• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pomoc w doborze filtracji 720l

#1
Witam Forumowiczów.
Wracam do akwarystyki po 3 latach przerwy. Interesuje mnie zakup tego oto baniaka:
https://www.olx.pl/oferta/akwarium-stela...b47bbb961f

Firma produkująca taki zestaw wykonuje także filtrację oraz adoptuje akwarium pod sump. Myślałem o takiej filtracji tj. kominie oraz sumpie. Nie jestem pewnien czy byłbym zainteresowany filtracją narurową z uwagi na częste wymiany waty/medium mechanika.


Czy ktoś może się wypowiedzieć czy coś zmodyfikować lub wykonać inaczej? Jakieś rady?

Planuję trzymać głównie żaglowce.
===============
Pozdrawiam
damian
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Tylko sump niema sensu innych filtracji po czasie użytkowania sam ja docenisz , osobiście bym odpalił sumpa dużą hydroponika Wink
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
A zamiast hydroponiki można zagospodarować  częścc sumpa i trzymać tam moczarkę + inne szybko rosnące rośliny?
===============
Pozdrawiam
damian
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(03-08-2020, 15:58 PM)arribada napisał(a): A zamiast hydroponiki można zagospodarować  częścc sumpa i trzymać tam moczarkę + inne szybko rosnące rośliny?

Takiej metody nie stosowalem więc Cię nie wypowiem , możesz jeszcze dam do sumpa kulki maspecta one po czasie też absorbuje no3
U siebie mam taki system kulki sump I hydroponika i jest mega Smile
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(03-08-2020, 15:58 PM)arribada napisał(a): A zamiast hydroponiki można zagospodarować  częścc sumpa i trzymać tam moczarkę + inne szybko rosnące rośliny?
Nie, w hydroponice chodzi o rośliny nadwodne. Rośliny wodne są cały czas limitowane ilością dwutlenku rozpuszczonego w wodzie. W przypadku roślin nadwodnych odpada ten problem.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Obsadzając część sumpa roślinami robisz coś na wzór refugium z morszczyzny, w słodkim lepiej spiszą się biosfery MaxSpecta albo hydroponika.
Pompa za słaba na filmie, dałbym minimum mce6500 a opowieśc jak to pompa wypompuje całą wodę to już bajka dla naiwnych chyba Big Grin Owszem wywali tyle ile będzie w sumpie, przecież z akwarium nie spłynie cała woda.
Rury w kominie zrobiłbym inaczej i komora na mechanikę troche mała, przy brudzących rybach szybko się zatka. Serwis co tydzień murowany...chociaż przy sumpie to zajmuje 10minut a nie to co z kubłami.

Do takiego szkła poza dobrym kaseciakiem albo hamburgiem nie znajdziesz nic lepszego niż sump.Okok
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Przy takim litrażu nie miejsce na eksperymenty - tylko sprawdzone metody. Sump przykryty i szpara za zbiornikiem - wentylacja. Inaczej grzyb. Akwarium mam przykryte 3 kawałkami plexi przezroczystej z Leroya.

Wysłane z mojego SM-A600FN przy użyciu Tapatalka
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Wszystko zależy od zagospodarowania wnętrza zbiornika. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że przy odpowiednio dużej warstwie piachu i roślin, czy to epifitów, czy sadzonych w dnie do filtracji takiego zbiornika wystarczy Ci kubeł z gąbkami i biobalami. Natomiast przy braku roślin poszedłbym w sump. Hydroponika, jak pisali przedmówcy tylko z roślinami nadwodnymi, strefy błotnej itp, hyba, że zrobisz zieloną ścianę na bazie filcu i wkładu np z wełny- wtedy możesz użyć każdej rośliny lubiącej wilgotne podłoże. Trzeba też pamiętać o dokarmianiu i odpowiednim oświetleniu roślin. Paprocie, skrzydłokwiaty, trzykrotki, zielistki i większośc pnączy nie będzie potrzebowała dużej ilości światła, ale odpowiedniego widma już tak. Możesz użyć lamp o barwie z zakresu 5000K-6500K, nie musi byc grow, który daje najlepsze rezultaty, ale  jest mało przyjemne dla oka.  Następna kwestia to, czy zbiornik będzie otwarty, czy z pokrywą. Przy otwartym możesz zasadzić rośliny, które wyrosną ponad taflę lub użyć pływających, trzeba też pamiętać o skimerze, bo przy otwartych zbiornikach na tafli powstaje filtr.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Dzięki. A co do komina i przegród sumpa coś zmienić? Hydroponika może być ulokowana w jednej z części sumpa w szafce, prawda?
Baniak bedzie zamknięty aby zmniejszyć parowanie.
===============
Pozdrawiam
damian
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(04-08-2020, 08:27 AM)arribada napisał(a): Dzięki. A co do komina i przegród sumpa coś zmienić? Hydroponika może być ulokowana w jednej z części sumpa w szafce, prawda?
Baniak bedzie zamknięty aby zmniejszyć parowanie.
Nt sumpa nie wypowiem się, nigdy nie miałem. Na logikę zastosowałbym taką samą kolejność jak w klasycznym kuble, najpierw wata, gąbki, potem jakieś frakcje, albo biobale. Wszystko zależy od aranżacji zbiornika.  Hydroponika może być w sumpie, ale wszystko musi być poprzedzone dobrą filtracją, żebyś nie musiał jej zbyt często czyścić, no i rośliny trzeba doświetlać. W otwartym sumpie możesz trzymać pistię. Ważny też jest przepływ wody, czy to w hydroponice, czy w filtrze, im wolniejszy, tym lepsza filtracja. 
Parowanie obecnie nie przekracza 3-5 cm tygodniowo... W zimę mniej. Ale, Twoja wola panie...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości