraba dlugo mialem na tej wodzie, chyba ze dwa lata bez problemu wylinki przechodzil. Minus tylko taki, ze seachem ma dwa preparaty, ktore trzeba stosowac lacznie (do twardosci i ph) i trzeba sie pobawic. Polecam wage jubilerskaSmile Mozna tez tylko np. Podnosic ph seachem buffer dla tangi.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Do KH soda oczyszczona lub preparaty do morszczyzny NaHCO3. Do GH chlorek magnezu, o ile pamietam w Tanganice głównie sole magnezowe odpowiadają za twardość ogólną.
Pozdrawiam, Piotr >>(XXX)'>

Akwaria: 840 słone, 360 aklimatyzacja Monodactylus sebae do słonej wody, 200 azja roslinne, 160 axolotle córki, 60 Panaqolus, 42 roślinne, 25 krewetki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Wybrałeś sól Piotr?
Chyba będę musiał wodę do podmian z RO robić...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości