• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: 60x60x50 co do tego ?

#1
Witajcie po dłuższej nieobecności na forum. Obecnie jestem w posiadaniu Malawi 180x65x60, a że wygospodarowalem miejsce pod zbiornik 60x60x50 naszła mnie ochota na coś skromnego. Z początku było w planach typową kostka roślinna, ale kalkulując ile pochłonie mnie to pieniążków i czasu przy grzebaniu w akwarium zdecydowałem na coś prostszego. 

Mianowicie akwarium mam.
Filtracja hamburg oparta na głowicy hydor pico 1000.
Oświetlenie tutaj zaczynają się schody. Nie uśmiechało mi się wydawać na belkę LED 600 zł więc szukam czegoś tańszego. Jakieś sugestie ?
Obsada no właśnie? Co tutaj można by wsadzić. 
Woda jaką dysponuje to kranówka i również nie chciałbym się bawić w osmoze. 
Wiem, że będzie ciężko coś dobrać ale może jednak coś doradzicie
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Co do światła, to może skoro to nie roślinniak i skomplikowanego oświetlenia nie wymaga, wystarczy oświetlenie DIY z modułów LED samsunga białe + RGB, do tego prosty ściemniacz i zasilacz od komputera... całościowo koszt rzędu 100 - 150 zł w zależności ile modułów będziesz chciał.

Co do obsady - skoro woda twarda, to może tanganika? Połączenie muszlowce + naskalniki (z tych mniejszych) stworzy ciekawe, żywe akwarium.
Pozdrawiam,Kamil.

[650L] Strefa przejściowa Jeziora Malawi...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
A jaka obsadę bys proponował ? Tanganika jakoś nigdy do mnie nie przemawiała poza tropheusami. Jakieś te ryby takie blade w większości Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Prawda, że tanganickie ryby jakoś bardzo kolorowe nie są (poza tropheusami) ale zdecydowanie nadrabiają zachowaniem i dynamiką.
Kombinacji obsad jest sporo. Może coś w tym kierunku:
1) Lamprologus ocellatus + Julidochromis ornatus
2) Neolamprologus caudopunctatus + Julidochromis ornatus

Jeśli chciałbyś jednak 3 gatunki (nie mam pewności jak się sprawdzi bo litraż masz ok, ale wymiary akwa nie sprzyjają) to możesz dać:
Neolamprologus caudopunctatus + Altolamprologus shell + Julidochromis ornatus.

Te powyższe gatunki i ich połączenia sam miałem w swoim akwarium przez kilka lat, widziałem że dobrze ze sobą współgrają. Opcji jest oczywiście więcej.
Pozdrawiam,Kamil.

[650L] Strefa przejściowa Jeziora Malawi...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Twardowodne SA- z chwastami Big Grin. Para akarek+kąsacze+kiryski- na takim dnie się spokojnie pomieszczą.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(17-09-2020, 12:34 PM)Papja napisał(a): Twardowodne SA- z chwastami Big Grin. Para akarek+kąsacze+kiryski- na takim dnie się spokojnie pomieszczą.


To bardziej do mnie przemawia. Możesz podać jakieś konkrety ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
https://cichlidae.pl/showthread.php?tid=5879 i https://cichlidae.pl/showthread.php?tid=3126
Wystrój podobnie jak u Pleya lub Kobuza, a z obsady para Laetacara lub Nannacara i 8 sztuk Hyphessobrycon eques oraz 10 sztuk Corydoras napoensis, sprzedawanych u nas jako nanus, przykładowo.
Z akarek Nannacara anomala, Laetacara dorsigera i Laetacara curviceps są dostępne normalnie w zoologach, a u nas na forum dostaniesz Laetacara araguaiae F1 (Wink).
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
   

Wystartowałem Smile

Obsada jeszcze nie zdecydowałem co będzie. Roślin ciut mało ale pracuje nad tym. Jedyna rzecz która mnie zastanawia to czy HMF da radę na pompie hydor pico evolution 1000. Kiepsko to coś wodę mieli. Problem w tym, że większej pompy nie wsadzę do środka, ta praktycznie wchodzi na "zero"

Zalane 04.10.2020. Ruszam z biologią na WA. Woda jeszcze mętna
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Akwarium ma potencjał, choć przydałby się jakiś bardziej rozłożysty korzeń na dno, jeszcze zanim rozbujają się rośliny.

Pompa może słabo mieli przez kształt akwarium. Spróbuj zamontować deszczownicę (oczywiście pod wodą) na tylnej ściance tak, żeby woda była skierowana do góry i na przednią szybę (mam nadzieję że jasno się wysławiam). Deszczownicę możesz dać niżej, żeby roślin z czasem ją schowały.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
W wolnej chwili muszę pokombinować właśnie z wylotem. Nie miałem w domu żadnych rurek zeby wyprowadzić inaczej wylot. Jedynie to jest kawałkiem węża puszczone w miarę do góry na boczna szybę i zawija wodę na dół. Jakaś cyrkulacja jest
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości